علم و تکنولوژی

جلوگیری از کوچک شدن مغز با بالا رفتن از پله ها!

فابین فاکس، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «در تحقیقات قبلی، مغز اغلب به عنوان یک کل در نظر گرفته می‌شود.» هدف ما این بود که مغز را از نزدیک بررسی کنیم و بفهمیم کدام مناطق مغز بیشتر تحت تأثیر ورزش قرار می‌گیرند.

نحوه درمان بیماری های مغزی و عصبی - دکتر چیست یزدی

برای انجام این کار، دانشمندان از داده های بیش از 2500 فرد 30 تا 94 ساله استفاده کردند. مطالعه آنها شامل تجزیه و تحلیل حجم مغز و تجزیه و تحلیل ضخامت قشر مغز از طریق تصویربرداری مغز (MRI) و ارزیابی فعالیت بدنی این افراد بود. شرکت کنندگان باید به مدت 7 روز روی بدن خود شتاب سنج داشته باشند.

فاکس می‌گوید: «ما نشان داده‌ایم که ورزش تأثیر قابل‌توجهی بر تقریباً هر ناحیه از مغز دارد. به طور کلی می توان گفت که هر چه فعالیت بدنی بیشتر و بیشتر شود، نواحی مختلف مغز رشد خواهند کرد. ما به ویژه در هیپوکامپ، که مرکز کنترل حافظه در نظر گرفته می شود، متوجه این موضوع می شویم. حجم مغز بزرگتر بر مقاومت در برابر تخریب عصبی تأثیر می گذارد.

دانشمندان بزرگترین افزایش ناگهانی در حجم مغز را هنگام مقایسه افراد غیرفعال بالای 70 سال با افراد نسبتا فعال مشاهده کرده اند.

احمد عزیز نویسنده این تحقیق گفت: در اصل این خبر بسیار خوبی است. به خصوص برای کسانی که نمی خواهند ورزش کنند. نتایج مطالعه ما نشان می دهد که حتی تغییرات کوچک رفتاری، مانند 15 دقیقه پیاده روی در روز یا رفتن از پله ها به جای استفاده از آسانسور، ممکن است اثرات مثبت قابل توجهی بر مغز داشته باشد و احتمالاً از دست دادن مغز مرتبط با پیری را کاهش دهد. و توسعه بیماری. افراد مسن می توانند از افزایش جزئی در فعالیت بدنی خود بهره مند شوند.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی مناطقی از مغز که بیشتر تحت تأثیر فعالیت بدنی قرار می گیرند نشان داده است که این مناطق میزبان مقادیر زیادی میتوکندری هستند که انرژی بدن ما را تامین می کند اما برای انجام این کار به اکسیژن زیادی نیاز دارد.

عزیز گفت: این ناحیه در مقایسه با سایر نواحی مغز نیاز به افزایش جریان خون دارد. این امر به ویژه در حین ورزش تضمین می شود، به همین دلیل است که این مناطق از ورزش سود می برند.

این تجزیه و تحلیل همچنین همپوشانی زیادی را در ژن‌های تحت‌تاثیر فعالیت بدنی و ژن‌های متاثر از بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون نشان داد. این یک توضیح احتمالی برای مزایای محافظتی ورزش در برابر این نوع بیماری ها ارائه می دهد.

فاکس گفت: “با نتایج خود، ما می خواهیم انگیزه ای برای فعالیت بدنی بیشتر ایجاد کنیم.” حتی فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند کمک کند. بنابراین، این فقط یک تلاش کوچک است که تأثیر زیادی دارد.

این تحقیق در مجله “Neurology” منتشر شده است.

46

دکمه بازگشت به بالا