علم و تکنولوژی

جنجال نشت اطلاعات بیماران با اهداف سودجویانه/دسترسی به سوابق پزشکی نیازمند اخذ کد رمز از بیمار

معاون بیمه سلامت و خدمات بهداشتی درمانی بیمه سلامت ایران گفت: ما به امنیت پروژه های الکترونیکی در سطح کاربر، شبکه و زیرساخت توجه زیادی داشته ایم و همچنان در تلاش هستیم تا بالاترین استانداردهای امنیتی را رعایت کنیم. آژانس. وقتی صحبت از مسائل ایمنی کاربر در زمینه مراقبت های بهداشتی دیجیتال می شود، هم تجویز کننده یا پزشک و هم گیرنده یا بیمار مهم هستند.

به گزارش تکنونامه، مهدی رضایی می گوید: برای ورود پزشک ابتدا باید با نام کاربری و رمز عبور یا با کد ملی و شماره تلفنی که متعلق به پزشک است وارد سایت شود و سپس از رمز دو مرحله ای استفاده می کنیم. . تایید کاربر در نتیجه، فرد غیرمجاز نمی‌تواند به سیستم نسخه الکترونیکی دسترسی پیدا کند، مگر اینکه پزشک هویت خود را برای شخص دیگری، مانند شخصی که اطلاعات بانکی را در اختیار شخص دیگری قرار می‌دهد، فاش کند. سوء استفاده ممکن است رخ دهد، در این مورد، پزشک مسئول مستقیم است.

وی ادامه داد: پس از ورود پزشک، کد ملی بیمار را وارد می کند و می تواند صفحه اول مدارک بیمار را مشاهده کند. لازم به ذکر است که این صفحه کمتر از صفحه اول اطلاعات دفترچه راهنمای بیمه است که تا به حال به پزشک ارائه شده است.

رضایی گفت: ممکن است دکتر در زمان سفارش نیاز به مدارک پزشکی داشته باشد و دسترسی در این مرحله نیز محدود است، بنابراین اگر پزشکی بخواهد به مدارک پزشکی بیمار دسترسی پیدا کند، باید رمز عبور دو مرحله ای را به این آدرس ارسال کند. صبور. می تواند داشته باشد؛ به این ترتیب کد برای بیمار ارسال می شود و بیمار باید آن را به پزشک بدهد و در این صورت پزشک می تواند به نسخه قبلی بیمار دسترسی پیدا کند. بنابراین، حتی بدون رضایت بیمار، حتی پزشک نیز قادر به دسترسی به سوابق بیمار نخواهد بود.

وی تاکید می کند که اصول رازداری در درمان پزشک بیماران به درستی اعمال می شود و هیچ نگرانی از بابت دسترسی غیرمجاز به اطلاعات بیمار در سامانه نسخه الکترونیکی نسخه وجود ندارد، شما دسترسی به اطلاعات بیمار را محدود می کنید و ما را بیمار نمی دانید. در واقع ما این ملاحظات را با احتیاط ارائه کرده ایم. ما به عنوان سازمان بیمه مسئولیتی در قبال محدودیت دسترسی پزشکان به اطلاعات بیمار نداریم، این استاندارد باید تعریف و به وزارت بهداشت ابلاغ شود و تا زمانی که ایجاد نشود، محدودیت های ما به حداکثر می رسد. اگر قرار باشد طبق مقررات وزارت بهداشت در دسترس کارکنان پزشکی قرار گیرد، این اطلاعات در آینده در اختیار متخصصان پزشکی قرار خواهد گرفت.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: برای دسترسی بیمه گذار به خدمات ارائه شده می تواند با شماره ملی خود و با استفاده از رمز دو مرحله ای به سامانه خدمات شهروندی مراجعه کند. ارسال شد. برو پیش بیمار به اطلاعات مربوط به خودتان دسترسی داشته باشید.

رضایی افزود: پس از صدور نسخه یا نسخه برای بیمار، خدمات ارائه شده به بیمار بلافاصله پیامک می شود. در صورت سفارش غیرقانونی سرویس بلافاصله پیام ارسال می شود و بیمار در صورت عدم دریافت سرویس می تواند موضوع را به بازرسی منطقه یا استان سازمان گزارش و در صورت نیاز پیگیری کند. تا انجام شود.

رضایی در آخرین اظهارات خود درباره نشت پلتفرم بیماران محرمانه گفت: بخش خصوصی در زمینه الکترونیکی فعال است و این امر به دلیل نوع خطا یا مغالطه در بازارهای دیگر مشاغل و الکترونیک است. نمی توانند از شر رقابت در بازار خلاص شوند و انصاف در طول زمان، توانایی خود را دارند.با الکترونیک به آنها اجازه می دهند در این زمینه در چارچوب قوانین و مقررات از جمله تعهد به حفظ امانتداری اقدام کنند.

او اضافه کرد: اگر فرض کنیم که این بخش به صورت غیرقانونی لو رفته است، قطعاً ربطی به نسخه الکترونیکی آن ندارد. زیرا اساساً سیستم نسخه الکترونیکی با این نرم افزارهای خصوصی اطلاعات محرمانه ای را در اختیار بیماران قرار نمی دهد که بتوانند از آن سوء استفاده کنند. در صورت سوء استفاده از اطلاعات مربوط به اطلاعات ثبت شده توسط پزشکان و کلینیک ها در نرم افزار آنها می باشد که در واقع یک فایل غیر رسمی و پراکنده مرتبط با بیماران در مطب، کلینیک یا بیمارستان است. البته شرکت بیمه نه صلاحیتی در این زمینه دارد و نه اختیاری برای مداخله، اما اگر دوستانی در جایگاه نظام پزشکی اتفاق افتادند و ادعای مشکل کردند باید از مجاری مربوطه بخواهند موضوع را بررسی کنند.

به گزارش سایت سازمان بیمه سلامت، وی تاکید کرد: من به عنوان یک کارشناس بهداشت، یک سوال مشخص از رئیس کمیته محترم سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ دارم که به اطلاعات بیماران دسترسی دارند و دارند. رسانه همزمان با انتشار نسخه الکترونیکی جزء سرویس؟ آیا این موضوع عمده تخلفات نسخه الکترونیکی است یا رقابت شرکت های خصوصی متروکه؟ ما فکر می کنیم که بحث در مورد درز اطلاعات محرمانه به نفع برخی و از طریق افراد منطقی، دلسوز و نادان مطرح می شود. متأسفانه در تاریخ کشور ما افراد زیادی هستند که برای یک منفعت کوچک حجم عظیمی از منافع ملی را از دست داده اند، امیدوارم حداقل در حوزه سلامت که نخبگان کشور محسوب می شود، تاریخ داشته باشد. به لطف تبدیل شد از مردم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا