علم و تکنولوژی

خطری که تابه‌های تفلونی روکش‌دار برای سلامتی ایجاد می کنند

بر اساس داده های یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Science of Total Environment، تنها شکاف هایی به اندازه یک بیت از تخته پوشش داده شده تفلون می توانند حدود 9100 ذره پلاستیکی را آزاد کنند.

به گزارش تکنونامه، کارشناسان تخمین زده‌اند که هزاران تا میلیون‌ها ذرات کوچک پلاستیک تفلون ممکن است در حین پخت و پز آزاد شوند زیرا قابلمه‌ها و تابه‌های نچسب به تدریج پوشش خود را از دست می‌دهند.

کارشناسان، از جمله محققان دانشگاه فلیندرز در استرالیا، گفتند که این یافته ها خطر بالقوه قرار گرفتن در معرض بقایای پلاستیک تفلون را در طول پخت و پز روزانه نشان می دهد.

کارشناسان تخمین می زنند که میلیون ها ذره ریز پلاستیکی در طول پردازش آزاد می شوند.پخت و پز و شستن قابلمه ها و تابه های نچسب.

آنها انتشار 2.3 میلیون میکروپلاستیک و نانوپلاستیک از پوشش های آسیب دیده را شناسایی کردند که نشان دهنده افزایش خطر قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی در طول پخت و پز است.

تفلون نام تجاری پلی تترا فلوئورواتیلن شیمیایی است. یک پلیمر مصنوعی که فقط از کربن و فلوئور تشکیل شده است، ماده ای که شناخته شده ترین و پرمصرف ترین ماده شیمیایی محسوب می شود.

این مواد شیمیایی را مواد شیمیایی پایدار می نامند زیرا به راحتی در محیط تجزیه نمی شوند و برای نسل ها به عنوان یک مشکل پایدار باقی می مانند.

چنگ فنگ – یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه نیوکاسل استرالیا – گفت: مواد پوشش تفلون معمولاً از خانواده PFAS هستند.

PFAS که از نظر علمی به عنوان مواد پر و پلی فلوروآلکیل شناخته می شوند، دسته ای از مواد شیمیایی هستند که معمولاً در ظروف غیر چوبی، لوازم آرایشی ضد آب، کف های آتش نشانی و همچنین محصولات تجاری مقاوم در برابر گریس و روغن استفاده می شوند. استفاده تجاری از سال 1940.

مطالعات اخیر استفاده از این مواد شیمیایی را با اختلالات سلامتی متعددی از جمله کاهش ایمنی، اختلال در هورمون ها و افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان مرتبط دانسته اند.

دکتر فنگ گفت: “با توجه به این واقعیت که PFAS یک نگرانی عمده است، این ذرات تفلون کوچک موجود در مواد غذایی ما ممکن است یک مسئله بهداشتی باشد که نیاز به بررسی دارد زیرا ما اطلاعات زیادی در مورد این آلاینده های در حال ظهور نداریم.”

متخصصان یک روش تحلیلی جدید ایجاد کرده اند که به طور مستقیم نانوپلاستیک های تفلون و میکروپلاستیک های بسیار کوچک را شناسایی و شناسایی می کند.

کارشناسان در این مطالعه نوشتند که تخمین می‌زنیم که هزاران تا میلیون‌ها نانوپلاستیک تفلون و میکروپلاستیک ممکن است در طول فرآیند پخت آزمایشی آزاد شوند.

Yuhang Teng – یکی دیگر از نویسندگان مطالعه از دانشگاه فلیندرز – گفت: این به ما یادآوری قوی می دهد که باید در انتخاب و استفاده از ابزار آشپزخانه برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی دقت کنیم.

به گزارش ایندیپندنت، کارشناسان خواستار انجام مطالعات بیشتر برای ارزیابی خطرات احتمالی نانوپلاستیک ها و میکروپلاستیک های تفلون در حین پخت هستند، زیرا تفلون “عضو خانواده PFAS” است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا