علم و تکنولوژی

تاثیر ویتامین k بر سلامت قلب

گزارش ها و نقل قول های شفاف از STDsتحقیقات اخیر محققان استرالیایی نشان داده است افرادی که از رژیم غذایی غنی از ویتامین K پیروی می کنند 34 درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط با تصلب شرایین هستند.

در این مطالعه، محققان داده های بیش از 50000 نفر را که در یک مطالعه 23 ساله در مورد رژیم غذایی دانمارکی، سرطان و سلامت شرکت کردند، بررسی کردند.

آنها می‌خواهند دریابند که آیا افرادی که ویتامین K بیشتری مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط با آترواسکلروز کمتری دارند یا خیر.

دو نوع ویتامین K در رژیم غذایی ما وجود دارد: ویتامین K1 عمدتا در سبزیجات برگ سبز و روغن های گیاهی یافت می شود، در حالی که ویتامین K2 در گوشت، تخم مرغ و غذاهای تخمیر شده مانند پنیر یافت می شود.

این مطالعه نشان داد کسانی که بیشترین ویتامین K1 را دریافت کردند، 21 درصد کمتر به دلیل بیماری قلبی عروقی مرتبط با آترواسکلروز بستری شدند. ویتامین K2 نیز 14 درصد کمتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان است.

مصرف ویتامین K با کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی مرتبط با آترواسکلروز، به ویژه بیماری شریان های محیطی مرتبط است. بیماری اعصاب محیطی به باریک شدن شریان های محیطی اشاره دارد. در این بیماری شریان های مرکزی مانند رگ های قلب یا مغز آسیب نمی بینند.

دکتر نیکولا بوندونو، محقق دانشگاه آدیس آبابا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که سطوح بالای ویتامین K نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین و بیماری های قلبی عروقی در افراد دارد.

به گفته محققان، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک کامل این فرآیند مورد نیاز است، اما ما معتقدیم که ویتامین K با جلوگیری از تجمع کلسیم در شریان های اولیه بدن که منجر به کلسیفیکاسیون عروقی می شود، نقش مهمی در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی ایفا می کند. .

دکمه بازگشت به بالا