علم و تکنولوژی

تصاویر | بازسازی چهره مردی که با ضربه تبر به صورتش کشته شد

کارشناسان چهره یک جنگجوی قرون وسطایی را پس از نبش قبر از قبر بازسازی کردند که در خارج از ویسبی در جزیره گوتلند سوئد رشد کرده است.

در سال 1361، یک نیروی دانمارکی متشکل از 2500 نفر که بسیاری از آنها مزدور باتجربه بودند، این کشتار را انجام دادند. حفاری‌ها نشان می‌دهد که آنها با ارتش خانگی از دهقانان ضعیف روبه‌رو شدند، حدود 2000 نفر، حداقل یک سوم آن‌ها مسن یا مسن هستند. در کشتاری که پس از این درگیری رخ داد، حدود 1800 مدافع جان باختند. در میان آنها یک رزمنده بود که دهانش با تبر زده شده بود و زخم های دیگری روی چشم چپ و استخوان او وجود داشت، گونه چپ که احتمالاً ناشی از سلاح نیزه ای بوده است.

عکس بازسازی صورت مردی که بر اثر ضربه تبر به صورتش کشته شد

«سیسرو مورائس» تصویرگر برزیلی با قرار دادن جمجمه در یک رابط دیجیتالی به شخصیت این جنگجو جان بخشید.

موراس گفت، هنگامی که جمجمه آماده می شود، نشانگرهای ضخامت بافت نرم در سراسر جمجمه پخش می شود. این علائم به طور کلی وسعت پوست را در برخی از نواحی صورت نشان می دهد. برای تکمیل داده ها، ما یک سی تی اسکن از یک اهدا کننده زنده وارد کردیم و استخوان ها و بافت های نرم را در سی تی اسکن اصلاح کردیم تا با صورت فرضی مطابقت داشته باشد. با شناسایی چهره اصلی، فرضیه را خلاصه کردیم و علمی ترین تصویر را در سایه های خاکستری، با چشمان بسته و بدون مو ایجاد کردیم.

عکس بازسازی صورت مردی که بر اثر ضربه تبر به صورتش کشته شد

جمجمه خود مجموعه ای ناقص از داده ها را ارائه می دهد. بنابراین، برخی از جنبه‌ها مانند اندازه بینی، دهان، چشم‌ها بر اساس داده‌های آماری تخمین زده می‌شود، اما نتیجه نهایی، محصول تقریبی آن چیزی است که رزمنده در زمان مرگ داشته است.

هنوز مشخص نیست که ضربه تبر کشنده بوده است یا خیر. موراس ادامه داد: پیش بینی این مشکل تنها از روی جمجمه کار سختی است، اما مطمئناً درمان چنین آسیبی با توجه به سال های وقوع و واقعیت آن کار آسانی نخواهد بود.

برای موراس، این تصاویر واقعیت جنگ را نشان می دهد. وی افزود: این تصاویر بسیار تاثیرگذار است. ما معمولا صحنه جنگ را از دور مشاهده می کنیم. بدون اینکه بدانیم چه بر سر رزمنده خواهد آمد. تصور کنید این صحنه ها برای کسانی که در معرض چنین خشونتی هستند چگونه است.

عکس بازسازی صورت مردی که بر اثر ضربه تبر به صورتش کشته شد

پس از جنگ، شهروندان ویزبه برای جلوگیری از خونریزی بیشتر تسلیم شدند. پادشاه پیروز «والدمار چهارم» باج سنگینی دریافت کرد و جزیره پادشاهی خود را فراخواند.

هم سوئد و هم دانمارک به ادعای این جزیره ادامه دادند تا اینکه معاهده دوم برومسبرو در سال 1645 پس از شکست دانمارک در جنگ تورستنسون امضا شد.

عکس بازسازی صورت مردی که بر اثر ضربه تبر به صورتش کشته شد

در نهایت پنج گور دسته جمعی در خارج از دیوارهای ویزبه پیدا شد و اولین کاوش های باستان شناسی در سال 1905 نشان داد که بسیاری از کشته شدگان با زره های خود دفن شده اند.

موراس بازسازی را با استفاده از مدل سه بعدی جمجمه که توسط موزه تاریخ سوئد در استکهلم به اشتراک گذاشته شده بود، تکمیل کرد.

5858

دکمه بازگشت به بالا