علم و تکنولوژی

توزیع ۱۰ قلم داروی گیاهی موثر در درمان کرونا / هزینه ویزیت متخصصان طب ایرانی

مدیرکل دفتر دارو و مکمل های وزارت بهداشت اعلام کرد: سازمان غذا و دارو 20 داروی کمک کننده در درمان قلب، گردن و گلو را تایید کرده و 10 مورد از آنها را در بازار عرضه کرده است.

دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت وگو با تکنونامه وی بیش از 100 طرح تحقیقاتی را با استفاده از پتانسیل طب ایرانی برای کمک به بهبود بیماری های قلبی عروقی عنوان کرد و گفت: تحقیقات در زمینه طب ایرانی و گیاهان دارویی برای کمک به پیشگیری و درمان بیماری های عروقی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از ابتدا انجام شد. از این بیماری در کشور شده است.

تاییدیه وزارت بهداشت برای ارائه 20 نوع گیاه دارویی برای درمان بیماری های عروق کرونا قلب

دانشیار با توجه به نتایج طرح و نحوه صدور پروانه دارو، در نتیجه حدود 20 مجوز از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده و 10 مورد از آنها در بازار دارویی کشور توزیع شده است.

حسینی یکتا درباره اثربخشی گیاهان دارویی مورد تایید سازمان غذا و دارو در درمان بیماری های قلبی و عروقی می گوید: مجوز این محصولات بر اساس طرح های تحقیقاتی است و در پروژه های تحقیقاتی مشخص است که هر کدام از این محصولات طبیعی چیست و چه پیامدهایی دارد.

وضعیت بودجه دارویی ایران در سال جاری

وی با بیان اینکه سال گذشته 1400 دلار برای دفتر ایران صف مستقل داشتیم و حدود 50 میلیارد برآورد شد، گفت: حدود 30 درصد از این رقم قابل دستیابی است اما امسال رتبه های مستقلی برای بوروکراسی و متمم های ایران در نظر گرفته نشد. در بودجه 1401

حسینی یکتا در ادامه درباره بودجه سال جاری گفت: بنابراین برای تحقق اهداف تعیین شده و اجرای برنامه عملیاتی اجرای سند آب باید منتظر اجرای این طرح باشیم.

هزینه ویزیت متخصص داروسازی ایرانی

350 فارغ التحصیل طب ایرانی در کشور

وی همچنین در پاسخ به تکنونامه درباره تعرفه ویزیت متخصصان طب سنتی بابت اعلام تعرفه های پزشکی در سال جاری توضیح داد: تعرفه های پزشکان ایرانی قابل مقایسه با سایرین است. کارشناسان و به همین ترتیب در جدول تعرفه تعیین می شود.

وی همچنین به متخصصان طب سنتی کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پزشک داریم «حدود 350 ایرانی دارای مدرک دکتری طب ایرانی هستند».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا