توصیه‌های بهداشتی پزشکان به زائران ایرانی در عرفات و منا

توصیه‌های بهداشتی پزشکان به زائران ایرانی در عرفات و منا

پزشکان به حجاج و زائران ایرانی درباره اعمال پیش رو توصیه هایی کردند.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، همزمان با آماده شدن زائران بیت الله الحرام برای وقوف در صحرای عرفات ، مشعر و منا، طاهر درودی معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت  جمعیت هلال احمر؛ مهم‌ترین توصیه های بهداشتی این ایام را بویژه برای پیشگیری از گرما زدگی و ضرورت رعایت بهداشت فردی بیان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که حجاج بیت الله الحرام در ایام وقوف در عرفاف و منا بتوانند با رعایت این توصیه ها و بهداشت فردی با سلامتی و تندرستی اعمال خود را انجام دهند و حداکثر بهره معنوی را از این ایام ببرند.

وی گفت: تجهیزات پزشکی مورد نیاز و اقدامات و هماهنگی ها برای ارائه خدمات به زائران در منا و عرفات دیده شده و رعایت نکات بهداشتی می تواند به جلوگیری از بیمار شدن زائران کمک کرده و خدمتگزاران در حوزه پزشکی را یاری کند.

درودی با اشاره به حضور صدها زائر کهنسال در حج امسال، گفت: کسانی که در سنین بالا قرار دارند سعی کنند در ساعات گرم روز زیر نور آفتاب تردد نکنند و از نظر بهداشت فردی ازجمله شستن دستها با صابون بی بو اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی گفت: يكي از نگرانی های پزشكی در ايام تشريق، گرمازدگی زائران است؛ بنابراین به همه ضيوف الرحمن توصيه مي كنيم، مايعات زیاد مصرف كنند.

وی با اشاره به حضور ميليونی زائران دهها کشور در ايام تشريق در سرزمين منا و عرفات و عزيمت برای رمی جمرات  از روز عید قربان گفت: به همه زائران به طور جدي توصيه می شود كه حتما در مسیر رفت و برگشت به جمرات، چند بطری آب همراه داشته باشند و یا از آبخوری های مسیر برای رفع تشنگی استفاده کنند که البته استفاده از بطری های آب بهتر است. 

وی گفت: باتوجه به تعريق بدن در هوای گرم ؛ مصرف كم و كنترل شده نمك ( به استثنای بيماران قلبی) و استفاده از مايعات (به غير از نوشابه های گازدار) توصیه می شود.

درودی  توصيه كرد که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و سوختگی پوست بهتر است در صورت امکان زائران هر روز برای دوش گرفتن اقدام كنند تا كمتر دچار مشكل شوند. بعد از انجام اعمال عید قربان نیز می توانند از عینک های دودی و یا آفتابی و کلاه لبه دار و همچنین در صورت خارج شدن از احرام از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.

وی سرماخوردگي و آلوده شدن به بيماريهای ويروسي را از ديگر مواردی دانست كه زائران مي توانند با چند دستورالعمل ساده از بيمار شدن پيشگيری نمايند.

وي به زائران توصيه كرد: حتما نسبت به شستشوی مكرر دست ها با آب و صابون ؛ قرقره با سرم های شستشو و استفاده از محلول آب – نمک برای استنشاق و قرقره كردن در گلو اقدام نمايند.

درودی گفت: رعايت دستورالعمل های بهداشتی و نكات مطرح شده از سوی پزشكان ؛‌ می تواند تا حدود زیادی از بيمار شدن افراد جلوگيری نمايد.

اكنون بیش از 87 هزار و 500 ايرانی برای انجام مناسك حج تمتع در مكه مكرمه به سر مي برند.

دکمه بازگشت به بالا