علم و تکنولوژی

تایید داروی جدید برای سرطان ریه پیشرفته توسط سازمان غذا و داروی آمریکا

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داروی جدیدی را برای درمان بیماران مبتلا به نوع پیشرفته سرطان ریه تایید کرد.

به گزارش تکنونامه، نکته مهم این است که این دارو با نام «تارلاتاماب» (Imdelltra) فقط برای بیمارانی است که تمام گزینه‌های دیگر را برای درمان سرطان ریه سلول کوچک در مرحله پیشرفته انجام داده‌اند.

در یک کارآزمایی شرکتی، تارلاتاماب امید به زندگی بیماران را سه برابر کرد و میانگین زنده بودن آنها ۱۴ ماه شد. اما همه افراد از این دارو سود نبردند.

دکتر «آنیش توماس»، متخصص سرطان ریه در موسسه ملی سرطان آمریکا که در این کارآزمایی شرکت نداشت، گفت: تارلاتاماب پس از دهه‌ها عدم پیشرفت واقعی در درمان این نوع از سرطان ریه به دست آمده است.

در همین حال سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است به رغم اثربخشی این دارو، یک عارضه جانبی جدی به نام «سندرم آزادسازی سیتوکین» نیز برای آن دارد. این وضعیت زمانی است که سیستم ایمنی بیش از حد کار می کند و علائمی مانند راش، ضربان قلب سریع و فشار خون پایین را ایجاد می کند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، این بیماری معمولاً زمانی که تشخیص داده می شود به خارج از ریه گسترش یافته است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب علمی پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا