علم و تکنولوژی

بیماری قلبی سالانه جان ۱۸.۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد

هر سال در 29 سپتامبر، “روز جهانی قلب” جشن گرفته می شود.

به گزارش تکنونامه، «روز جهانی قلب» از سوی فدراسیون جهانی قلب تعریف شده است و این روز جهانی به منظور افزایش آگاهی در مورد بیماری های قلبی عروقی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در جهان است.

در این روز جهانی اقدامات موثر برای پیشگیری و کنترل سردرد قلب به مردم یادآوری می شود

طبق آمار رسمی، سالانه 18.6 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری های قلبی عروقی از جمله بیماری قلبی و سکته جان خود را از دست می دهند.

هدف از این روز جهانی آموزش کنترل عوامل خطر مانند سیگار، رژیم غذایی ناسالم و ورزش نکردن است زیرا به گفته کارشناسان با کنترل این عوامل می توان از 80 درصد مرگ و میرهای زودرس ناشی از بیماری های قلبی و سکته جلوگیری کرد.

در طول زندگی یک فرد متوسط، قلب حدود 2.5 میلیارد بار می‌تپد و خون را به تمام اعضای بدن می‌رساند. سمت راست قلب خون را به ریه ها می فرستد که پر از اکسیژن هستند. سمت چپ قلب خون غنی از اکسیژن را از طریق رگ ها پمپاژ می کند تا اندام های بدن را تغذیه کند و در عین حال مواد زائد و اضافی را از سلول ها و بافت ها خارج کند. به همین دلایل است که حفظ سلامت قلب اهمیت پیدا می کند.

معروف است که کم تحرکی باعث بروز بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون می شود و زمانی که این بیماری ها برای مدت طولانی ادامه پیدا کند باعث بیماری قلبی می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، علائم اولیه بیماری قلبی شامل احساس گیجی، خستگی، تنگی نفس، عرق سرد و سردرد است. کارشناسان توصیه می کنند در صورت بروز این علائم، مراجعه به پزشک ضروری است زیرا ممکن است علائم هشدار دهنده بیماری قلبی باشند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا