علم و تکنولوژی

بلای بدتر از سیل، گریبانگیر کودکان پاکستانی

امروزه شیوع بیماری های ناشی از سیل اخیر در پاکستان باعث مرگ کودکان در مناطق آسیب دیده این کشور شده است و کارشناسان اعلام کرده اند که اگر جامعه جهانی برای کنترل این بحران کمک لازم را دریافت نکند، وضعیت این کشور بدتر خواهد شد. .

به گزارش تکنونامه، برخی از تصاویر منتشر شده نوزادان و کودکانی را با علائم بد جسمانی بر روی تخت های بیمارستان نشان می دهد و برخی از آنها نیز فوت کرده اند.

این کودکان بر اثر وبا، یک بیماری اسهالی حاد ناشی از نوشیدن آب آلوده به باکتری، جان خود را از دست دادند.

به گفته یک مقام بیمارستانی در استان سند پاکستان، در این اورژانس روزانه بیش از 10 کودک به دلیل بیماری ناشی از سیل اخیر جان خود را از دست می دهند.

سیل تابستان امسال یک سوم پاکستان را زیر آب برد.

یک کارشناس پاکستانی گفت: پس از وقوع سیل، بیماران مانند سیل راهی بیمارستان شدند.

وی افزود: این یک بحران بهداشتی تقریباً بی‌سابقه در پاکستان است، بنابراین به گفته کارشناسان، اگر جامعه جهانی هم اکنون اقدامی نکند، وضعیت این کشور بدتر خواهد شد.

سیل ناشی از باران‌های موسمی بی‌سابقه و ذوب یخ‌ها در کوه‌ها سیل در شمال پاکستان جان نزدیک به 1600 نفر را گرفت که بیش از یک سوم آنها کودک بودند و بر 33 میلیون نفر دیگر تأثیر گذاشت.

سیل در پاکستان خانه های زیادی را ویران کرده و ده ها هزار نفر را بدون غذا باقی گذاشته است.غذا و آب آشامیدنی سالم. همزمان با کاهش آب ناشی از سیل، فاجعه جدیدی در این کشور پدیدار شده و ده ها هزار نفر به بیماری هایی مانند اسهال، اسهال خونی، دنگی و مالاریا مبتلا هستند.

«لانی» مادری که فرزند 3 ساله خود را برای مداوا به بیمارستان منتقل کرده است، گفت: روستای ما دچار آبگرفتگی شد و خانه های روستا به کلی ویران شد و همچنان مجبوریم زیر پلاستیک کنار جاده زندگی کنیم.

استان سند پاکستان با شیوع شدید تب دنگی مواجه شده است، یک عفونت ویروسی که توسط پشه آئدس منتشر می شود. در همین راستا مسئولان یونیسف نیز اعلام کردند که افزایش پشه ها در این مدت نگران کننده بوده و باعث بروز بیماری های مختلفی می شود.

وی همچنین گفت: پشه ها هستند که مالاریا می آورند. وبا همچنان مردم را مبتلا می کند و این وضعیت به یک بحران بهداشتی بزرگتر تبدیل خواهد شد.

به گزارش سی ان ان، هفته گذشته سازمان ملل متحد در مورد وضعیت پاکستان هشدار داد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا