عمومی

با مرگ ملکه، مستعمره‌های سابق انگلیس دوباره به فکر “غرامت‌ برده‌داری” افتاده‌اند

با مرگ ملکه انگلیس و به قدرت رسیدن چارلز سوم، بسیاری از سیاستمداران و فعالان مستعمرات سابق بریتانیا در دریای کارائیب می خواهند این پادشاه بریتانیایی را از راس کشور خود برکنار کنند و از انگلیس برای برده داری غرامت بخواهند.

چارلز سوم جانشین مادرش ملکه الیزابت دوم شد که 70 سال سلطنت کرد و روز پنجشنبه درگذشت.

نخست وزیر جامائیکا گفت که کشورش در سوگ مرگ ملکه عزادار است، در حالی که همتای او از آنتیگوا دستور به نیمه افراشته شدن پرچم داد. این دو کشور در کشورهای مشترک المنافع هستند که ملکه انگلیس در آن رئیس است و چارلز از این پس رئیس خواهد بود.

اما برخی در مورد نقش شاه از هزاران مایل دورتر در قرن 21 ابراز تردید کرده اند.اوایل امسال، در نشستی در رواندا، برخی از کشورهای مشترک المنافع از انتقال رهبری 54 کشور از الیزابت به چارلز سوم ابراز نارضایتی کردند. .

همچنین، ولیعهد کنونی بریتانیا، شاهزاده ویلیام و همسرش، اخیراً در جریان سفر هشت روزه خود به بلیز، جامائیکا و باهاما با درخواست عذرخواهی از بردگی و پرداخت غرامت مواجه شدند.

رئیس کمیسیون ملی غرامت باهاما گفت: با تغییر رژیم انتظار داریم فرصتی برای بحث پرداخت غرامت به منطقه خود داشته باشیم.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده ملکه، خاطرنشان کرد که چارلز در سخنرانی سال گذشته خود به مناسبت سالگرد پایان حکومت استعماری بریتانیا در باربادوس، به “ظلم وحشتناک برده داری” اعتراف کرد.

او گفت که امیدوار است چارلز به راهی هدایت شود که نشان دهنده «عدالتی باشد که روزگار اقتضا می کند و عدالت، عدالت جبران خسارت است».

بین قرن 15 و 19، بیش از 10 میلیون نفر از آفریقا توسط کشورهای اروپایی به تجارت برده برده شدند و به آمریکا فرستاده شدند. کسانی که از سفر دریایی طولانی جان سالم به در بردند به کار اجباری در مزارع پنبه در دریای کارائیب و آمریکای شمالی و جنوبی گمارده شدند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا