علم و تکنولوژی

تاثیر ورزش در کاهش عوارض جانبی رادیوتراپی

نتایج مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ورزش می تواند از شدت عوارض جانبی درمان سرطان سینه بکاهد.

به گزارش تکنونامه، سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان است و در استرالیا از هر ۸ زن، ۱ زن تا سن ۸۵ سالگی به سرطان سینه مبتلا می شود.

به گفته متخصصان، پرتودرمانی به یک عامل مهم در درمان سرطان سینه تبدیل شده است، اما می تواند باعث خستگی ناشی از سرطان شود و بر کیفیت زندگی بیماران تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، آخرین تحقیقات دانشگاه ادیت کوان (ECU) نشان می دهد که ورزش ممکن است عوارض جانبی پرتودرمانی را برای بیماران قابل تحمل تر کند.

89 زن در این مطالعه حضور داشتند که 43 نفر از آنها برنامه ای را به مدت 12 هفته دنبال کردند که شامل یک برنامه ورزشی هفتگی بود. از بقیه افراد خواسته شد در این برنامه آموزشی شرکت نکنند.

محققان استرالیایی دریافتند بیمارانی که در حین و بعد از پرتودرمانی ورزش می کردند نسبت به سایر گروه ها سریعتر از خستگی ناشی از سرطان بهبود می یابند و کیفیت زندگی آنها پس از پرتودرمانی به طور قابل توجهی بهبود می یابد. همچنین عوارض جانبی ناشی از ورزش گزارش نشده است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، محققان اعلام کردند: نتایج این مطالعه نشان می دهد که انجام تمرینات مقاومتی و هوازی در منزل در طول پرتودرمانی ایمن و قابل اجرا بوده و در تسریع بهبودی خستگی ناشی از سرطان و بهبود کیفیت موثر است. از بیماران زندگی

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا