علم و تکنولوژی

جنگنده ترسناکی که بمب‌افکن بی‌ ۵۲ را سرنگون کرد / عکس

به گزارش خبرگزاری تکنونامه، میگ 21 یکی از محبوب ترین جنگنده های گذشته است که ارتش 60 کشور در چهار گوشه جهان از آن استفاده می کنند.

این نوع پرنده که در ناتو به آن «تخت ماهی» می گویند، به دلیل سرعت بالا یکی از چالش های نیروی هوایی آمریکا در جنگ سرد به ویژه جنگ ویتنام بود.

سابقه درگیری این پرنده با هواپیماهای آمریکایی طولانی است و شیره آن به بدن یک بمب افکن اتمی استراتژیک B-52 نیز خورده است.

این پرنده در طول عملیات Line Breaker 2 از آسمان شمال ویتنام محافظت می کرد.در برابر حمله سنگین بمب های آمریکایی.

در این عملیات، بمب افکن های زیادی توسط پدافند هوایی ویتنام شمالی که از موشک های S-75 Duina به طور گسترده برای دفاع از هانوی و هایفونگ استفاده کردند، کشته شدند.

قایق‌های ماهیگیری ویتنامی نیز در برابر بمب‌افکن‌های آمریکایی دفاع کردند و حداقل یکی از آنها ادعا می‌کردند که B-52 را سرنگون کرده است.

آقای فام توان خلبانی است که ادعا می کند در تاریخ 27/12/1972 به مدت 9 روز در بمباران سنگین 11 روزه Line Breaker 2 یک موشک B-52 را ساقط کرده است. البته آمریکایی ها هرگز این ادعا را نپذیرفتند. و مدعی شد که بمب افکن های مذکور نیز قربانی موشک های سام بوده اند.

MiG 21 Fishbed، جنگنده مافوق صوت چابک

این جت جنگنده که با سرعت 2 ماخ (2 برابر سرعت صوت) پرواز می کند، در دهه 1950 برای خدمت در اتحاد جماهیر شوروی طراحی و ساخته شد.

این جنگنده سه بال در جنگ های سراسر جهان به پرواز درآمده است و بیش از 3000 فروند از هواپیماهای آن هنوز در ارتش های مختلف در خدمت هستند.

طراحی این جنگنده با ورودی موتور در دماغه و ماشین توربو جت می تواند به ارتفاع 17500 متر برسد کاملاً متفاوت است.

با تولید بیش از 11000 جنگنده میگ 21، رکورد تولید بیشترین جنگنده مافوق صوت تاریخ به نام این هواپیمای محبوب ثبت شده است.

جت جنگنده ترسناکی که بمب های B-52 شلیک می کند / عکس

5858

دکمه بازگشت به بالا