علم و تکنولوژی

بسته خدمات تشخیص و درمان کمردرد در حال تدوین است

مدیر گروه مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از تدوین بسته خدماتی درمان کمردرد خبر داد.

به گزارش تکنونامه، دکتر فاطمه حاجی ولی زاده گفت: در حال تدوین مجموعه ای از خدمات تشخیصی و خدماتی برای کمردرد هستیم تا با افزایش اقدامات آموزشی و مداخله ای ضمن ارتقای فعالیت بدنی طبق برنامه ها و استانداردها، افراد مبتلا به کمردرد را که باعث آسیب به کمردرد می شود، اعزام کنیم. ستون فقرات. ستون تمام شد، برای پرداخت بیایید.

وی افزود: با توجه به افزایش بیماری های عضلانی در کشور و بار سنگینی که این بیماری ها بر نظام سلامت و سالمندان کشور دارد، چهار بیماری پوکی استخوان، کمردرد و گردن درد، آرتروز و تقریباً همه بیماری های ما وجود دارد. . هدف جدیدی از سارکوپنی را شناسایی کرده است که باعث ضعف و از دست دادن عضلات در سالمندان می شود.

انتشار نتایج بررسی کشوی پوکی استخوان

آقای حاجی ولی زاده گفت: در سال های گذشته موفق به افزایش امید به زندگی مردم شده ایم و در حال حاضر جمعیت کشورمان روز به روز در حال پیر شدن است، اما هدف سلامت تنها افزایش امید به زندگی نیست، بلکه هدف اصلی است. هدف زندگی با کیفیت و سوخفان گفت: در 3 سال گذشته به ویژه در 3 سال گذشته اقدامات زیادی برای پیشگیری از پوکی استخوان انجام شده و برنامه های مختلف با سرعت خوبی در حال اجرا است. ما با استفاده از یک نظرسنجی ملی که نتایج آن در سال جاری منتشر خواهد شد، شیوع و عوامل خطر پوکی استخوان را در سراسر کشور پایش کردیم. این اولین آمار مهم پوکی استخوان در ایران به طور کلی خواهد بود.

تحصیلات زنان در جامعه 16 درصد

رئیس اداره عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت: هر ساله کمپین روز پوکی استخوان را برگزار می کنیم و آگاهی مردم را نسبت به این بیماری به صورت گسترده افزایش می دهیم. علاوه بر این، زنان و مردان بالای 50 سال با استفاده از مواد آموزشی کاملاً توسعه یافته و استاندارد در مرکز بهداشت آموزش می بینند. در این فرآیندها، ما به 16 درصد از زنان بالای 50 سال در مورد بیماری های اسکلتی عضلانی آموزش داده ایم. همزمان در سراسر کشور نشست خبری سراسری برگزار شد و پیام سلامت ارائه کردیم تصاویر و توصیه های لازم به مردم برای استفاده از توانمندی های رسانه ها.

شیوع پوکی استخوان در زنان از هر دو زن در جامعه یک نفر است

حاجی ولی زاده خاطرنشان کرد: شیوع پوکی استخوان در حدود 50 درصد زنان بالای 50 سال و 40 درصد مردان بالای 50 سال در جامعه و بروز عوارض شکستگی در آنها که خطرات زیادی ایجاد می کند بسیار مهم و دغدغه ماست. . متاسفانه در این زمینه در مراکز دولتی و خصوصی تشخیص به موقع وجود ندارد. از هر سه زن یک نفر و از هر پنج مرد یک نفر به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی می شود.

وی ادامه داد: متأسفانه 20 درصد افراد دچار شکستگی لگن جان خود را از دست می دهند و در صورت زنده ماندن دچار محدودیت حرکتی و ناتوانی می شوند و نیاز به عصا دارند و یا دچار بدشکلی و انحراف در ستون فقرات می شوند. این افراد برای کار شخصی و کیفیت زندگی خود بسیار به دیگران وابسته هستند و تا حد زیادی کاهش یافته است.

مدیر گروه اسکلتی- عضلانی وزارت بهداشت بیماری عضلانی را بیماری خاموش دانست و گفت: باید تلاش کنیم که شکستگی استخوان نداشته باشیم. اگر فردی دچار پوکی استخوان شود، متأسفانه رها می شود و درمان نمی شود. ما باید این افراد را شناسایی و درمان کنیم.

حاجی ولی زاده افزود: ماموریت مطب ما استفاده از راهکارهای مختلف برای شناسایی زودهنگام افراد در معرض خطر پوکی استخوان یا شکستگی و همچنین درمان و مراقبت از مبتلایان به پوکی استخوان است. درمان این افراد باید سه تا پنج سال ادامه یابد تا عوارضی در آنها ایجاد نشود. ما باید آگاهی عمومی را برای کاهش عوامل خطر این بیماری ها مانند سیگار و الکل افزایش دهیم. این افراد باید فعالیت بدنی کافی داشته باشند و زندگی مناسبی برای سلامت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل داشته باشند و در صورت مشاهده علائم، برای نظارت بر بیماری به مرکز بهداشت مراجعه کنند.

برنامه آزمایشی تایید صلاحیت در چهار دانشگاه علوم پزشکی

بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر بررسی بیماری‌های اسکلتی عضلانی در شبکه، گفت: این بازرسی در شبکه بهداشت عمومی و 4 دانشگاه علوم پزشکی همدان در حال انجام است. اراک، قزوین و کاشان به صورت آزمایشی برنامه تشخیص زودهنگام بیماران پتوز، استخوان های آسیب پذیر و پیشگیری از شکستگی را اجرا می کنند. همچنین ماهانه 300 پزشک از شبکه مراکز جامع سلامت و بهداشت که حدود 10 هزار نفر دارد در یک دوره مجازی 20 ساعته کاملاً تخصصی در زمینه درمان استاندارد بیماری ها آموزش می بینند.

وی ادامه داد: برنامه آزمایشی باید به مدت 5 سال ادامه یابد تا بهترین نتیجه را بگیرد. امسال دومین سال اجرای پروژه است و زیرساخت ها در فاز اول آماده شده است و البته پنج سال منتظر نخواهیم بود و به محض پشت سر گذاشتن مشکلات اولیه و آزمایش فرآیندها، پروژه را در هماهنگی با شبکه اکنون در مرحله امکان سنجی هستیم، سپس اجرای طرح به تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعمیم می یابد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا