بررسی تفاوت کیف پول سخت افزاری با نرم افزاری

یکی از مواردی که میتوان جزء تفاوت کیف پول سخت افزاری با نرم افزاری دانست این است که،کیف پول سخت افزاری دارای تعدادی از خصوصیات امنیتی میباشد تا بتواند از کلیدهای ارز های دیجیتال شما به خوبی نگهداری نماید.

یک پین‌کد، کیف پول شما را حفظ می نماید و خصوصیات‌ امنیتی دیگر، مانند صفحه ‌‌نمایشی برای چک کردن توضیحات تراکنش و دکمه‌هایی که بر روی دستگاه هستند نیز، برای تأیید کردن تراکنش‌ها کاربرد دارند.

اما در کیف پول نرم افزاری شما قادر به تایید کردن دوباره تراکنش نیستید، به این صورت که شما در ولت سخت افزاری بایستی تراکنش را یک بار در موبایل یا کامپیوتر تایید و یک بار هم در ولت سخت افزاری خود تایید کنید تا تراکنش انجام شود.

همانطور که گفته شد کیف پول سخت افزاری به صورت فیزیکی، که دربردارنده کلیدهای خصوصی شماست، پیش از آنکه تراکنش کامل شود، بایستی به کیف پول سخت افزاری شما منتقل شود، و شما آن را تأیید نمایید و دستگاه آن را امضاء نماید.

شما کیف پول گرم را میپسندید یا کیف پول سرد؟

به هر کیف پولی که ارتباط فعالی با اینترنت دارد و اصطلاحاً برخط (آنلاین) باشد، کیف پول گرم می گویند. این کیف پول‌ ها فراوانی بیشتری نسبت به کیف پول‌ سرد دارند و کاربران به علت راحتی در استفاده آن ها را بیشتر می پسندند.

با توجه به اینکه با اینگونه کیف پول ‌ها در وب، منتقل کردن میزان دارایی‌ بسیار سریع و راحت میباشد؛ متأسفانه، این سادگی در استفاده با مشکلاتی هم روبرو هست، به عنوان مثال این کیف پول‌ها در معرض حمله‌ توسط هکرها، کلاهبردار ها و بقیه مورد های آسیب ‌پذیر می باشند.

کیف پول  سرد دسته ای از آموزش کیف پول ارز دیجیتال هستند که به ‌صورت آفلاین عمل ذخیره‌ سازی را انجام می دهد. کیف پول سرد امکان دارد، ذخیره سازی را به نحوه‌ های مختلفی صورت دهد، مانند:

  1. ایجاد کیف پول کاغذی با QR Code.
  2. ذخیره‌ کردن کیف پولی که در سیستم کامپیوتری به وب متصل نیست.
  3. به کارگیری از کیف پول سخت افزاری.

گرچه این نوع کیف پول ها را می توان از کیف پول گرم، ایمن‌ تر دانست ، ولی اکثر وقت ها سرعت فعالیت کردن با آن پایین ‌تر می باشد، همچنین به دلیل اینکه به‌ صورت فیزیکی موجود است احتمال دارد دچارآسیب شود.

کیف پول‌های سخت‌ افزاری مدل منحصر بفردی از کیف پول سرد می باشند که به ‌علت داشتن امنیت بیش تر و پشتیبانی مضاعف، پرطرفدارتر هستند.

چرا بایستی از کیف پول سخت افزاری استفاده نمود؟

چرا باید به تفاوت کیف پول سخت افزاری با نرم افزاری دقت نمود و چرا به یک کیف پول سخت افزاری نیاز داریم؟

برتری اصلی کیف پول های سخت افزاری، ساده بودن آن ها است و همچنین به‌ صورت گسترده‌ ای تحت عنوان ایمن ‌ترین کیف پول، برای ذخیره ‌سازی ارز های دیجیتال و البته توکن ‌ها می توان لحاظ  کرد.

برخلاف اینکه کیف پول تحت وب و همچنین کیف پول‌ های نرم‌ افزاری در حالت دسکتاپ، که در معرض هک شدن توسط هکرها، بد افزارها و همچنین کلاهبرداری قرار میگیرند، کیف پول ‌های سخت افزاری محلی برای ذخیره‌ به صورت آفلاین را ایجاد می نمایند.

حتی زمانی که سیستم کامپیوترتان توسط هکرها هک شود، جای ارزهای شما در امان خواهد ماند (کلیدهای خصوصی شما درکامپیوتر شخصیتان ذخیره نمیشود و به صورت امن در کیف پول های سخت افزاری تان ذخیره خواهند شد) و کیف پول‌هایی که گم‌ کردید و یا به سرقت رفته را میتوان با ریکاوری کد (SEED) حفاظت نمود و اطلاعات و موجودی کیف پول را بازگرداند.

علاوه‌ براین، در صورتی که کیف پولتان را گم کردید، می توانید با به کارگیری عبارت بازیابی (ریکاوری کد)، ارزهایتان را برگردانید. این عبارت، رمزی اختصاصی میباشد و می توانید آن را روی برگه ای بنویسید و در مکانی جداگانه ذخیره نمایید، البته در جعبه کیف پول های سخت افزاری 2 الی 3 ریکاوری کارت موجود می باشد تا بتوانید به راحتی ریکاوری کد های ولت خود را یادداشت کنید.

این عبارات بازیابی به شما این اجازه را خواهد داد که چنانچه مشکلی رخ دهد، میزان دارایی تان را برگردانید.

نمونه‌های مختلف و معروفی از هکرها و جرم های سایبری می‌باشد که ارزها را از صرافی‌ها و کیف پول‌های نرم افزاری دزدیده‌اند، به این ترتیب تعیین کیف پول به صورت سخت افزاری با تصدی خاطر همراه می باشد.

تا اینجا با بخشی از تفاوت کیف پول سخت افزاری با نرم افزاری آشنا شدیم، در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا میشویم.

کیف پول کول ولت و مزیت های آن

در حالتی‌ که به تفاوت با نرم افزاری تا حدودی پی بردید و بدین نتیجه رسیدید که ذخیره‌ سازی در حالت آفلاین در کیف پول های سخت افزاری بهترین مورد می باشد، گام بعدی این است که کیف پولی مطلوب تعیین نمایید.

شما یکسری انتخاب و گزینه پیشِ رو دارید؛ پس اطمینان داشته باشید که عوامل پایین را برای تعیین مورد‌ مطلوب‌تان درنظر می گیرید:

خصوصیات امنیتی

ولت های سخت افزاری، چقدر ایمن می باشند و چه ویژگی هایی دارند؟

آیا با پین‌ کد اطلاعات و دارایی ها حفظ می شود؟

آیا صفحه‌ نمایش منحصر بفردی دارد؟

آیا خواهید توانست تراکنش‌ها را به‌صورت دستی و با فشردن دکمه ‌ها تأیید فرمایید؟

آیا تاکنون مواردی از اختلالات امنیتی از این کیف پول گزارش شده‌است؟

باید گفت که ولت های سخت افزاری ویژگی های بسیار زیادی دارند، می توانید با پین کد از آن ها حفاظت کنید و از طریق ریکاوری کد دارایی خود را به کیف پول های دیگری انتفال دهید و یا در هنگام گم کردن کیف پول برای برگرداندن موجودی ولت خود از این ریکاوری کد استفاده نمایید.

همچنین بیشتر کیف پول ها دارای صفحه نمایش می باشند که می توانید از طریق آن تراکنش را مشاهده و تایید نمایید. اما درباره اختلالات امنیتی می توان گفت این ولت ها یا همان کیف پول ها از چیپ های امنیتی بسیار امن و مقاومی استفاده می کنند که تقریبا غیر قابل هک می باشند.

آسانی در استفاده

ولت های سخت افزاری استفاده بسیار راحت و آسانی دارند و شما می توانید در عرض چند دقیقه ولت سخت افزاری خود را راه اندازی نمایید و ارز های دیجیتال خود را در این کیف پول ها ذخیره نمایید.

ارز دیجیتال تحت پشتیبانی

شما می توانید با مشاهده جزئیات هر کیف پول اطمینان حاصل کنید که از تمام ارزها و توکن‌ هایی که می خواهید در آن کیف پول ذخیره نمایید، پشتیبانی می کند.

سیستم عامل‌های تحت پشتیبانی

حتما در هنگام خرید ولت سخت افزاری توجه داشته باشید که از چه نوع ارتباطی و چه سیستم عاملی پشتیبانی میکنند. ولت های سخت افزاری جدید از قابلیت اتصال بلوتوث برخوردار هستند و دارای اپلیکیشن های موبایل و کامپیوتر مخصوص به خود هستند.

جمع بندی

در این مطلب از تفاوت کیف پول سخت افزاری با نرم افزاری را تا حدودی برایتان توضیح دادیم و پی بردیم که کیف پول های سخت افزاری از هر نظر بهترند اما شما هم نیز تحقیق کنید تا انتقاد و بررسی‌ های غیر وابسته راجع به هر کیف پولی را بدانید و پیدا نمایید.

اینکه منتقدان در مورد نکات مثبت و یا اینکه منفی کیف پولتان چه می گویند؟ هنگام به کار گیری از آن (در حالتی‌ که مشکلی وجود داشته) دارای چه مشکلاتی  بوده است و چه پیشنهاداتی دارند؟

با توجه به این نکات ضروری، بهتر می توانید پی ببرید که کدام کیف پول سخت افزاری برای شما مطلوب می باشد. با ما همراه باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا