علم و تکنولوژی

تنبلی کودکان برای بیدار شدن از خواب و راهکار‌هایی برای مواجهه والدین با آن

به گزارش شفاف، در برنامه «مادر کودکان» شبکه بهداشت و درمان، مجری برنامه دکتر مهدیه صالحی، روانپزشک و از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران است و به گفتگو پرداختند. . درباره تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدار شدن از خواب صبحگاهی.

کارشناسان برنامه در پاسخ به این سوال که چگونه صبح با شادی برای کودک بیدار شویم، گفتند: بیدار شدن والدین برای کودکان و نوجوانان بسیار موثر است. در این زمان کودک به زمان و خواب نیاز دارد. حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد تا کودک بیدار شود. استفاده از کلماتی مانند سلام، صبح بخیر عزیزم، بیدار باش، همراه با مراقبت، تشویق و ترغیب، راه خوبی برای بیدار کردن کودک به حساب می آید.

این روانپزشک گفت: گاهی کارهایی انجام می دهیم که مقاومت کودک در بیدار شدن را ادامه می دهد. مثل کتک زدن، زدن برچسب تنبلی به بچه ها یا اینکه شما تنبل هستید! والدین باید توجه داشته باشند که در صورت آموزش اشتباه، روش را کنار بگذارند. ما می خواهیم فرزندان خود را تنها با دادن پیامی دلپذیر و صلح آمیز بیدار کنیم.

وی گفت: در بچه های بزرگتر دادن ساعت زنگ دار باعث می شود در بیدار شدن احساس مسئولیت کنند. البته این حس به یکباره ایجاد نمی شود و به مرور زمان ایجاد می شود. گاهی والدین آنقدر از کودکان حمایت می کنند که کودک عواقب ناتوانی خود را نمی پذیرد. گاهی باید به کودکان و نوجوانان اجازه داد تا با عواقب اعمال خود روبرو شوند و مسئولیت آن را بپذیرند.

دکتر در پاسخ به این سوال که برای حل این مشکل چه راهکارهایی باید افزایش تحصیلات داشته باشد؟ صالحی گفت: به والدین توصیه می شود برای تشویق از جدول استفاده کنند. ویژگی های خوب کودک را با کلمات بیان کنید. مثل اینکه چقدر خوب هستید که صبح زود از خواب بیدار می شوید یا چقدر خوب هستید که سلام می کنید! در این میان مواهب معنوی بسیار ارزشمند است. دوست دارد بچه ها را در آغوش بگیرد یا به پارک ببرد. البته هدایای مادی دورتر نیز می تواند موثر باشد.

وی گفت: گاهی بچه ها گیج می شوند و می خواهند به مدرسه نروند. والدین به هیچ وجه نباید توافق کنند. چون عادت ایجاد می کند و این کار را تکرار می کند. محافظت بیش از حد از کودک مانع رشد او می شود. به عنوان مثال: اگر کودک دیر می آید، به جای تاخیر، به مدرسه اطلاع دهید که اگر روش تنبیهی خاصی در این زمینه دارند، از آن استفاده می کنند تا کودک را مسئول اعمال خود کنند.

روش های تنبیهی با ترساندن کودکان و ایجاد خطرات روانی هرگز مجاز نیستند. صرفاً حذف امتیاز کودک، مانند قضاوت در مورد حقوق کودک، می تواند مجازات تلقی شود. در این میان زمان مجازات مهم است و باید بلافاصله اعمال شود.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای موفقیت در تربیت فرزندان زمان از برنامه فشار استفاده کنید. به بهداشت خواب کودک مانند به موقع خوابیدن توجه کنید و مسئولیت بیدار شدن را به عهده کودک بگذارید.

وی گفت: پدر و مادر باید برای احکام خانه ارزش قائل شوند; چون اصل تشریع با والدین است یکی از این قواعد وقت خواب است.

وی گفت: برخی مشکلات نیز مقاومت کودک را برای بیدار شدن صبحگاهی می کند. مانند انجام ندادن کار مدرسه یا دوست نداشتن مدرسه، در این صورت باید دلیل این موانع و مشکلات را پیدا کنید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا