علم و تکنولوژی

بیمارستان‌های فرسوده و ایمنی‌سنجی که فراموش شد…

ساختمان های قدیمی، فرسوده، ناامن و ناامن برای بیماران و کادر پزشکی؛ مشکلات دیرینه برخی حوادث و هر بار گرفتار شدن در کسری بودجه و البته عدم قصد جدی برای رسیدگی، فراموش کردن…

به گزارش تکنونامه، این بار پس از حادثه تلخ ریزش آبادان و متعاقب آن انتشار فهرست غیررسمی ساختمان های ناایمن با اعلام حریق، مجدداً بحث ایمنی سازه های بیمارستانی و عملکرد و کارایی این بیمارستان ها در مواقع بحرانی مانند زلزله مطرح شد. .

پیش از این خسارت شدید به بیمارستان هریس پس از زلزله هریس ورزقان، ناکارآمدی بیمارستان نوساز سرپل ذهاب پس از زلزله کرمانشاه و همچنین انفجار در درمانگاه سینا اطهر تهران و جان باختن چند تن از هموطنان. ، نشان می دهد که علاوه بر مشکل فرسودگی شغلی; فقدان ایمنی سازه، تجهیزات، و فقدان راهنمایی و دقت کافی در ساخت یک بیمارستان جدید بدتر از آن است که به راحتی بتوان از آن عبور کرد. ແນ່ນອນ, ໄດ້ມີການໂອ້ລົມກັນມາເປັນເວລາຫຼາຍປີແລ້ວ ກ່ຽວກັບຄວາມເສື່ອມໂຊມ ແລະ ຄວາມບໍ່ປອດໄພຂອງໂຮງໝໍບາງແຫ່ງ, ໂດຍສະເພາະໂຮງໝໍສົ່ງຕໍ່ ແລະ ການສັນຈອນສູງໃນປະເທດ, ແລະ ຜູ້ຊ່ຽວຊານດ້ານການຄຸ້ມຄອງວິກິດການກ່ຽວກັບໄພພິບັດທີ່ວິກິດການ ແລະ ໄພພິບັດທາງທຳມະຊາດສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດຢູ່ໃນສູນການແພດ ແລະ ໂຮງໝໍທີ່ຕ້ອງໄດ້ ຊ່ວຍເຫຼືອຜູ້ບາດເຈັບໃນເວລາທີ່ວິກິດການ, ແລະພວກເຂົາເຈົ້າອາດຈະໄດ້ຮັບບາດເຈັບ, ອໍາມະພາດ, ຢ້ານ, ແຕ່ບໍ່ພຽງແຕ່ບໍ່ໄດ້ຕັດສິນໃຈຢ່າງວ່ອງໄວແລະຈິງຈັງເພື່ອປ່ຽນແປງສະຖານະການນີ້, ແຕ່ເບິ່ງຄືວ່າການປະເມີນຄວາມປອດໄພທາງດ້ານປະລິມານຂອງໂຮງຫມໍຍັງບໍ່ທັນໄດ້ປະຕິບັດ. به طور جدی در صدور گواهینامه از بیمارستان برای سالهای متمادی.

در تاریخ 25 آنلاین 1396 دکتر علی اردلان – مجری گروه حوادث و بلایا دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس دفتر مدیریت ریسک بلایا وزارت بهداشت در گفت وگو با تکنونامه، اعلام کرد. اینکه پس از ادغام برنامه ارزیابی برنامه اعتباربخشی، مطالعات ایمنی بیمارستان در سال‌های 1392 و 1395 انجام شد، نتایج نشان‌دهنده ایمنی پایین بیمارستان‌های مورد مطالعه بود. به این ترتیب در سال 1392 میانگین ایمنی بیمارستان های کشور پس از 224 مطالعه بیمارستانی 34 درصد اعلام شد و در سال 1395 که این اندازه گیری ها در 421 بیمارستان تکرار شد، ایمنی کلی بیمارستان های شرکت کننده به 43 درصد رسید.

اما به گفته عباس استادقی زاده، مدیر گروه حوادث و سوانح دانشگاه علوم پزشکی تهران، متاسفانه هنوز مطالعه جامعی در مورد ایمنی بیمارستان ها انجام نشده است و به همین دلیل در حال حاضر نمی توانیم آن را تایید کنیم. وضعیت ما در سال 1401 است، چه وضعیت ما در ایمنی بیمارستان 40 درصد باشد چه نباشد.

این در حالی است که چند سال پیش وزارت بهداشت تعداد بیمارستان های ناایمن را 70 درصد اعلام کرد و پیش بینی نمی شود اکنون این تعداد افزایش چشمگیری داشته باشد.

در همین رابطه دکتر غلامرضا معصومی -عضو کمیته بلایای طبیعی وزارت بهداشت در گفت وگو با تکنونامه، وی در خصوص فرسودگی بیمارستان های کشور گفت: تا جایی که من اطلاع دارم هنوز هیچ متخصص جامع مهندسی و علمی در بحث ساختار بیمارستان های کشور وجود ندارد.

وی افزود: در این حوزه با دو مشکل مواجه هستیم. یک بخش تخمین وضعیت زخم بیمارستان است. به عنوان مثال، به نظر می رسد بیمارستان های بالای 50 سال کمبود دارند. بخش دیگر به موضوع اعتباربخشی بیمارستان و چک لیست HSI (Hospital Safety Assessment) برمی گردد که نوعی اجرای خودارزیابی بیمارستان است، بخشی از بازگشت به بحث ساختار و عدم ساختار بیمارستان. .

12 سال سکوت در مورد ایمنی سازه های بیمارستانی

معصومی با بیان اینکه ارزیابی و ارزیابی وضعیت رو به وخامت بیمارستان های سراسر کشور به طور کلی انجام نشده است، گفت: دلیل اصلی آن این است که 12 سال پیش برآوردی در وزارت بهداشت برای ارزیابی و بازسازی ایمنی داشتیم. سازه کارخانه بیش از 6000 میلیارد تومان در اختیار وی قرار گرفته که از آن زمان به دلیل کمبود اعتبار ساکت بوده است. البته برخی از بیمارستان های کشور مانند بیمارستان شهید محمدی بندرعباس مورد بازرسی قرار گرفتند و قرار شد بحث مقاوم سازی مطرح شود، به طوری که هزینه ها آنقدر بالا بود که به این نتیجه رسیدند که بیمارستان های جایگزین منطقی تر هستند.

ساختمان ها امن نیستند!

وی گفت: در عین حال، علاوه بر بافت های فرسوده، ساختمان های ناایمن را نیز تعمیر کرده ایم. مثلاً در زلزله ورزقان – هریس، بیمارستان هریس را داشتیم که یک سال بعد از تحویل آن به قدری در اثر زلزله آسیب دید که مجبور شدیم حتی بیماران خود را تخلیه کنیم. یا در زلزله کرمانشاه، بیمارستان امام خمینی (ره) را در آن منطقه داشتیم که بیش از یک سال پیش تحویل شد، اما مشکل زلزله داشت.

وضعیت ایمنی بیمارستان روی سازه خوب نیست

معصومی گفت: در مجموع می توان گفت که وضعیت امنیتی کارخانه های ما از نظر ساختاری چندان خوب نیست، گفت: چون بسیاری از آسیاب ها قدیمی، قدیمی و برخی جاها از نظر ساختاری آرزومند هستند. ، امنیت خوبی ندارد. البته نمونه هایی از تخلف در این موارد داریم. مثل شهدای هفتم تیر تهران استحکام دارد چون در دوران قبل از جنگ به عنوان معبد سلسله ساخته شده است اما بیشتر قلعه های قدیمی ما مثل فیروزگر و … از نظر ساختاری چندان مناسب نیستند. علاوه بر این، ساخت پردیس جدید سازمان بنا به دلایلی از جمله مشاوره بودجه، زمان زیادی طول کشید. به عنوان مثال ساخت بیمارستان هریس بیش از 15، 20 سال طول کشید و در عمل وزارت راه و شهرسازی که مسئولیت ساخت وزارت بهداشت را بر عهده داشت، مسئولیت چندانی نداشت.

ضرورت ارزیابی ساختار بیمارستان های کشور

وی گفت: «اگر دغدغه سیستم مدیریت کشور امنیت بیمارستان ها و مراکز است.» پزشکی واقعی، ارزیابی وضعیت نهادی ما باید دقیق باشد تا تسلیم نظرات شخصی نشویم، بروید. خیلی زیاد. «به نظر نمی‌رسد بحث‌هایی که در چند وقت اخیر مطرح شده بر اساس بررسی‌های کارشناسانه باشد.

بحران زلزله برای بیمارستان ها

معصومی با بیان اینکه در مجموع امنیت خوبی در بیمارستان ها و درمانگاه های خود نداریم، درباره تاثیر نهادهای ملی در مقابله با بحران ها و حوادثی مانند زمین گفت: باید توجه داشت که باید مراقب باشیم. . ໂຮງຫມໍແມ່ນທົນທານຕໍ່ໂຄງສ້າງເກືອບທຸກວິກິດການຍົກເວັ້ນແຜ່ນດິນໄຫວ.” ນີ້ແມ່ນໃນຂະນະທີ່ 97% ຂອງພາກພື້ນຂອງປະເທດຂອງພວກເຮົາມີຄວາມຜິດ. ແນ່ນອນ, ພວກເຮົາຕ້ອງເອົາໃຈໃສ່ກັບສິ່ງທີ່ແຜ່ນດິນໄຫວທີ່ພວກເຮົາກໍາລັງປະເຊີນ. ຖ້າແຜ່ນດິນໄຫວແມ່ນ 5 Richter ລົງ, ທີ່ພວກເຮົາກໍາລັງປະເຊີນຢູ່ສະເຫມີແລະມັນບໍ່ໄດ້ເຮັດໃຫ້ເກີດບັນຫາ. ໃນແຜ່ນດິນໄຫວທີ່ສູງກວ່າ 7 ຫາ 7.5 ຣິກເຕີ, ເຊິ່ງອາດຈະເປັນຈຸດສິ້ນສຸດຂອງເມືອງ Tehran, ຕົວຢ່າງເຊັ່ນ, ສະຖານະການໃນ Tehran ຈະເປັນແບບນັ້ນທີ່ພວກເຮົາຈະບໍ່ມີການເຄື່ອນຍ້າຍຫຼາຍແລະການທໍາລາຍຂອງເມືອງ, ໂດຍສະເພາະໃນເຂດພາກກາງ, ຈະມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຫຼາຍ, ພວກເຮົາບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງຍ້າຍຄົນເຈັບຂອງພວກເຮົາອອກຕາມຖະຫນົນ, ແລະໃນທີ່ສຸດໂຮງຫມໍຂອງພວກເຮົາອາດຈະບໍ່ມີປະສິດທິພາບຫຼາຍໃນເວລານັ້ນ.

وی گفت: شاید مشکل اصلی این بود که زمین لرزه ای بین 5 تا 6.5 ریشتر داشتیم که به این معنی بود که شهر همچنان پابرجا بود و می توانست ادامه یابد، اما برخی از بیمارستان های ما دچار مشکل و آسیب دیدند. این تصور که با این سرعت تمام بیمارستان‌های ما فوراً نابود می‌شوند، یک تصور اشتباه است. این در مورد هیچ ساختمانی که در شهر ساخته شده است صدق نمی کند. دیوارها ممکن است فرو بریزند، ترک بخورند، خطرناک باشند و مصالح فرو بریزد و غیره، اما اینطور نیست که تصور کنیم همه ساختمان ها بلافاصله فرو می ریزند.

بیمارستان باید برای ادامه ارائه خدمات در شرایط بحران برنامه ریزی کند

معصومی گفت: طبق رایزنی های انجام شده در بحران، هم در خود بیمارستان و هم محل بیمارستان جایی است که مردم بیماران خود را می برند، چه بیمارستان کار کند و چه نباشد و برای هر دو موضوع بیمارستان باید برنامه ریزی کند و ظرفیتش را داشته باشد. . ایجاد کردن. مثلاً وقتی بیمارستانی از ایمنی خارج می شود، باید در محوطه بیمارستان خدمات ارائه کند و اگر وضعیت امنیتی آن به دلیل بحران مناسب باقی بماند، در آنجا خدمات ارائه دهد.

وی تاکید کرد: بدیهی است که در این مواقع ممکن است بگوییم به طور کلی خدمات را از دست می دهیم. بنابراین خود مدرسه باید برای برنامه های مختلف در مواقع بحران آماده شود. از جمله تخلیه اورژانسی بیمارستان ها، مراقبت از بیماران بستری، خدمات عمومی در مواقع اورژانسی و… باید برای این موارد در بیمارستان برنامه داشته باشیم که تاییدیه هم داشته باشد. مدیریت بحران بیمارستانی جزء لاینفک اعتباربخشی بیمارستان است، اما نمی توان آماری از تعداد و تعداد برنامه های این بیمارستان ها ارائه کرد، اما اینها بخشی از اعتباربخشی است که باید انجام شود.

واگذاری بیمارستان غیرمجاز

اگر پناهگاه واقعا امن نیست، آن را تخلیه کنید

معصومی در خصوص تعیین تکلیف بیمارستان های ناایمن که از سوی سازمان آتش نشانی اخطار گرفته اند، گفت: موضوع اعلام حریق موضوعی معتبر است و سیستم ایمنی شهر باید این موضوع را اعلام کند. اما باید توجه داشت زمانی که شما مسئولیت امنیت شهر را بر عهده دارید باید مکانیزمی برای بررسی امنیت شهر و بررسی ساختار داشته باشید. لازم به ذکر است که نمی گوییم مرکز درمانی ایمن است، اما اعلام رسمی ایمن نبودن بیمارستان به این معناست که مردم از فردا به بیمارستان مراجعه کنند. طرح چنین موضوعی چندان جالب نیست. زیرا بررسی سازه ای از بیمارستان انجام نشد و این اظهارات بر اساس بررسی دقیق سازه نبود. مثلاً گفته شده است که مثلاً بیمارستان امام حسین (ع) بسیار قدیمی و در نتیجه ناامن است. معلوم نیست کارشناسان و مهندسان به کارخانه آمدند و وضعیت خاک، بتن، استحکام سازه و… را بررسی کردند و تا کنون چنین گزارشی نداشتیم، اما باید اتفاق می افتاد. باید اعلام کنیم گیاه سالم است یا خیر.

وی گفت: اگر نتایج بررسی دقیق سازه ها به این نتیجه رسیدیم که بیمارستان ناایمن است، باید ظرف چند روز تخلیه شود و بررسی شود. اگر بیمارستان امن نباشد، جالب نیست، اما اجازه می دهیم سفر کند و بیمار بستری شود. چون نمی دانیم زلزله بعدی تهران چه خواهد بود؟ بنابراین باید برای جابجایی این ساختمان زمان گذاشت.

مشارکت قوی وزارت بهداشت در ساخت بیمارستان جدید

معصومی در خصوص رهنمودهای لازم برای ساخت ساختمان جدید گفت: به طور کلی قبلاً وزارت اطلاعات و شهرسازی متولی ساخت بیمارستان ها و اداره منابع فیزیکی وزارت بهداشت بوده است. کار او را زیر نظر داشت اما بودجه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و هماهنگی چندانی با وزارت بهداشت نداشتند.

چالش بازسازی یا جایگزینی یک بیمارستان آسیب دیده

معصومی در خصوص تصمیم برای بازسازی یا جایگزینی این کارخانه فرسوده گفت: در گذشته برآورد می شد که از نظر بودجه و مالی ساخت یک هتل دیگر به صرفه تر باشد که در کشور شاهد بزرگی آن هستیم. بیشتر معابد تعویض شده اند.«معابدی مانند معبد امام خمینی، شهدای تجریش، فیروزگر و… در تهران، معبد باهنر کرمان و غیره در حال ساختن ساختمان های جدید هستند، این امر منطقی به نظر می رسد.

وی افزود: با این حال دو موضوع داریم که باید به آن رسیدگی شود. اول، چگونه بیمارستان جدید خود را بسازیم؟ مثل هریس و سرپل ذهاب می سازیم یا قلعه های محکم؟ در این بین آیا فضایی برای ساختن ساختمان های جدید برای همه بیمارستان های ما در کنار بیمارستان وجود دارد؟ اکثر کتابخانه های اصلی این حوزه را دارند، اما برخی از کتابخانه ها ممکن است این قابلیت را نداشته باشند. در عین حال نکته مهم دیگری نیز وجود دارد، بازرسی و اجرای هر نوع ساخت و ساز، نه افزودن ساختمان قدیمی پس از ساخت بنای جدید.

معصومی گفت: یکی از نگرانی ها این است که به دلیل کمبود تخت بیمارستانی در شهرهای بزرگ، بیمارستان های جدیدی ساخته شود، اما بیمارستان های قدیمی به فعالیت خود ادامه دهند. یعنی تخت تعویض نشده است. این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ضمناً با مشورت بودجه بودجه کافی برای ساخت کارخانه تخصیص داده شود. در غیر این صورت ساخت بیمارستان سالها طول خواهد کشید. بحث در مورد بودجه سالانه و اینکه این بودجه 100 درصد تخصیص یافته و بیمارستان بر اساس برنامه زمانی مشخص ساخته شده است بسیار مهم است، اما متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا