تغییرات شگفت‌انگیز خورشید طی ۲ سال گذشته

به گزارش تکنونامه، اخیراً مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا(ESA) تصاویر منظمی از خورشید گرفته است تا پیشرفت را در حالی که ما به سمت اوج چرخه خورشیدی فعلی حرکت می‌کنیم، ردیابی کند.

به نقل از تکنونامه، دو تصویر تازه منتشر شده از فوریه ۲۰۲۱ و اکتبر ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که چگونه همه چیز در خورشید در حال حرکت به سمت بیشینه فعالیت کنونی خورشیدی است.

خورشید یک توپ بزرگ پلاسمایی(گازی با بار الکتریکی) است که دارای ویژگی شگفت انگیزی است که می‌تواند یک میدان مغناطیسی را که ممکن است درون آن وجود داشته باشد، حرکت دهد. با چرخش خورشید، میدان مغناطیسی با آن به اطراف کشیده می‌شود، اما چون خورشید در منطقه استوای خود سریع‌تر از قطب‌ها می‌چرخد، خطوط میدان مغناطیسی آن تنگ و تنگ‌تر می‌شوند.

تغییرات شگفت‌انگیز خورشید طی ۲ سال گذشته

تحت این فشار شدید، خطوط میدان گهگاه می‌شکنند، یکدیگر را قطع می‌کنند یا از سطح خورشید بیرون می‌زنند و زمانی که این کار را انجام می‌دهند، ما یک لکه خورشیدی را می‌بینیم.

این لکه‌های تیره روی سطح خورشید، مناطقی هستند که غلظت‌های متراکم‌تر مواد خورشیدی، از جریان گرما جلوگیری می‌کنند و باعث ایجاد لکه‌های خنک‌تر و در نتیجه تیره‌تر روی خورشید می‌شوند.

چرخش آهسته خورشید و پیچیدگی آهسته اما پیوسته خطوط میدان مغناطیسی آن به این معنی است که لکه‌های خورشیدی با اعوجاج بیشتر میدان بیشتر و بیشتر می‌شوند. در مشاهدات سالیان اخیر به نظر می‌رسد که با پیشرفت چرخه خورشیدی، لکه‌ها به آرامی از مناطق قطبی به مناطق استوایی مهاجرت می‌کنند.

آژانس فضایی اروپا برای کمک به درک این چرخه پیچیده و پرده‌برداری از اسرار خورشید، مدارگرد خورشیدی خود را در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۰ به فضا پرتاب کرد. ماموریت آن کاوش مناطق قطبی خورشید، درک عواملی که چرخه ۱۱ ساله خورشیدی را به حرکت در می‌آورند و اینکه چه چیزی باعث گرم شدن تاج خورشیدی(لایه‌های بیرونی جو خورشید) می‌شود، است.

تغییرات شگفت‌انگیز خورشید طی ۲ سال گذشته

تصاویری که از مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، نمای نزدیک از سطح خورشید یا فتوسفر آن را در حالی که به اوج فعالیت خورشیدی نزدیک می‌شود، نشان می‌دهد.

در ابتدای این چرخه، در کمینه فعالیت خورشیدی در سال ۲۰۱۹، فعالیت نسبتا کمی وجود داشت و فقط چند لکه خورشیدی وجود داشت. از آن زمان تاکنون همه چیز به آرامی در حال افزایش است.

تصویر مربوط به فوریه ۲۰۲۱، خورشیدی نسبتاً آرام را نشان می‌دهد، اما تصویری که در اکتبر سال گذشته گرفته شده است نشان می‌دهد که به جرأت می‌توان گفت که همه چیز در حال داغ شدن است.

انتظار می‌رود بیشینه فعالیت این چرخه در سال ۲۰۲۵ رخ دهد که از نظریه‌هایی مبنی بر اینکه دوره بیشینه فعالیت خورشید می‌تواند یک سال زودتر فرا برسد، حمایت می‌کند.

درک چرخه خورشیدی فقط یک علاقه علمی نیست، بلکه اطمینان از این است که آسیب به سیستم‌های زمینی و مداری را به حداقل می‌رسانیم و تأثیر حیاتی فعالیت خورشید بر حیات روی زمین را بیشتر درک می‌کنیم.

۵۸۵۸

دکمه بازگشت به بالا