علم و تکنولوژی

بررسی مشکلات اجرای طرح دارویاری و کمبود دارو در کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیته اصولی 90 نفره شورای اسلامی از بررسی اجرای طرح دارو و کمبود دارو در این جلسه خبر داد این بار این کمیته.

به گزارش آقای تکنونامه، علی خضریان اظهار داشت: جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای ملی در خصوص اجرای طرح مواد مخدر اعلام شد که: کمیته اصل 90 جلسه ای با معاونت داشت. وزیر بهداشت و رئیس کمیته. سازمان غذا و دارو، معاونت برنامه و بودجه، معاون بانک مرکزی، معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان بیمه سلامت، معاونت تامین اجتماعی شرکت کردند. رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر و کارکنان تعدادی از شرکت های دارویی با موضوع ساماندهی و اجرای این طرح جلسه ای برگزار کردند. در این جلسه درباره اجرای برنامه دارو و کمبود دارو بحث و تبادل نظر شد.

وی هشدار داد که کمیته 90 از قبل کمبود دارو را پیش بینی کرده و هشدارهای لازم را به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داده است. بیشتر مشکلات حاکی از ناهماهنگی جدی اجرای این طرح است که فضای کشور را نامناسب کرده و با کاهش عرضه و تولید برخی داروها در کشور مواجه هستیم. این کمیته ضمن بررسی ناهماهنگی، در صدد رفع مشکلات برای تسریع در اجرای طرح و در آینده است که مردم با مشکلات کمتری مواجه می شوند و می توانند نیازهای درمانی خود را تامین کنند.

آقای خضریان با اشاره به مشکل جمع آوری مواد اولیه تولید دارو در گمرکات گفت: موانع و مشکلاتی در کمیته شناسایی شده است. در این جلسه در مورد مشکلاتی که تاکنون وجود داشته بحث و گفتگو شد، قسمت دوم در مورد اقداماتی است که در اجرای طرح باید انجام شود.

وی افزود: در نهایت قرار شد بانک مرکزی مصرف تمام پول های تخصیص یافته برای اجرای این طرح را با تاریخ و مبلغ اعلام کند و سازمان غذا و دارو این گزارش بانک مرکزی را بررسی و تایید کند. همچنین مقرر شد سازمان غذا و دارو پیش بینی های خود را در خصوص کمبود دارو و اقدامات در این زمینه به کمیسیون اعلام و نامه های خود را به دستگاه های مختلف ارائه کند.

خضریان در پایان گفت: مقرر شد بیمه سلامت گزارشی در خصوص نسخه الکترونیکی و مشکلات این طرح به کمیته بدهد. همچنین سازمان برنامه و بودجه باید مجموع پول انجام شده در طرح دارویی را چه از نظر بستری و چه از نظر درمان به کمیته اعلام کند. همچنین وزارت بهداشت موظف است در پایان سال جاری جدول بازپرداخت مابه التفاوت قیمت داروهایی که مواد اولیه آنها با اولویت پول تهیه و با نرخ جدید به فروش می رسد را به کمیته اعلام کند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا