علم و تکنولوژی

بهره‌مندی از خدمات بهداشتی در جهان ‌بی‌تناسب است

دسترسی به مراقبت های بهداشتی با کیفیت یکی از نیازها و حقوق اساسی مردم است، با این حال مطالعات نشان می دهد که بیش از نیمی از جمعیت جهان نمی توانند از ضروری ترین مراقبت های بهداشتی برخوردار شوند.

به گزارش تکنونامه، راه حلی که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) و بسیاری از کشورها ترویج می شود، ارائه پوشش همگانی سلامت مانند سیستم مدیکر در استرالیا است. Medicare یک برنامه بیمه درمانی همگانی با بودجه عمومی در استرالیا است که توسط وزارت امنیت اجتماعی این کشور اداره می شود و موفقیت این سیستم یکی از اهداف کلیدی اهداف توسعه پایدار سازمان ملل است.

از سوی دیگر، در برخی از کشورها، یکی از چالش های افزایش دسترسی به مراقبت های بهداشتی، خطر دریافت خدمات بیش از حد و غیر ضروری است. بسیاری از آزمایش‌ها، درمان‌ها و تشخیص‌های غیرضروری به مردم آسیب می‌رسانند و منابع گرانبها را هدر می‌دهند. تشخیص بیش از حد، آزمایش‌های غیر ضروری و حتی جراحی‌ها و خدمات را پیش‌بینی کنید. مراقبت‌های بهداشتی اضافی 20 درصد از هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهد. بالا بروید.

بیش از نیمی از جمعیت جهان نمی توانند حتی ضروری ترین مراقبت های بهداشتی را بپردازندیک تیم جهانی متشکل از بیش از 30 محقق و متخصص نیز شرایط را در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​ارزیابی کردند.

– تشخیص غیر ضروری سرطان تیروئید

در سال های اخیر، آگاهی نسبت به تشخیص و درمان بسیاری از تومورهای کوچک تیروئید به عنوان سرطان افزایش یافته است که بر اساس شواهد موجود، بر عملکرد سیستم سلامت تأثیر می گذارد. تشخیص بیش از حد سرطان تیروئید زمانی اتفاق می افتد که افراد مبتلا به سرطان “بی ضرر” تشخیص داده شوند، به این معنی که تومور آنها هرگز رشد نکرده یا خیلی کند رشد نکرده است – و حتی اگر درمان نشود مشکلی ایجاد نخواهد کرد. تشخيص بيش از حد تومورهاي تيروئيد مي تواند باعث آسيب هاي عاطفي، مالي و فيزيكي از جمله برداشتن غيرضروري تيروئيد و عوارض مرتبط با آن شود. داده های یک مطالعه اخیر بر روی بیش از 27000 نفر در چین تخمین زده است که از هر چهار بیمار سرطان تیروئید، سه نفر ممکن است غیر ضروری تشخیص داده شده باشند.

– تشخیص غیر ضروری مالاریا

تشخیص‌های غیرضروری مالاریا زمانی اتفاق می‌افتد که افرادی که به مالاریا مبتلا نیستند، اشتباه تشخیص داده شده و برای مالاریا درمان می‌شوند. داده های مطالعه بیش از 3000 بیمار از 95 مرکز بهداشتی در سودان نشان داد که تشخیص های غیرضروری مالاریا در حال افزایش است و تخمین زده می شود که بیش از 80 میلیون دلار آمریکا در سال 2000 هدر رفت. مالاریا در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی یک اپیدمی است. با این حال، هنگامی که مالاریا به اشتباه تشخیص داده می شود، ممکن است سایر بیماری های جدی نادیده گرفته شوند و دارو هدر رود.

– ام آر آی های غیر ضروری را انجام دهید

در سال 2014، داده‌های یک مطالعه در ایران نشان داد که نیمی از درخواست‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای کمردرد نامناسب یا غیرضروری بوده است. آزمایش‌های تصویربرداری غیرضروری منابع کمیاب را هدر می‌دهد و ممکن است منجر به درمان غیرضروری شود.

– داروی بدون نسخه

داده‌های یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که استفاده بیش از حد از داروهای معده به نام «مهارکننده‌های پمپ پروتون» (PPIs) در لبنان، به طوری که بیش از دو نفر از هر سه نفر در این کشور بیش از حد از این داروها استفاده می‌کنند و سالانه نزدیک به 25 میلیون دلار از دست می‌دهند.

بسیاری از آزمایش‌ها، درمان‌ها و تشخیص‌های غیرضروری به مردم آسیب می‌رسانند و منابع گرانبها را هدر می‌دهند.همچنین، یک مطالعه جهانی بزرگ در سال 2020 مصرف آنتی بیوتیک را در بین بیش از 65000 کودک زیر پنج سال در هشت کشور با درآمد کم و متوسط ​​مورد بررسی قرار داد. هائیتی، کنیا، مالاوی، نامیبیا، نپال، سنگال، تانزانیا و اوگاندا این کشورها هستند. محققان دریافته‌اند که آنتی‌بیوتیک‌ها برای بیش از ۸۰ درصد از کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی تجویز می‌شوند و بیشتر این نسخه‌ها غیرضروری تلقی می‌شوند. استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها خطرات بالقوه ای دارد، از جمله مقاومت آنتی بیوتیکی – زمانی که باکتری ها سازگار شوند و آنتی بیوتیک ها اثربخشی کمتری داشته باشند. مقاومت باکتریایی یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

– نابرابری بر اساس ثروت

یک مطالعه بزرگ در بیش از 70 کشور با درآمد کم و متوسط ​​تفاوت های قابل توجهی را در نرخ جراحی نشان داد. در حالی که فقیرترین افراد به اندازه کافی به سزارین اورژانسی دسترسی ندارند، ثروتمندترین افراد زمانی که به آن نیاز ندارند به آن دسترسی دارند.

سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان می‌کند که با حرکت جهان به سمت مدیریت بهداشت عمومی جهانی، زمان خوبی برای رفع ضایعات و آسیب‌های ناشی از تشخیص بیش از حد و استفاده بیش از حد است. بهداشت و دارو به تاخیر افتاده است. بدون اقدام بیشتر در این زمینه، بسیاری از مردم در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​به خدمات بهداشتی مؤثر و در برخی زمینه‌ها استفاده بیش از حد از داروها و خدمات دسترسی ندارند. بر اساس نتایج بررسی، هدف کمک به ایجاد یک اتحاد جهانی برای کاهش تشخیص بیش از حد و استفاده بیش از حد از خدمات بهداشتی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا