علم و تکنولوژی

تجارت زیرزمینی وی‌پی‌ان‌های ۲میلیونی و فیلتر سایت‌های قانونی و بیکاری

این در حالی است که عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیراً به آنچه «تلاش برای جرم انگاری فروش VPN» خوانده است، اشاره کرده است. صحبت های او واکنشی به رشد بازار فروش vpn است که به نظر می رسد این روزها داغتر شده است.

احسان یکی از اپراتورهای فروشگاه اینترنتی در جنوب تهران گفت: می توانم بگویم در یک ماه گذشته تعداد افرادی که VPN را نصب کرده اند حداقل 20 برابر شده است. همه گیج شده اند! یک ماه VPN نداریم اما برای نصب اشتراک 3 ماهه روی خط ایرانسل 350 هزار تومان و 500 هزار تومان می گیریم.

یکی دیگر از فروشندگان موبایل در جاده جمهوری توضیح داد که نصب VPN برای تلفن های همراه آیفون دشوار است، هرچند به گفته وی برخی از همکارانش VPN را برای IOS نیز نصب می کنند. این فروشنده ادعا می کند که VPN های 1 ساله در این مجموعه به قیمت 2 میلیون تومان به فروش می رسد که دارای پشتیبانی واقعی 24 ساعته بوده و توسط سرورهای قوی اروپایی مدیریت می شوند.

بازار تجاری VPN در ایران زیرزمینی است

با وجود این بازار داغ فرشید ستاری از اتحادیه فعال تجارت الکترونیک در ایران گفت: VPN ها ممکن است مشکلات کاربران معمولی در دسترسی به اخبار و محتوا را تا حدودی حل کند اما چالش های بسیاری از کسب و کارها با این نرم افزار. نرم افزار نمی تواند آن را برطرف کند.

وی افزود: بازار تجاری VPN در ایران زیرزمینی است و با توجه به اینکه در ضلع تاریک اقتصاد قرار دارد نمی توان به ارقام ارائه شده در این بخش اتکا کرد، اما یکی بودن این بازار بسیار محسوس است. یکی از پررونق ترین دوره ها بود. البته شرکت های بسیار آگاه، فعالان فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این زمینه نمی توانند با تکیه بر فیلتر جداکننده ها، تجارت خود را مدیریت کنند.

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه داد: به عنوان مثال یکی از همکاران برنامه نویس ما که برای گوشی های اندرویدی نرم افزار تولید می کند در بسیاری از شرکت ها بیکار شده است. دلیل آن این است که در این مدت بار سرورهای پشتیبانی کننده VPN به میزان قابل توجهی افزایش یافته و سرعت آن ها بسیار کند است تا بتوانند با سرورهای خارجی ارتباط برقرار کنند و فعالیت های روزانه خود را به طور موثر انجام دهند.

ستاری فر تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر در حوزه تجارت الکترونیک این است که متأسفانه آسیب فیلتر مختص کسب و کارهای مبتنی بر شبکه های اجتماعی نیست و حتی بسیاری از سایت های قانونی را نیز در بر می گیرد. به عنوان مثال وب سایت هایی که داخلی هستند و صد در صد خدمات حقوقی ارائه می کنند، در واقع در بسیاری از اپراتورها به دلیل موقعیت سرور در آلمان فیلتر می شوند.

این کارشناس در مثالی دیگر گفت: تقریباً هیچ کسب و کاری باقی نمانده که به صورت آنلاین عرضه می شود و هنوز به مرحله تعطیلی نرسیده است، به عنوان مثال مجموعه بزرگی از ارائه دهندگان خدمات آنلاین در حوزه پزشکی و سلامت اخیراً 80 درصد ضرر کرده اند. . هنگامی که یک کسب و کار به طور ناگهانی 80 درصد از مشتریان خود را از دست می دهد، این به معنای فاجعه برای تجارت مربوطه است.

بحران فیلتر به تامین اجتماعی رسیده است

آقای محسن رضی، اقتصاددان و کارشناس تامین اجتماعی در توضیح بیشتر جنبه های اقتصادی فیلتر گفت: مشکل بسیار مهمی که به آن توجه نشده این است که ما 14 تا 15 میلیون نفر تامین اجتماعی داریم که این یعنی هزينه بازنشستگان و تامين اجتماعي كشور از محل پرداختي آنها پرداخت مي شود، وقتي ميليون ها شغل به طور همزمان به دليل فيلتر از بين مي رود، يعني مقدار زيادي پول از سيستم تامين اجتماعي حذف مي شود، اين مشكل باعث شده است. عواقب بسیار جدی برای سیستم مدیریت رفاه مالی ما.

وی افزود: برای ایجاد اشتغال باید صدها میلیون تومان هزینه شود. در بخش تجارت الکترونیک مردم تمایل دارند بدون کمک دولت شغل خود را ایجاد کنند که اگر حتی یک میلیون شغل از بین برود این معضل علاوه بر تبعات اقتصادی آسیب جدی از نظر امنیتی و اجتماعی به کشور وارد می کند.

بیشتر بخوانید:

21220

دکمه بازگشت به بالا