عمومی

تعیین خلوص مواد با دستگاه ایرانی

گروهی از محققان یک شرکت فناوری دستگاهی را برای شناسایی مواد مورد استفاده در نانوذرات و سایر محصولات راه اندازی کرده اند.

امین شرقی آیدو، مدیر فنی یک شرکت فناوری در گفت وگو با تکنونامهوی دستگاه عیارسنج را یکی از محصولات دانش این شرکت دانست و گفت: از این دستگاه برای تعیین دستگاه استفاده شده در محصول استفاده می شود.

وی این دستگاه را یک دستگاه طیف سنج فلورسانس دانست که برای اندازه گیری ترکیبات مواد مختلف استفاده می شود و خاطرنشان کرد: در تولید نانو ذرات بسیار مهم است که نانوذرات تولید شده دارای چه نوع ماده ای هستند و این. تجهیزات با فناوری به کار رفته در آن، بر اساس طیف سنجی، می تواند ذرات قرمز رنگ داخل ماده را به کاربر شناسایی کند.

شرقی با اشاره به مکانیسم عملکرد این دستگاه هشدار می دهد: اشعه ایکس به مواد برخورد می کند و بر اساس دوربین داخل آن می تواند عناصر به کار رفته در محصول را نشان دهد.

به گفته وی درب این دستگاه کاملا سنگین است که با استفاده از جک به آرامی بسته می شود و در مدت 10 تا 15 ثانیه دستگاه مورد استفاده داخل قطعه را مشخص می کند.

مدیر فنی این شرکت با بیان اینکه این دستگاه یک سیستم یکپارچه است، خاطرنشان می کند: این دستگاه برای شناسایی مواد در حوزه نانو کاربرد فراوانی دارد ضمن اینکه در صنایع شیمیایی نیز قابل استفاده است. همچنین می تواند مواد مورد استفاده در فلز تولید شده را تعیین کند.

به گفته این محقق، تجهیزات طیف سنج نیز در حوزه نفت کاربرد فراوانی دارد و قابل حمل آن در معدن نیز کاربرد دارد.

شرقی ادامه داد: نمونه اولیه این دستگاه با حمایت ستاد نانو ساخته و ساخته شده و فناوری آن به اثبات رسیده است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا