علم و تکنولوژی

توسعه مناطق نوآوری و شتابدهنده‌ها در اولویت برنامه‌های وزارت علوم

به گزارش شفاف، وزیر علوم در اولین شماره تکنونامه: محور شعار امسال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دانشگاه ها باید برنامه های عملی خود را برای اجرای شعار سال ارائه دهند و در این زمینه ارزیابی شوند.

وی گفت: 49 پارک و 134 واحد فناور در کشور داریم که می توانند ایده های خود را به نوآوری و هسته فناوری تبدیل کنند.

توسعه حوزه های نوآورانه در اولویت اولویت وزارت علوم است.

زلفی گل افزود: با داشتن 10 هزار هسته فناوری، پتانسیل تبدیل شدن به شرکت های دانشمندتری را داریم که می توانند از امکانات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره ببرند. ما از کسانی که ایده های خود را به محصول تبدیل می کنند و با ارائه تسهیلات به تجارت محصولات دانش می پردازند، حمایت می کنیم.

به گفته وزیر علوم، در استان ها و دانشگاه های کشور بودجه پژوهش و فناوری داریم و تلاش می کنیم فرهنگ سازی کنیم. از افراد متفکر و سازنده حمایت و رهبری کنید. در واقع تسهیلاتی از طریق صندوق های نوآوری و فناوری با ارائه ضمانت نامه های مجوز به این افراد ارائه می شود. قادر به پیگیری باشد.

وزیر علوم گفت: در حال اجرای قانون هستیم تا شرایط پذیرش و پذیرش دانشجو از طریق کنکور فراهم شود و مشخص شود افزایش ظرفیت پزشکی پاسخگوی نیاز کشور است یا خیر. بهتر است وزارت بهداشت در این زمینه پاسخگو باشد.

زلفی گل افزود: در سال 1401 با معرفی ایده ها و نیازها سعی داشتیم پایان نامه و علم را در راستای نیازهای کشور به ویژه صنعت حرکت دهیم. در بخش پژوهش، نظام تشویقی مؤثرتر خواهد بود و سعی می‌کنیم سیاست‌های خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم تا جریان‌های علم و نوآوری در جامعه از ارزش بالایی برخوردار شوند.

به گفته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در دوره جدید این وزارتخانه در نظر داریم فاصله بین دانشگاه ها و بازار کار را کاهش دهیم. در سالهای قبل نیازهای جامعه در دست دانشگاه نبود و از سال 1401; پروژه مفاهیم و نیازها به پیوندی برای ارتباط پیشنهادات تحقیقاتی و دریافت کنندگان با نیازهای جامعه تبدیل می شود.

وزیر علوم گفت: ما نتوانستیم برای تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های علوم پایه شغل ایجاد کنیم و مدال آوران المپیک تصمیم گرفته اند در مناطقی که بازار کار بهتری دارند تحصیل کنند. ما تصمیم گرفتیم یک تاییدیه ایجاد کنیم، به مدال آوران در این بخش اعطا کنیم و آنها را به دانشگاه ها و کالج ها جذب کنیم. البته در این مورد شرایطی وجود دارد که وضعیت تحصیلی دانشجو در تمامی مقاطع باید مطلوب باشد.

وی افزود: محتوای دوره های ما باید ماهرانه و متناسب با نیاز جامعه باشد تا فارغ التحصیلان هر رشته در یک رشته مهارت داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا