علم و تکنولوژی

با خودکشی چهره ها چگونه برخورد کنیم؟

“علت مرگ یک چهره شناخته شده اگر خودکشی است باید در رسانه های رسمی اعلام شود و اساسا رسانه ها چگونه باید با چنین اخباری برخورد کنند تا جامعه کمترین آسیب را ببیند؟” این سوال را خبرنگار تکنونامه از یک روانشناس پرسیده است.

مرگ چهره به خصوص خودکشی مدتی است که در جامعه به طور گسترده جلوه می کند، احساسات مردم را جریحه دار می کند، ذهن آنها را به خود مشغول می کند و هر فردی از منظر دیگری ماجرا را می بیند. برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی در چنین رویدادهایی گاهی به موضوع خودکشی فراتر از آنچه که برای جذب مخاطب و به اصطلاح مطبوعاتی چندگانه لازم است اشاره می کنند و بدون توجه به حریم شخصی متوفی و ​​عواطف خانواده و مخاطبانش، به این سمت می روند. . این جهت. دادن.

دکتر سیما فردوسی در گفت وگو با تکنونامه به بررسی این موضوع از منظر روانشناسی پرداخت.

خودکشی را نمی توان پنهان کرد / آسیب شناسی

روانشناسان نیز که معتقدند خودکشی مشکلی نیست که بتوان آن را کتمان کرد و باید اعلام کرد: به هر حال مردم کنجکاو هستند و اخباری به بیرون درز کرده است. خودکشی موضوعی نیست که باید سرپوش گذاشت. بنابراین اساساً نباید پنهان شود. به نظر من بهترین کاری که در یک حادثه خودکشی می توان انجام داد، به خصوص در صورت، وقتی خبر خودکشی اعلام می شود، رسانه ها باید به آسیب شناسی معضل چگونگی و چگونگی خودکشی بیایند؟ دلیل برای این وجود دارد.

دکتر فردوسی می گوید: «خودکشی یک حرکت ساده و معمولی نیست و همه جرات انجام آن را ندارند. پس مثلاً نمی‌توانیم بگوییم آن را پنهان کن تا مردم یاد نگیرند. این یک مشکل عمیق است و به عوامل بیولوژیکی و پاتولوژیک بستگی دارد. متاسفانه افسردگی در جامعه وجود دارد که خطر خودکشی را افزایش می دهد.

زندگی شخصی کسی را قضاوت نکنید

روانشناسان سپس به پرهیز از قضاوت در مورد زندگی شخصی اشاره می کنند و می گویند: ما نمی دانیم زندگی شخصی افراد، چه اتفاقی برای آنها افتاده است، چگونه این کار (خودکشی) را در گذشته انجام داده اند و سابقه آنها چیست. آیا تا به حال افسردگی داشته اید، نمی دانیم مصرف می کنند یا نه، اما وقتی فردی با قرص خودکشی می کند، یعنی قرص موجود است و احتمال افسردگی وجود دارد.

وی گفت: با این حال، همه ما ممکن است در زندگی شخصی خود دچار هر گونه مشکلی باشیم. در اینجا بسیاری از مردم مشکلات را حل می کنند و برای کمک به آنها و یافتن راه حل به روانشناسان و روانشناسان مراجعه می کنند و برعکس کسانی هستند که خودکشی را انتخاب می کنند و نشان می دهند که دارای حالات روحی و عوامل بیولوژیکی خاصی هستند که در اینجا نقش زیادی دارد. یعنی اعمال او تغییر می کند و شرایطی پیش می آید که انگیزه مرگ بر زندگی و خودکشی غلبه می کند.

رسانه ها باید یک میز گرد برگزار کنند

دکتر فردوسی توصیه می‌کند: «بهترین کار این است که رسانه‌ها میزگردی در مورد مسائل خودکشی داشته باشند، متخصصان را دعوت کنند و زندگی آن افراد را بررسی کنند و همچنین درباره زندگی کسانی که با آنها هستند و آنها صحبت کنند. کشتارها

انواع مختلف خودکشی

این روانشناس در برخی از سخنان خود به انواع خودکشی اشاره می کند و توضیح می دهد: خودکشی انواع مختلفی دارد. برخی از خودکشی‌ها جدی هستند، به این معنی که هر یک از طرفین افکار واقعی خودکشی دارند و سوءاستفاده‌کننده و غیرعمدی، محافظت نشده یا توطئه‌ای برای خودکشی نداشته‌اند. او پس صد در صد خودش را نابود می کند. به طور معمول 15 درصد از افراد مبتلا به افسردگی ژنتیکی اقدام به خودکشی می کنند و متاسفانه 1 درصد از آنها موفق می شوند. موضوع دیگر این است که برخی از افرادی که ناآگاهانه دست به خودکشی می زنند، چند روز قبل از خودکشی زبان دارند یا با هم صحبت می کنند که اگر اطرافیان باهوش باشند به راحتی متوجه خطر می شوند و احساس خطر می کنند.

خطر خودکشی را دست کم نگیرید

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که افرادی که در بحران افسردگی هستند و دارو مصرف می کنند نباید به حال خود رها شوند و باید بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند. اطرافیان شما می توانند این موارد را به خوبی درک کنند زیرا از موقعیت فرد می توانند متوجه شوند که او ممکن است کار خطرناکی انجام دهد، بنابراین همیشه مراقب وضعیت فرد باشید، او را تنها نگذارید زیرا او اساساً چنین فردی است. نیاز به مراقبت ویژه دارد. چند خودکشی فوری وجود داشت. یعنی یک حرکت تکانشی به نام «تکانشی» وجود دارد. اینها افرادی هستند که مثلاً بلافاصله خود را زیر قطار می اندازند و خود را از پنجره بیرون می اندازند. اما برخی از خودکشی ها با ارعاب انجام می شود و به برخی دیگر از قبل گفته شده است که به نظر من حتی باید آنها را جدی گرفت، زیرا در هر صورت وقتی آنها تهدید می شوند ممکن است عمدی و خطرناک باشند. بنابراین در هر صورت خودکشی نباید غفلت کرد و این موضوع را جدی گرفت و از مردم حمایت کرد تا جدی نشود.

موضوعات بحث برانگیز خودکشی

روانشناسان همچنین خاطرنشان می کنند: موافقم که برخی از رسانه ها مشکلات خودکشی را بیش از حد تبلیغ می کنند و برعکس، تیترهایی را انتخاب می کنند که با محتوای اخبار مطابقت ندارد. مثلا تیترهای جنجالی و هیجان انگیز می زنند و جزئیات خودکشی ایکس و ایگر را می گویند اما وقتی خبر را باز می کنیم می بینیم که هیچ جزئیاتی در کار نیست. متاسفانه این چیز خوبی نیست. ما نمی توانیم از روی ظاهر افراد قضاوت کنیم. آیا می دانید در طول تاریخ هنر، بسیاری از کمدین های ما خودکشی کرده اند، در واقع هزاران نفر که هر شب سر صحنه می خندند اما خودکشی می کنند یا بسیاری از کسانی که ظاهرا موفق هستند و به همه کمک می کنند اما تلاش می کنند. آنها خود را کشتند. در نتیجه تشخیص این مشکل از ظاهر افراد غیرممکن است.

وی افزود: «بدیهی است که کسانی که این کار را انجام می دهند ناراحت هستند زیرا هیچ کس سالم، خوشحال و راضی نیست که خود را نابود کند. مسائلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، مانند آنچه باعث خودکشی می شود، که می توان از آن پیشگیری کرد و آگاهی را در مورد اینکه چه زمانی مردم باید تهدید شوند و چه کسانی به کمک نیاز دارند، افزایش داد. جامعه ما به شدت به سلامت روان و دانش مرتبط با مسائل بهداشت روان نیاز دارد. رسانه ها می توانند این مشکل را به نوعی حل کنند تا جامعه سالم بماند.

من در رادیو هستم

دکتر فردوسی که در برنامه های رادیویی شهرت داشت، در مورد اینکه چرا مثل قبل در تلویزیون ظاهر نمی شود؟ او گفت: من هنوز در رادیو هستم. در حال حاضر در برنامه «عصر خانواده» سه شنبه ها ساعت 18 در حوزه کودک و نوجوان کار می کنم. به هر حال امیدوارم اتفاقات تلخی مثل خودکشی واقعا در جامعه رخ ندهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا