علم و تکنولوژی

خوراکی‌هایی که به سلامت دندانها آسیب می‌زند

غذاها و نوشیدنی هایی که در رژیم غذایی گنجانده شده اند ، همگی بر سلامت دندان ها و لثه ها تأثیر می گذارند.

به گزارش تکنونامه ، در حالی که برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد ، علائم دیگر می تواند منجر به پوسیدگی دندان ، فرسایش و بیماری های دهان شود.

در این گزارش ، وب سایت Health Line برخی از مواد غذایی و نوشیدنی را ذکر کرده است که ممکن است بر سلامت دندان تأثیر بگذارد:

نوشیدنی ها و نوشیدنی های شیرین: نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا تأثیر منفی بر سلامتی دارند. باکتری های تقویت کننده معده ، مانند استرپتوکوک موتانس ، قند می خورند و اسیدهایی تولید می کنند که دندان ها را خراب یا خراب می کند.

شکر ، شکلات: همانطور که گفته شد ، قند از باکتری های مضر دهان تغذیه می کند و منجر به تولید اسید و تجزیه پلاک می شود. به همین دلیل است که مصرف شکر مهمترین عامل خطر برای انگلی است. با این حال ، ثابت نشده است که قندهای طبیعی موجود در غذاهایی مانند مواد نگهدارنده چوب و لبنیات نقش مهمی در پوسیدگی و پوسیدگی دندان دارند.

نان سفید و غذاهای نشاسته ای: کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و برنج و برخی غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی می توانند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. مانند قند ، باکتریهای خوراکی قند موجود در منابع کربوهیدرات مانند نان سفید و چیپس را تحریک کرده و اسیدهای فرسایشی مینا را تولید می کنند.

رسوبات: اگرچه مواد مخدر 100٪ حاوی مقدار زیادی مواد مغذی مهم هستند ، اما نوشیدن بیش از حد آب می تواند برای دندانها مضر باشد. این رزین اسیدی است و می توان از آن برای پاک کردن دندانهای مصنوعی استفاده کرد.

غذاهای چسبنده: برخی از غذاها ممکن است خطر پوسیدگی یا پوسیدگی دندان را افزایش دهند. به عنوان مثال ، خوردن غذاهای جامد مانند برنج می تواند به دندان آسیب برساند. عادت مکیدن یخ ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود. علاوه بر این ، پودرهای براونی و شکلات مانند کارامل و شکر که به دندان می چسبند ممکن است احتمال پر شدن دندان را افزایش دهند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا