علم و تکنولوژی

جیمز وب در مسیر کشف حیات فرازمینی

به گزارش تکنونامه و به نقل از اسپیسجیمز وب توانست احتمال وجود حیات فرازمینی را با دقت بیشتری از هر ابزار دیگری بررسی کند.

به گفته ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب گام مهمی برای ارائه بهترین اطلاعات ممکن در مورد پتانسیل حیات فرازمینی است.

مرکز تحقیقات دره سیلیکون ناسا در مرکز تحقیقات ایمز در کالیفرنیا در حال برنامه ریزی برای مطالعه سیارات فراخورشیدی با استفاده از اولین تلسکوپ فضایی جیمز وب در جهان است.

طبیعتاً با افزایش سطح سیارات مورد مطالعه، تنوع سیارات نیز افزایش می یابد. ناتاشا باتالیا، محقق پروژه جیمز وب و چندین دانشمند در مرکز تحقیقات ایمز ناسا، گفت: «تنوع سیاراتی که ما در کهکشان کشف کرده‌ایم بیشتر از تنوع سیارات منظومه شمسی خودمان است.» در منظومه شمسی ما سیارات صخره ای و فرازمینی داریم، اما بیشتر سیارات فراخورشیدی که می بینیم چیزی در این بین هستند.

تیم بالتالیا 11 سیاره از سیاره های فهرست شده را کاوش خواهد کرد. هدف آنها به دست آوردن یک درک اساسی از چگونگی شکل گیری و تکامل این سیارات فرازمینی است تا ببینند آیا می توانند جو یا مکان زندگی احتمالی داشته باشند یا خیر.

توماس گرین، ستاره شناس مرکز تحقیقات ایمز، می گوید: جو سیاره ای برای زنده ماندن حیات آن گونه که ما می شناسیم ضروری است. ما ابزار جیمز وب را توسعه دادیم تا اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهد که نه تنها جو سیاره را تعیین می کند، بلکه از چه چیزی تشکیل شده است.

انتظار می رود جیمز وب اطلاعاتی را در مورد یک سیاره صخره ای خاص به نام TRAPPIST-1b جمع آوری کند. اگرچه اطلاعات در مورد این سیاره محدود است، اما واضح است که “TRAPPIST-1b” عمیق ترین سیاره در مدار خود و مدار سیارک ها، پوسته ها، دیوارها و در فاصله نزدیک است. با اطلاعات ارائه شده توسط جیمز وب، اطلاعات بیشتر در مورد این سیاره می تواند نشان دهد که این سیاره دارای پتانسیل میزبانی از حیات است.

ناتاشا بالتالیا در حال کاوش پنج سیاره فراخورشیدی دیگر است که دو تای آنها TRAPPIST-1h و TRAPPIST-1e نامیده می شوند، در منظومه ای با سیارات TRAPPIST-1b. همچنین مشخص است که سیاره “TRAPPIST-1e” در منطقه قابل سکونت آن منظومه قرار دارد.

در پایان، در پایان رصد جیمز وب، می توان تعیین کرد که این سیارات در جو چه هستند و اگر چنین است، جو آنها چگونه است.

هنوز چیزهای زیادی برای کشف در مورد زمین وجود دارد، چه رسد به منظومه شمسی. اما یادگیری بیشتر در مورد سیارات فراخورشیدی می تواند به ما در درک چشم انداز زیستگاه کمک کند و ما را به راه ها و مسیرهای بهتر در اکتشاف فضا هدایت کند.

46

دکمه بازگشت به بالا