علم و تکنولوژی

خطرِ بروز دیابت پس از ابتلا به کرونا / بهبودیافتگان، قند خون‌شان را بررسی کنند

اعضای کمیته علمی کرونا با استناد به نتایج یک مطالعه جهانی در مورد خطر ابتلا به دیابت پس از بیماری‌های قلبی عروقی و به‌ویژه انواع شدید تصلب شرایین گفتند: و زندگی خود را بهبود می‌بخشند.

دکتر علیرضا استقامتی در گفت وگو با تکنونامه وی با اشاره به نتایج تحقیقات بین المللی در مورد افزایش شیوع دیابت پس از شیوع کرونا، گفت: در مرحله سکته قلبی هستند، شیوع دیابت بیشتر و در برخی موارد حتی بیماری های غیرواگیر نیز وجود دارد. سابقه دیابت، بیماری خود را نشان می دهد. برخی از افرادی که به دلیل بیماری عروق کرونا ویروس قلب به بیمارستان مراجعه می کنند، با مراجعه به بیمارستان، قند خون بالایی دارند و بسیاری از این افراد سابقه دیابت ندارند.

وی گفت: گاهی اوقات به دلیل استرس بیماری های قلبی عروقی است و گاهی ممکن است افزایش موقت قند خون پس از مصرف کورتون برای درمان انواع شدید بیماری های قلبی عروقی باشد. با این حال، به دلایل مختلف، افرادی که در مرحله حاد هستند ممکن است متوجه شوند که افزایش قند خون، برخی موقتی و برخی می توانند در آینده منجر به دیابت شوند.

“یک مطالعه منتشر شده در Lancet حدود سه هفته پیش روی گروهی متشکل از 180000 جانباز آمریکایی که سکته قلبی داشتند و طی یک سال بهبود یافتند و با گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفت.” آنها مقایسه کردند و دریافتند که خطر ابتلا به دیابت در این جانبازان نسبت به گروه کنترل 40 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، بروز دیابت در یک سال 13 مورد به ازای هر هزار نفر افزایش یافته است. خاطرنشان می شود که با افزایش شدت کرونا، شدت دیابت نیز افزایش می یابد. البته نکته اصلی این است که حتی در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی خفیف، میزان ابتلا به دیابت حدود هشت در هزار افزایش می یابد.

یک فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه داده ها از یک مرکز گرفته شده است، گفت: این مطالعه باید در سطح جهانی از جمله کشور ما انجام شود. انجام تحقیقات در این زمینه در ایران ضروری است، اما طراحی نوع آموزش و شرایط حمایت وزارت بهداشت نیز مهم است. انجام مطالعه نیز مستلزم داده های مکتوب گذشته است که بتوانیم آن را با آمارهای فعلی و گذشته مقایسه کنیم و ممکن است در ثبت داده ها از این نظر مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی افزود: این مطالعه بر روی جانبازان آمریکایی در سنین مختلف بالای 65 و زیر 65 سال، افراد دارای عوامل خطر مانند چاقی، کاهش وزن، زنان، مردان و غیره انجام شد و هیچ تفاوتی بین مطالعات موردی وجود نداشت. اینکه چرا افراد بعد از مراسم تحلیف به دیابت مبتلا می شوند، محل بحث است. تخریب مستقیم سلول های پانکراس ممکن است رخ دهد، یا حتی به دلیل بیماری التهابی روده، یک عارضه تحت بررسی باشد. به نظر می رسد که این عمدتا به دلیل تأثیر ویروس بر سلول های پانکراس باشد.

رئیس بخش غدد بیمارستان امام خمینی (ره) تاثیر عروق کرونا ویروس از جمله داروی رمدسیویر را بر ابتلا به دیابت پس از بیماری عروق کرونا ویروس قلب تاکید کرد، وی در خطر بود و با این دارو جانش را نجات داد، چاره ای نداریم. از آن استفاده کنید. البته اکثر افراد پس از مصرف دارو بهبود می یابند و دیابت ندارند، اما کسانی که زمینه و استعداد دارند ممکن است به دیابت مبتلا شوند.

وی افزود: امیدواریم اپیدمی کرونا به زودی پایان یابد، اما فراموش نکنید که در این صورت با عوارض اپیدمی باقی می‌مانیم و باید مراقب باشیم که چاقی یا دیابت مشکلی ایجاد نکند. دیفتری حاد برای مدت کوتاهی می آید و می رود، اما یک بیماری مزمن تا آخر عمر فرد و خانواده اش را تحت تاثیر قرار می دهد و هزینه های درمان را نیز افزایش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که به بیماری شدید عروق کرونا ویروس قلب مبتلا هستند بیشتر به دیابت مبتلا می شوند و افرادی که وارد بخش مراقبت های ویژه می شوند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. با این حال، حتی عفونت های خفیف نیز در معرض خطر هستند.

استقامت تاکید می کند: به دنبال این مطالعه، افراد تشویق می شوند تا قند خون خود را چک کنند و سبک زندگی خود را برای رعایت شروع یا عدم ابتلا به دیابت اصلاح کنند. این موارد نباید باعث ایجاد ترس در جامعه شود، بلکه باید آگاهی را افزایش داد تا مردم مراقب خود و سلامتی خود باشند. نکته این است که مطالعه نباید به نتیجه گیری قطعی منجر شود و نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا