علم و تکنولوژی

توضیحات پزشکیان درباره چرایی بروز مشکلاتی در اجرای طرح دارویاری

اعضای کمیته بهداشت و درمان شورای اسلامی به تشریح دلایل ایجاد مشکل در اجرای طرح دارویی پرداختند.

مسعود بیزیکیان در گفت وگو با تکنونامه، با اشاره به اجرای طرح دروری اظهار کرد: در تئوری چیزی می گویند که در عمل دیده نمی شود. مردم برای خرید دارو با گرانی دارو مواجه می شوند و از طرفی گاهی اوقات به دلیل کمبود دارو مشکلی پیش می آید، وقتی با آقایان صحبت می کنیم می گویند باید این کار را بکنند اما در واقعیت اینطور نیست.

وی افزود: برای درک این مشکل کافی است به طور موثر به داروخانه مراجعه کرده و از مردم بپرسید که آیا می توانند داروی مورد نیاز خود را تهیه کنند. شرایط فعلی واقعیت تلخی است، نتیجه از هم اکنون مشخص است که ممکن است با حذف ارز مورد نیاز این اتفاق بیفتد.

یکی از اعضای کمیته بهداشت و درمان شورای اسلامی در مورد علت مشکل در اجرای طرح دارویی گفت: دلیل آن این است که پول ندارند یا دیر پرداخت می کنند یا اصلا پرداخت نمی کنند. همه و به بیمار می گویند بیا پولت را بعداً بگیر.

وی هشدار داد: این مشکل حتی اگر وزیر هم باشم وجود دارد. روند به این صورت است که مثلاً منابع را به زخم اختصاص می دهند، اما منابعی که به 10 مورد اختصاص داده شده، داروی زخم است. در حال حاضر 100 مورد آتش سوزی رخ داده است و چون با مشکل پرداخت 90 مورد دیگر مواجه هستند، به این معناست که غرامت بیش از منابع تخصیص یافته است. فرض کنید منابع را تخصیص می دهند.

این پزشک در تشریح پیشنهاد خود برای اجرای صحیح طرح دارویی گفت: دولت باید قبل از برداشت پول اولویت دار این کارها را انجام دهد که به میزان ریالی در اختیار تولیدکنندگان دارو برای خرید مواد اولیه و اجرای صحیح نظام پزشکی خانواده و دارو قرار می گیرد. ارجاعات تا زمانی که ارتباط مالی بیماران، پزشکان و داروخانه ها به طور کامل قطع نشود. وقتی سیستم را درست نمی کنند و به همه چیز به عنوان یک فرآیند نگاه می شود، وضعیت چیزی است که نادیده گرفته می شود و مشکل ایجاد می شود. این به معنای چیزی نیست جز ادامه مشکل، نه.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا