علم و تکنولوژی

بهترین راه برای تشخیص بیماری تالاسمی

تشخیص تالاسمی

تالاسمی نوعی بیماری خونی است که با آزمایش MCV تشخیص داده می شود. این آزمایش اندازه گلبول قرمز شما را اندازه گیری می کند و در صورت مشکوک بودن پزشک، آن را تجویز می کند. در ادامه با این آزمون بیشتر آشنا خواهید شد.

MCV در آزمایش خون چیست؟

برای پاسخ به سوال MCV آزمایش خون چیست؟ می توان گفت که این فاکتور را میانگین حجم سلولی نیز می نامند و رقم مهمی است که در آزمایش کامل شمارش خون CBC ذکر شده است. MCV مقداری است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز را توصیف می کند. این شاخص می تواند به تشخیص انواع کم خونی و تالاسمی کمک کند.

در حالی که MCV می تواند اطلاعات حساس را ارائه دهد، اما به تنهایی استفاده نمی شود. MCV با شمارش خون و سایر شمارش گلبول های قرمز، از جمله میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) و توزیع گلبول های قرمز (RDW) انجام می شود. این آزمایش ها با هم می توانند برای تشخیص دقیق اختلالات خونی مورد استفاده قرار گیرند.

MCV میکروسیتوز کم نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون کوچک هستند. MCV بالا ماکروسیتوز نیز نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد طبیعی هستند. MCV می تواند یک آزمایش مفید باشد حتی اگر تعداد گلبول های قرمز خون و سایر آزمایش ها طبیعی باشد. این امر به ویژه در هنگام تشخیص بیماری کلیوی صادق است. این مقاله دلیل آن را توضیح خواهد داد تست MCV از این آزمایش چه انتظاری باید داشت و چگونه نتایج را تفسیر کرد.

mcv در آزمایش خون

هدف از تست MCV چیست؟

میانگین توده بدن یکی از ارقامی است که در تست کامل CBC ارائه شده است. بنابراین، هر زمان که آزمایش CBC سفارش داده شود، شاخص MCV نیز قابل مشاهده است. این نوع آزمایش خون ممکن است به عنوان بخشی از یک آزمایش روتین تجویز شود. همچنین ممکن است به عنوان بخشی از تشخیص، درمان و پیگیری شرایط مختلف پزشکی انجام شود.

با این حال، مواقعی وجود دارد که پزشک ممکن است بخواهد هنگام ارزیابی علائم یا وضعیت خاص شما، MCV شما را تحت نظر داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • برای ارزیابی علائم احتمالی کم خونی مانند خستگی، تیرگی پوست و سرگیجه.
 • برای تشخیص انواع کم خونی یا تالاسمی
 • برای ارزیابی سایر اختلالات خونی مانند گلبول های سفید غیرطبیعی یا تعداد پلاکت ها

mcv بالا

تست MCV چگونه تفسیر می شود؟

MCV در آزمایش خون، رقمی است که حجم متوسط ​​گردش خون گلبول های قرمز را توصیف می کند. بنابراین، MCV بالا به این معنی است که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد متوسط ​​هستند. از طرف دیگر، MCV های کمتر به این معنی است که آنها کوچکتر از حد متوسط ​​هستند. تعیین اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز خون در تعیین نوع کم خونی فرد بسیار مفید است. مثلا:

 • MCV بالا در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 دیده می شود.
 • MCV پایین به عنوان کم خونی فقر آهن یا تالاسمی دیده می شود.

سطح MCV معمولاً در طول زمان ثابت است و به آرامی تغییر می کند، مگر اینکه فرد خونریزی داشته باشد. اگر نقص MCV به دلیل کمبود آهن باشد، می توان آن را به مرور زمان با مصرف مکمل آهن افزایش داد.

دوز منظم MCV در آزمایش خون

محدوده معمولی برای MCV حدود 80 تا 94 فمتولیتر (FL) است. با این حال، آنچه آزمایشگاه به عنوان یک سطح طبیعی گزارش می‌کند ممکن است کمی متفاوت باشد. برخی از تفاوت ها بین آزمایشگاه ها ممکن است به دلیل تفاوت در تجهیزات، تکنیک ها و مواد شیمیایی مورد استفاده باشد.

اگر سطح MCV در آزمایش خون شما نرمال است، به این معنی نیست که شما به بیماری مانند کم خونی مبتلا نیستید. کم خونی دارید که در آن اندازه گلبول قرمز طبیعی است (مانند کم خونی نورموسیتیک). پزشک شما نتایج آزمایش شما را در رابطه با سابقه پزشکی شما و نتایج سایر آزمایشات تفسیر می کند.

mcv پایین

علامت کم MCV چیست؟

پایین بودن MCV به این معنی است که گلبول های قرمز خون شما کوچکتر از حد طبیعی هستند (میکروسیت). میکروسیتوز معمولاً نتیجه ناتوانی در تولید هموگلوبین است. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد.

با این حال، نتایج کمی کمتر از حد معمول ممکن است از نظر بالینی قابل توجه نباشند، زیرا این آزمایش از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک شما این نتیجه را بر اساس سابقه پزشکی و سایر آزمایش‌ها مانند گلبول‌های قرمز، هموگلوبین و سایر شاخص‌های گلبول‌های قرمز تفسیر می‌کند.

بیماران مبتلا به میکروسیتوز معمولاً هیچ علامتی نشان نمی دهند مگر اینکه کم خونی شدید داشته باشند. تمام شمارش های خونی دیگر می تواند به تعیین علت میکروسیتوز کمک کند.

MCV موارد زیر ممکن است در موارد زیر مشاهده شود:

 • کمبود آهن
 • تالاسمی
 • کم خونی یک بیماری مزمن است
 • مسمومیت از سرب
 • اسپروسیتوز

سطوح بسیار پایین MCV (به عنوان مثال کمتر از 70 که میکروسیتوز شدید نامیده می شود) معمولاً علائم کم خونی فقر آهن یا تالاسمی است. با این حال، کم خونی همیشه در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد. گاهی اوقات کم خونی فقر آهن ممکن است MCV طبیعی داشته باشد.

ارتباط تالاسمی و فقر آهن با آزمایش MCV

تالاسمی یک اختلال ژنتیکی است که باعث می شود بدن هموگلوبین غیر طبیعی تولید کند. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن به جریان خون شما را بر عهده دارد و در صورت اختلال در فرآیند انتقال اکسیژن می تواند مختل شود. سطوح پایین هموگلوبین باعث کاهش اندازه گلبول های قرمز و در نتیجه کاهش MCV می شود.

این اختلال منجر به آسیب بیش از حد گلبول های قرمز خون می شود و می تواند منجر به کم خونی شود. تالاسمی ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین شما باید این اختلال را داشته باشد.

تالاسمی مینور شکل کمتر شدید این اختلال است. دو شکل دیگر تالاسمی به نام تالاسمی آلفا و تالاسمی بتا خطرناک تر هستند. اگر سطح MCV در خون شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است تالاسمی خفیف داشته باشید.

علائم MCV بالا چیست؟

MCV با افزایش سن تمایل به افزایش دارد. در واقع، MCV در حدود 30 درصد از سالمندان بدون هیچ دلیل مشخصی افزایش می یابد. MCV بالا می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود فولات (ویتامین B9)
 • بیماری کبد
 • الکل
 • کم کاری تیروئید
 • مقداری کم خونی همولیتیک
 • برخی از داروهای شیمی درمانی

تست مک وی

تست MCV در خانه و مجموعه Humka

کم خونی می تواند نشانه ای از خستگی مداوم، سرگیجه و سردی دست و پا باشد. در این صورت نیاز به آزمایش خون دارید. در آزمایش خون، شاخص MCV می تواند تشخیص دهد که آیا کم خونی فقر آهن دارید یا خیر. البته پایین بودن MCV نیز می تواند از علائم تالاسمی باشد. با این حال، در صورت داشتن علائم، حتما آزمایش خون بدهید. اگر پیوستن به آزمایشگاه برای شما سخت است، می توانید به راحتی از خدمات تست داخلی استفاده کنید. از یک تیم متخصص و آزمایشگاه مجهز استفاده کنید و به خانه خود بیاورید.

همکاران هومکا آماده هستند تا تمامی آزمایشات خون شما را به صورت کاملاً بهداشتی و با نتیجه آنلاین در منزل شما انجام دهند. اگر در یک شهر استانی تهران یا شهر کرج، مشهد، تبریز، شیراز، رشت، اهواز یا اصفهان شما هستید، می توانید نظارت کنید بیمه پایه و تکمیلیبرای درخواست خدمات تست خانه با شماره 02167371 با مراجعه به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir تماس بگیرید یا تست مورد نیاز خود را درخواست کنید.

دکمه بازگشت به بالا