علم و تکنولوژی

تعطیلات چگونه بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد؟

در دو سال اخیر با آمدن مهمانان کوچک ناخوانده و سرسخت دست و پنجه نرم کرده ایم. بیماری قلبی علاوه بر مختل کردن زندگی عادی و مختل کردن فعالیت های اجتماعی و اقتصادی، پیامدهای زیادی برای سلامت انسان نیز دارد. از زمان شروع بیماری، شاهد گسترش ترس، اضطراب و استرس در افراد بوده ایم. علاوه بر استرس ناشی از بیماری عروق بیماری کرونا قلب، آسیب های مکرر، کم خوابی، بی ثباتی شغلی و ساعات کاری بی وقفه نیز می تواند رخ دهد. سلامت روان رکاملاً آشفته و منجر به استرس مزمن، اضطراب و افسردگی می شود.

به گفته علی اسدی، معاون بهداشت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، حدود 60 درصد مردم دارای افسردگی، اضطراب و یک بیماری روانی هستند، اما تعطیلات نوروزی فرصت بسیار خوبی برای کاهش اضطراب و افسردگی است. ناشی از قلب، گردن و زندگی روزمره.

برخی فکر می کنند که فقط بیماران روانی باید به سلامت روان خود توجه کنند. اما حقیقت این است که احساسات، افکار و نگرش های شما بر انرژی، بهره وری و سلامت کلی شما تأثیر می گذارد. سلامت روان، توانایی مقابله با مشکلات و بحران‌های روزمره و بدتر شدن چالش‌ها را تقویت می‌کند. بنابراین، یکی از کارهایی که فرد می تواند برای کاهش استرس انجام دهد این است که از کارهای مربوط به کار استراحت کند، کمی مرخصی بگیرد و تا حد امکان استراحت کند.

آرامش یک عامل موثر در سلامت روان انسان است

دکتر زهرا شایگان منش، روانشناس بالینی و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: طبق نظر روانشناسان و بر اساس مطالعات مختلف می توان گفت که استراحت، آرامش و استراحت از موضوعات مهمی هستند که تاثیر بسیار مثبتی بر سلامت جسمی و روانی دارند. آزاد. به ایرنا گفت آنها انسان هستند. مطالعات متعدد نشان داده اند که استراحت منظم منجر به زندگی سالم تر، طولانی تر و سلامت روانی بهتر می شود. تعطیلات همچنین در کاهش افسردگی و اضطراب، بهبود عملکرد کاری و اجتماعی موثر است.

از تعطیلات غافل نشوید

دکتر شایگان منش از افرادی صحبت می کند که در بحث استراحت، آرامش و استراحت با هم موافق نیستند و فکر می کنند استراحت اتلاف وقت و تاخیر در کار و اهداف است. با این حال، حقیقت این است که تعطیلات و تعطیلات مسائل مهمی هستند که برای سلامت جسمی و روانی حیاتی هستند. تعطیلات پر از پیچیدگی نه سرگرم کننده است و نه راحت. غفلت طولانی مدت از تعطیلات می تواند منجر به مشکلاتی مانند خستگی، خستگی، افسردگی و اضطراب شود. بنابراین، تمدد اعصاب و سرگرمی را به یکی از مهمترین موضوعات زندگی تبدیل کنید.»

مسافرت رفتن

شادترین کشور، تعطیلات ترین کشور

شایگان منش با اشاره به تعطیلات در کشورهای دیگر تاکید کرد: اگر به کشورهایی مانند نروژ، دانمارک، سوئیس و سایر کشورهای جهان نگاه کنیم، می بینیم که این کشورها نسبت به هر کشور دیگری دارای نرخ تعطیلات هستند. روزها و ساعت‌ها کوتاه است. اینها ما را بیشتر می‌کنند زیرا ساعت‌ها کمتر کار می‌کردند، اما تولید آنها، زیرا بقیه آنها برای کیفیت زندگی‌شان برنامه‌ریزی می‌کردند و سلامت روانشان را بهبود می‌دادند، بنابراین هنگام کار از انرژی استفاده می‌کردند.

تاثیر تعطیلات بر بدن

شایگان منش توجه بیشتر به جسم و روح را یکی از فواید تعطیلات می داند و می گوید: ممکن است در طول هفته و روز تعطیل به دلیل شرایط، استراحت، خواب، استراحت و ورزش کافی نداشته باشیم، اما در تعطیلات برای بهبودی جسمی و روحی.”

برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید

یکی از روانشناسان کلینیک در پاسخ به این سوال که فقط روزها می تواند برای جسم و روح خوب باشد یا تعطیلات باید کیفیت داشته باشد، گفت: درست است که ما به تعطیلات نیاز داریم، اگرچه کیفیت آن پایین است، اما تاکید می کنیم، تلاش می شود. برای ساخت تعطیلات با کیفیت بالا. همچنین برای تعطیلات برنامه ریزی کنید و سرگرم شوید و با مردم ارتباط مثبت برقرار کنید تا احساس بهتری داشته باشید و در نهایت ذهن و بدنتان در تعادل باشد.” لازم نیست کار عجیبی انجام دهید، اما می توانید بازی خود را به صورت خانوادگی سرگرم کنید، به بیرون بروید و فیلم کمدی ببینید.”

علل خستگی و افسردگی در تعطیلات

شایگان منش در پاسخ به این سوال که چرا در تعطیلات احساس خستگی و افسردگی می کنیم؟ وی توضیح می دهد: مردم عموما در محیطی آرام و بدون استرس زندگی می کنند و در ایام تعطیلات این محیط برای آنها فراهم می شود اما بعد از تعطیلات با بازگشت به زندگی پر استرس گذشته مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب و … نارضایتی را می توان در آنها دید.” افسردگی پس از تعطیلات ممکن است پس از یک استراحت کوتاه آخر هفته یا پس از یک تعطیلات طولانی مانند عید رخ دهد. طبیعتاً بعد از تعطیلات احساس افسردگی و ناراحتی می کنیم، اما در این مواقع می توان برای پیشگیری از افسردگی بعد از تعطیلات اقداماتی انجام داد.

افسردگی

چگونه سال جدید را با انرژی شروع کنیم؟

با این حال، پایان تعطیلات به تنهایی باعث اضطراب و افسردگی می شود، شروع ماه مبارک رمضان بلافاصله پس از تعطیلات می تواند منجر به بازگشت به زندگی عادی شود، اما بهترین کار این است که خودتان این کار را انجام دهید. بهتر است از نظر روحی و جسمی شروع کنیم.”

منبع: ایرنا

دکمه بازگشت به بالا