علم و تکنولوژی

تولید مواد پلیمری با خاصیت آبگریزی و آبدوستی توسط محققان ایرانی

پوریا عباس زاده از محققین این طرح تولید ترکیبات PVA را از محصولات تولید شده در این طرح ذکر کرد و گفت: یکی از کاربردهای این ترکیبات در صنعت بسته بندی اعم از بسته بندی صنایع غذایی یا قطعات صنعتی است. خاصیت ویسکوالاستیک این ترکیبات یکی از دلایل استفاده این محصول در صنعت بسته بندی می باشد.

وی تجزیه زیستی را از دیگر مزیت های این محصول برشمرد و هشدار داد: این محصول در مدت 2 دقیقه در آب 80 درجه از بین می رود. یکی دیگر از ویژگی های ترکیب PVA ما این است که می توان آن را هزاران بار قالب زد، به این معنی که اگر قالب به هر دلیلی شکسته یا آسیب دید، می توان دوباره قالب زد و فیلم ترکیبی تولید کرد.

عباس زاده از ترکیب پلی آمیدی به عنوان یکی دیگر از محصولات تولید شده در دانشگاه تهران یاد کرد و گفت: این محصول برای پوشش در صنعت کاربرد دارد و همچنین می تواند به عنوان پوششی عمل کند که به سطح می چسبد و به راحتی از سطح جدا می شود.

تولید مواد پلیمری با خواص آبگریز و آب دوست توسط محققان ایرانی

این محقق افزود: یکی از ویژگی های این سیستم مزیت انعطاف پذیری خوب و مقاومت فشاری است و تا 60 بار فشار را تحمل می کند.

وی با اشاره به تولید محصولات بر پایه پلی آمید با ویسکوالاستیسیته بالا گفت: اگر قطعه ای ایجاد شود که نیاز به انعطاف و دوام بالایی داشته باشد، می توان آن قطعه را با استفاده از این محصول تولید کرد.

عباس زاده با بیان اینکه یک سطح این محصول آب دوست و سطح دیگر آبگریز است و این ویژگی ها طی فرآیندی به این محصول داده می شود، هشدار داد: استفاده از این ترکیب در صنعت پزشکی بوده و می توان از آن در تولید استفاده کرد. از شکاف سر و گردن زیرا هم انعطاف پذیری و هم مقاومت بالایی دارد.

به گفته وی، تولید این محصولات با همکاری حامد نوید در دانشگاه تهران انجام شده است.

46

دکمه بازگشت به بالا