علم و تکنولوژی

توصیه‌هایی برای کنترل علائم بیماری ام‌اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS)، یک بیماری مزمن عصبی مغز و ستون فقرات، شایع ترین بیماری عصبی است که جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش تکنونامه، علت بیماری ام اس مشخص نیست. با این حال، کارشناسان دریافته اند که یک عامل باعث تحریک سیستم ایمنی برای حمله به مغز و نخاع می شود. سیستم ایمنی میلین را که اعصاب را احاطه کرده است، از بین می برد که سیگنال های ورودی و خروجی مغز را مختل می کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در زندگی روزمره خود به شدت تحت تأثیر قرار گیرند.

علائم ام اس می تواند حاد یا مزمن باشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مهم است که او علائم مختلف این بیماری را بداند. علائم ام اس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکلات حرکتی، مانند احساس خستگی یا ضعف هنگام راه رفتن، صحبت کردن، یا بلعیدن

درد یا گرفتگی در اندام ها

اختلالات مثانه و روده

اختلال شناختی

نوسانات خلقی یا افسردگی

لرزش یا اسپاسم

سرگیجه

اختلال بینایی

در موارد شدید، افراد مبتلا به ام اس ممکن است نابینا و/یا فلج شوند.

هیچ درمان شناخته شده ای برای ام اس وجود ندارد. بنابراین مدیریت علائم عامل مهمی در داشتن زندگی سالم با این بیماری است. بسته به شدت علائم، پزشک ممکن است درمان استروئیدی، انتقال خون یا فیزیوتراپی را انتخاب کند. با این حال، به غیر از درمان پزشک، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد. Medical Express برخی از تغییرات سبک زندگی را برای کمک به مدیریت علائم ام اس فهرست می کند:

استراحت با کیفیت کافی افراد مبتلا به ام اس بیش از دیگران از اختلالات خواب رنج می برند. برای بهبود کیفیت خواب، سعی کنید قبل از خواب ذهن خود را پاک کنید، تکنیک های آرامش بخشی را تمرین کنید، وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خارج کنید و برنامه خواب خود را تنظیم کنید.

ورزش. اگر توانایی بدنی دارید، ورزش منظم می تواند به افزایش قدرت کمک کند. قدرت، تون عضلانی، تعادل و هماهنگی. شنا گزینه خوبی برای کسانی است که گرما آنها را اذیت می کند.

بدن خود را خنک نگه دارید. اگر دمای بدن افزایش یابد، علائم ام اس ممکن است بدتر شود. اجتناب از قرار گرفتن در معرض گرما با پوشیدن لباس های خنک می تواند کمک کننده باشد.

از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید. ممکن است یک رژیم غذایی سالم برای قلب توصیه شود. همچنین، مقدار زیادی فیبر و مایعات برای کمک به مشکلات روده ناشی از ام اس دریافت کنید.

استرس خود را کاهش دهید. علائم ممکن است در هنگام استرس بدتر شود. یوگا، تای چی، ماساژ، تنفس عمیق یا مدیتیشن ممکن است به کاهش استرس کمک کند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا