علم و تکنولوژی

تشریح آینده وضعیت دارو با روند فعلی از زبان پزشکیان

نمایندگان سلامت در مجلس خواستار افزایش شفاف قیمت دارو هستند و مدعی هستند در آینده با کمبود و گرانی دارو مواجه خواهیم شد، بنابراین هر چه زودتر دست اندرکاران وارد عمل شوند.

مسعود پزشکیان در گفت وگو با تکنونامه، مدعی شد: افزایش قیمت دارو مشهود است و بدتر هم خواهد شد. دلیلش فقط تخصیص ارز مکعبی به دارو از بهمن ماه سال گذشته نیست.

وی توضیح داد: نگاه دولت به دارو وجود دارد که به وضوح نشان می دهد ارز مورد نیاز دارو حذف نشده است اما در واقع تخصیص ارزی وجود ندارد. از طرفی ارز را بیرون آوردند و گفتند ریال را به بیمه گر می دهند تا بخرند. با فرض اینکه این درست باشد، فکر نمی‌کنم آسان باشد، زیرا آنها نیازی به تخصیص پول ندارند. بودجه بسته است و درآمد مشخص است پس کجا می خواهند ریال بدهند؟

در همین حال یکی از اعضای کمیته بهداشت گفت: فرض کنید با چاپ پول در می آورند و می خواهند آن دارو را بدهند، مشکل بعدی تولید دارو است. بیش از 95 درصد داروها در داخل تولید می شوند، اما مواد اولیه باید از خارج تهیه شود. شرکت های دارویی نیز برای خرید مواد اولیه به ریال نیاز دارند اما سرمایه کافی برای خرید و تولید مواد اولیه با ارز آزاد ندارند. بنابراین مواد خام نمی خرند و نمی توانند تولید کنند. با وجود قیمت بالا هنوز ظرفیت خرید ندارند. نتیجه این است که کمبود دارو خواهیم داشت، با وجود نقدینگی مردم نمی توانند دارو پیدا کنند.

به فرض اینکه پول را پیدا کنند و چاپ کنند و بخواهند به دارو بدهند، مشکل بعدی تولید دارو است. بیش از 95 درصد داروها در داخل تولید می شوند، اما مواد اولیه باید از خارج تهیه شود. شرکت های دارویی نیز برای خرید مواد اولیه به ریال نیاز دارند اما سرمایه کافی برای خرید و تولید مواد اولیه با ارز آزاد ندارند. بنابراین مواد خام نمی خرند و نمی توانند تولید کنند. با وجود قیمت بالا هنوز ظرفیت خرید ندارند. نتیجه این است که داروی ما تمام می شودوی گفت: دولت می گوید ارز حذف نشده است اما بین حرف و عمل فرق است. بر اساس این گزارش، هنوز پولی که باید به داروها برای واردات مواد اولیه داده می شد، داده نشده است، بنابراین اکثر در آینده با مشکل دارویی مواجه خواهند شد.

وی درباره حل این مشکل می گوید: ابتدا باید چرخه درست را ببینند و از نظر کارشناسی برای آن چرخه استفاده کنند و پیش بینی های لازم را در نظر بگیرند. اگر می خواهند از شر ارز خلاص شوند، باید آنقدر به تولیدکننده بدهند که مواد اولیه را بخرند و محصول را بفروشند و پول را پس بگیرند، اما بانک پول را به تولیدکننده نمی دهد. از طرف دیگر شرکت بیمه پول ندارد، این چرخه مشکلات است.

وی افزود: با وجود اینکه خیلی دیر شده است، اما هر بار که شروع به حل مشکلی می کنند، بهتر است مداخله نکنند. البته اینکه آیا آنها دخالت می کنند یا نباید از طرف دست اندرکاران سوال شود زیرا آنها با ما مشورت نکردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا