علم و تکنولوژی

جزئیاتی درباره شیوع بیماری “دست و پا و دهان” / کودکان اصلی‌ترین میزبان ویروس

متخصصان بیماری های عفونی در کودکان ضمن ارائه توضیحاتی در مورد بیماری دست، پا و دهان گفتند: با توجه به اینکه این بیماری از طریق مجاری تنفسی و گوارشی منتقل می شود، خانواده ها باید از طریق استفاده از آنها به کودکان آموزش دهند که می توان در مهدکودک آموزش داد. دارای اموال شخصی است و اگر خانواده ای متوجه شد که فرزندشان به این بیماری مبتلا شده است، فرزند خود را به مهدکودک یا مدرسه نمی فرستند.

دکتر محمود خدابنده در گفت وگو با تکنونامه. وی با اشاره به اینکه بیماری دست، پا و دهان اغلب توسط ویروس ها ایجاد می شود، گفت: ویروس هایی مانند انترو ویروس و ویروس کوکساکی عامل این بیماری هستند که باعث ایجاد زخم در دست، پا و دهان می شود. البته این ویروس می تواند در سایر نواحی بدن از جمله باسن و پاها نیز زخم ایجاد کند.

وی درباره ماهیت این ضایعات پوستی توضیح داد: این ضایعات آبکی تقریباً چرکی و دردناک هستند و بیشتر در پشت دست و پا ایجاد می شوند و به ندرت کف و کف پا را درگیر می کنند. اگر این ضایعات در ناحیه دهان ظاهر شوند، درد ایجاد می شود و در نتیجه کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند، به دلیل درد دهان نمی توانند غذای مناسب بخورند یا آب بنوشند و این باعث کم آبی بدن و کاهش آب بدنشان می شود. .

وی در خصوص نحوه انتقال این بیماری گفت: این بیماری بیشتر از طریق دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش منتقل می شود و ممکن است در کودکانی که به مهدکودک می روند بیشتر دیده شود. زیرا این کودکان اسباب بازی های مشترکی دارند که ممکن است آنها را در دهان خود بگذارند و از این طریق ویروس به دیگران منتقل می شود. از طرفی تماس مستقیم با ضایعات پوستی بیمار ممکن است دیگران را نیز آلوده کند.

وی با تاکید بر اینکه درمان بیماری دست، پا و دهان یک درمان حمایتی است، گفت: سعی کنید تب بیمار را کاهش دهید، از آب سرد زیاد و غیره به عنوان یک راه حمایت از درمان، اما عوارض بیماری استفاده کنید. ممکن است رخ دهد. مشکلات مهمی مانند عوارض مغزی یا سکته قلبی، اگرچه این مشکل در برخی افراد به ندرت پیش می آید، در این صورت نیاز به ورود به بیمارستان و معاینه بیشتر بیمار است.

خدابنده در خصوص مدت زمان درمان گفت: معمولا در عرض یک هفته اکثر بیماران بهبود می یابند و ضایعات پوستی از بین می روند.

وی در خصوص علت افزایش مبتلایان به بیماری های دست، پا و دهان در سال جاری، گفت: هنوز نمی توان در مورد علت آن صحبت کرد، اما بعد از شیوع بیماری کرونا وضعیت را به این شکل می بینیم. همانطور که قبلاً اشاره کردم، ویروس های زیادی می توانند باعث این بیماری شوند و می توان گفت که سایر ویروس ها ممکن است ویژگی های بیماری دست، پا و دهان را تقلید کنند، به همین دلیل این بیماری در کودکان بیشتر دیده می شود.

وی با بیان اینکه در برخی از کودکان ممکن است پس از بیماری دست و پا و دهان، ناخن های دست و پای کودک کم شود، تصریح کرد: در این موارد تنها اقدامات حمایتی کافی است و خانواده نباید از این مشکل بترسد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه بیماری دست، پا و دهان در بزرگسالان بسیار نادر است، ادامه داد: اکثر افراد زیر 5 سال به این بیماری مبتلا هستند و موارد نادر بزرگسالان نیز مانند کودکان مبتلا نمی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه شیوع بیماری از طریق مجاری تنفسی و گوارشی است خانواده ها باید به کودکان با توانایی استفاده از وسایل شخصی در مهدکودک و در صورت نیاز آموزش دهند. خانواده متوجه شدند که کودک به بیماری دست و پا و دهان مبتلا شده است، کودک را به مهدکودک و مدرسه نفرستند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا