علم و تکنولوژی

تشخیص فتق دیسک کمر به وسیله تست های پزشکی

همانطور که می دانید، حالت تهوع می تواند باعث ایجاد درد و اختلال در فعالیت های روزانه شما شود. این احتمالاً مهمترین دلیل برای مراجعه به پزشک است: کمر و ستون فقرات شما درد می کند و می خواهید دلیل آن را بدانید.

پزشک شما سوالاتی می پرسد و شما را معاینه می کند. این برای تعیین محل درد شما و دیسک بین مهره ای به فتق است. تشخیص دقیق به پزشک کمک می کند تا درمان مناسب برای کمردرد شما را تعیین کند – راهی برای مدیریت درد دیسک فتق و کمردرد و کمک به بازیابی سلامتی شما.

معاینهی جسمی

پزشک از شما در مورد علائم فعلی و درمانی که به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی در حال انجام آن هستید می پرسد.

سوالات متداول در مورد تشخیص فتق دیسک

 • درد از چه زمانی شروع می شود؟ کمرت کجا درد میکنه
 • اخیراً چه فعالیت هایی انجام می دهید؟
 • برای تسکین کمردرد چه کرده اید؟
 • آیا غدد به قسمت های دیگر بدن شما سرایت می کنند؟
 • آیا چیزی وجود دارد که درد دیسک را کاهش دهد یا آن را بدتر کند؟

پزشک از شما می خواهد که در طول معاینه بنشینید، بایستید و راه بروید. همچنین از شما خواسته می شود که در حالت نشسته، ایستاده و دراز کشیده حرکات خاصی را انجام دهید. این به پزشک اجازه می دهد تا درجه انعطاف پذیری ستون فقرات، ناحیه دردناک و مشکلات عصبی عضلانی مرتبط با فتق دیسک را ارزیابی کند.

این شامل:

 • تست قدرت عضلانی: پزشک شما قدرت برخی از عضلات را آزمایش می کند تا ببیند کدام اعصاب تحت فشار هستند.
 • تست حساسیت لمسی: در این تست حساسیت نقاط مختلف به لمس، نوک سوزن، گرما یا سرما اندازه گیری می شود.
 • واکنش تاندون عمیق (حرکت غیرارادی زانو و مچ پا): پزشک با یک چکش کوچک به زانو و مچ پای شما ضربه می زند. اگر اعصاب اندام تحتانی تحت فشار باشند، ممکن است واکنشی در زانو (تاندون کشکک) یا مچ پا (تاندون آشیل) نداشته باشید یا این واکنش ممکن است کوچک باشد.
 • تست خواب پاساف: با پاهایتان صاف دراز بکشید. پزشک پای آسیب دیده را بلند کرده و به سمت سر شما می برد. در تست مثبت فتق دیسک، لیفت پا باعث درد در ناحیه کمر، ران ها و زیر زانو می شود.
 • نشستن آزمون پاسافروی تخت می نشینید و زانوهایتان روی لبه تخت و پاهایتان در زاویه 90 درجه قرار دارند. به آرامی یک پا را بالا بیاورید تا زانوهایتان صاف شود. نتیجه مثبت این تست فتق دیسک به معنی درد در پشت ساق و زیر زانو هنگام بلند کردن ساق است.

 • تست کشش استخوان رانروی تخت روی شکم دراز می کشید و پاهایتان صاف است. پزشک پاهای شما را بلند می کند و سپس زانوهای شما را خم می کند. اگر آزمایش باعث دردی شود که به جلوی ساق پا گسترش یابد، ممکن است یکی از ریشه های عصب پشت آسیب دیده باشد.
 • انجام فعالیت های خاصممکن است از شما خواسته شود که سرفه کنید یا در حمام بنشینید، مانند نشستن. اگر حالت تهوع داشته باشد، درد یا علائم مرتبط با فتق دیسک را افزایش می دهد.

معاینه سیستم عصبی

پزشک کایروپراکتیک شما همچنین آزمایش‌های عصبی را انجام می‌دهد که به واکنش‌ها، قدرت عضلانی، سایر تغییرات عصبی و گسترش درد می‌پردازد.

درد رادیال (دردی که از منبعی به منبع دیگر سرایت می‌کند) زمانی افزایش می‌یابد که مستقیماً روی ناحیه آسیب‌دیده اعمال شود. برای مثال ممکن است سیاتیک داشته باشید. سیاتیک یک درد شعاعی است که ممکن است در اثر فتق دیسک ایجاد شود. منشا درد در ستون فقرات است، اما به دلیل فشرده شدن اعصاب در اثر بیرون زدگی دیسک، درد به پاهای شما نیز سرایت می کند.

تست آزمایشگاهی

معمولاً آزمایش خون برای تعیین طبیعی یا غیر طبیعی بودن سلول های خونی انجام می شود. مواد شیمیایی خون در خون می تواند نشان دهنده یک اختلال متابولیک باشد که می تواند یکی از دلایل کمردرد باشد.

تست تصویربرداری تشخیصی فتق دیسک کمر

تست عکاسی می تواند شامل معاینه اولیه برای تعیین علت دیسک کمر و علائم احتمالی بیماری یا شکستگی، تومور، عفونت یا سندرم دم اسب باشد.

در اینجا برخی از آزمایشات تصویربرداری رایج مورد استفاده برای تشخیص فتق دیسک آورده شده است:

 • ام آر آیمعمولاً با نشان دادن محل دقیق فتق دیسک و عصب آسیب دیده دقیق ترین ارزیابی را از ستون فقرات کمری ارائه می دهد. معمولاً برای کمک به برنامه ریزی جراحی، MRI تجویز می شود. این تصویر می تواند فتق دیسک و نحوه فشار آن بر عصب را نشان دهد.
 • نوار عصب عضلانی هنگامی که یک فیزیوتراپیست به آسیب عصبی مشکوک است، از شما سؤال می شود که آزمایش عصب و عضله را برای تعیین سرعت پاسخ اعصاب شما درخواست کند.
 • سی تی اسکن عمدتاً در مواقعی استفاده می شود که ام آر آی در دسترس نباشد.
 • تصاویر اشعه ایکس عمدتاً برای تشخیص مشکلاتی مانند شکستگی استخوان، اختلالات استخوانی، عفونت، تومور یا مشکلات مربوط به ناهنجاری های ستون فقرات استفاده می شود. معمولاً نمی توان از اشعه ایکس برای تشخیص فتق دیسک به تنهایی استفاده کرد.
 • سی تی میلوگرام یکی از روش های سی تی اسکن تزریق رنگ به عصب نخاعی و استفاده از اشعه ایکس برای مشاهده رنگ است. این روش می تواند اندازه و موقعیت فتق دیسک را نشان دهد اما روشی تهاجمی است.
 • اسکن استخواناین روش یک تصویر کامپیوتری یا ویدئویی از استخوان ایجاد می کند. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به بدن شما تزریق می شود و وارد جریان خون شما می شود. این ماده در استخوان های شما جمع می شود و توسط اسکنر تشخیص داده می شود. این روش برای کمک به پزشکان در تشخیص مشکلات ستون فقرات مانند آرتریت، شکستگی، تومور یا عفونت استفاده می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر کمردرد یا گردن درد دارید که به بازوها و پاهایتان سرایت می کند، یا اگر درد، ضعف یا درد در بازوها و پاها دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا