عمومی

تظاهرات‌های گسترده در سراسر عراق؛ دفاتر جریان انحرافی الصرخی پلمپ شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین تکنونامه، «علی موسی اکول کاظم المسعودی» خطیب کلیسای «الفتح المبین» شهرک «الحمزه الغربی» استان بابل، به نقل از ایرنا که از پیروان «محمود الصرخی» است، این جمعه را به اقامه نماز دعوت کرد که قبور و مقابر انبیا، ائمه و قبور ویران شد.

همین موضوع با محکومیت های شدید و اعتراضات سیاسی در عراق همراه بوده و علاوه بر اعتراضات و تجمعات در مقابل دفتر جماعت الصرخی، موجی از اعتراض ها در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است.

تظاهرات گسترده عصر سه شنبه آغاز شد. در استان الدیوانیه، معترضان زیارتگاه ها و زیارتگاه های السرخی را بستند.

تلگرام صابرین نیوز نیز گزارش داد که قبایل الجبیر در استان ذی قار با حمله به دفتر الصرخی این سایت را تخریب کردند.

در همین حال، ساکنان منطقه «البیاء» در بغداد برای بستن مقر الصرخی به مقر الصرخی نقل مکان کرده اند. این دفتر در منطقه الشهدا بغداد واقع شده است. مردم الشعب و اور نیز آمادگی خود را برای پلمپ مقر و دفاتر الصرخی در این منطقه اعلام کرده اند.

معترضان در البیعه، دفتر الصرخی، شعارهایی مانند «کلا کلا الصرخیه» (الصرخیه، هرگز) و «کلا کلا آل سعود» (آل سعود هرگز) سر دادند. این اقدامات مربوط به عربستان سعودی است.

ساکنان بصره نیز تظاهرات گسترده ای برگزار کردند و در مقابل دفتر الصرخی در استان راهپیمایی کردند. معترضان همچنین قول بستند دفتر را دادند.

همچنین از کاظمین خبرهایی حاکی از تجمع و تظاهرات مردم شهر مقدس در مقابل دفتر الصرخی بود. معترضان همچنین به دفتر او هجوم بردند و کتاب هایش را سوزاندند.

شب گذشته تعدادی از مردم استان ذی قار در مرکز شهر الناصریه به مقر الصرخی در این شهر حمله کردند و در اینجا اعتراض کردند.

اما شاید شدیدترین واکنش را مقتدی صدر نشان داد. رهبر گروه صدر روز گذشته به محمود الصرخی هشدار داد که در نهایت ظرف سه روز علی موسی عقل را برکنار خواهد کرد، در غیر این صورت او مبتنی بر دین، حکمت و قانون و عقل خواهد بود. سنت های اجتماعی وارد میدان خواهند شد. وی تاکید کرد که ترویج افکار فاسد در جامعه عراق نباید نادیده گرفته شود.

«محمود الصرخی» در سال 2003 و پیش از سرنگونی صدام، فرمانده مخلوع عراق، ناگهان ظاهر شد و خود را یکی از مراجع آیت الله العظمی عراق معرفی کرد. الصرخی با وجود نداشتن وزن علمی، خود را شاگرد آیت الله شهید محمدباقر صدر و آیت الله سیستانی معرفی کرد و از سال 2003 (در سن 40 سالگی) با ادعای «اقتدار» در عراق فعالیت خود را آغاز کرد. او مدعی آیت الله است و آیت الله در فقه شیعه کسی است که به مرحله اجتهاد رسیده است اما هیچ مرجع و آیت اللهی شهادت نداده است که به این مرحله رسیده است.

لازم به ذکر است که «محمود الصرخی سخنگوی» یکی از عاملان اصلی حمله به کنسولگری ایران در شهر مقدس کربلا در آبان ماه ۱۳۸۸ بود.

ویدئوی زیر از اعتراضات در شهرهای عراق منتشر شده است:

انتهای پیام/
این یک توصیه برای آکنه است

دکمه بازگشت به بالا