علم و تکنولوژی

تشخیص بروز سکته زودهنگام به کمک گروه خونی

بر اساس گزارش‌های واضح، در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، به نظر می‌رسد افراد دارای خون «A» بیشتر در معرض سکته‌های مغزی قبل از سن 60 سالگی هستند، اگرچه این تفاوت قابل توجه نیست و نیازی به مراقبت یا غربالگری اضافی ندارد.

گروه خونی، تنوع مواد شیمیایی روی سطح گلبول های قرمز را توصیف می کند. از جمله معروف ترین آنها «الف» و «ب» نامگذاری شده اند.

حتی در این گروه های خونی اصلی، تفاوت های جزئی ناشی از جهش های ژنتیکی وجود دارد. تحقیقات ژنومی اکنون یک رابطه واضح بین ژن زیرگروه A-1 (A1) و سکته اولیه را شناسایی کرده است. محققان داده های 48 مطالعه ژنتیکی را تجزیه و تحلیل کردند که شامل تقریباً 17000 نفر با سابقه سکته مغزی و نزدیک به 600000 نفر بدون سابقه سکته بود. تمامی شرکت کنندگان بین 18 تا 59 سال سن داشتند.

یک جستجوی گسترده ژنومی دو جایگاه مرتبط با خطر سکته اولیه را شناسایی کرد. یکی از این موقعیت ها مربوط به نقطه متناظر ژن گروه خونی است. تجزیه و تحلیل دوم از گروه های خونی خاص نشان داد که افراد با گروه خونی A بیش از 16 درصد از افراد قبل از 60 سالگی به بیماری عروق بیماری کرونا مبتلا می شوند. در افراد دارای O1 خون، این خطر 12 درصد کمتر است.

با این حال، محققان می گویند که خطر اضافی سکته مغزی در افراد دارای گروه خونی A کم است و بنابراین نیازی به مراقبت یا نظارت و غربالگری ویژه برای این افراد نیست. در ایالات متحده، سالانه حدود 800000 نفر سکته مغزی را تجربه می کنند و حدود سه چهارم در افراد 65 سال و بالاتر رخ می دهد. پس از 55 سالگی، خطر سکته مغزی هر 10 سال دو برابر می شود.

یکی از یافته های مهم این مطالعه از مقایسه سکته مغزی در جوانان 60 ساله با افراد بالای 60 سال به دست آمد. برای این منظور، محققان از داده های حدود 9300 نفر که در سن بالای 60 سال دچار سکته مغزی شده بودند و همچنین حدود 25000 نفر بالای 60 سال که سکته مغزی نکرده بودند، استفاده کردند.

آنها دریافتند که سکته‌هایی که در اوایل زندگی اتفاق می‌افتند ممکن است مکانیسم‌های متفاوتی نسبت به سکته‌هایی که در سنین بالا رخ می‌دهند، داشته باشند. سکته مغزی در افراد جوان کمتر با رسوبات چربی در شریان ها مرتبط است، اما اغلب به انسداد رگ های خونی مربوط می شود.

مطالعات اخیر نشان داده است که بخشی از ژنوم که برای گروه خونی کد می‌کند، به نام جایگاه ABO، با کلسیفیکاسیون شریان‌ها مرتبط است که جریان خون را محدود می‌کند و با حملات قلبی مرتبط است.

منبع: Science Alert

دکمه بازگشت به بالا