علم و تکنولوژی

تولید اندام‌های مصنوعی با حسگرهای پیشرفته جدید  

دکتر دس گیبسون مدیر موسسه فیلم نازک، حسگرها و تصویربرداری دانشگاه غرب اسکاتلند (UWS) و محقق اصلی این پروژه گفت: در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه رباتیک حاصل شده است، اما با توجه به عدم وجود قابلیت های لازم در زمینه حسگرها، سیستم های رباتیک اغلب قادر به انجام وظایف خاصی نیستند، به طوری که ربات ها به حداکثر پتانسیل خود پی ببرند، لازم است سنسورهای فشار دقیق با ظرفیت اضافی داشته باشند. توانایی لمسی.

وی افزود: این همکاری با این شرکت گرافن ترکیبی (گرافن یکپارچه) منجر به توسعه فناوری پیشرفته حسگر فشار شده است که می تواند به انقلابی در سیستم های روباتیک کمک کند.

هوش مصنوعی به افراد ناتوان کمک می کند

این سنسورها از فوم گرافن سه بعدی ساخته شده اند و دارای روش حساس به فشار (piezoresistive) هستند. فوم گرافن هنگامی که تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد خواص منحصر به فردی از خود نشان می دهد. گرافن نام یکی از آلوتروپ های کربن است که از ساختار کریستالی لانه زنبوری دو بعدی تشکیل شده است.

هنگامی که این مواد تحت تنش قرار می گیرند، تغییر دینامیکی در مقاومت الکتریکی ایجاد می شود و این مواد با سطح تنش اعمال شده سازگار می شوند.

گام بعدی این پروژه بر افزایش حساسیت این حسگرها متمرکز خواهد بود و سپس استفاده گسترده تر از این سنسورها در سیستم های رباتیک مورد توجه قرار خواهد گرفت.

46

دکمه بازگشت به بالا