عمومی

داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون

محققان در کشور ما اثرات شیمی درمانی مختلف بر اساس فلزات پلاتین و پالادیوم بر لوسمی را بررسی کرده اند.

به گزارش تکنونامه ، اسرائیل سرطان ، عامل اصلی مرگ در جهان ، بیماری جدی است که در آن سلول ها به طور غیر طبیعی رشد می کنند و اگر این سلول ها کنترل نشده باشند ، می توانند منجر به مرگ شوند. متأسفانه به دلیل سمیت برخی داروهای فلزی ، به اصطلاح شیمی درمانی و انتخاب آنها در برابر رشد سریع سلول ، بافت سالم هنوز در معرض خطر است و استفاده از آن می تواند عوارض ناخوشایندی مانند تهوع ، ریزش مو و اسهال ایجاد کند. دنبال کردن. طراحی ترکیبات ضد سرطان جدید می تواند عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

به گفته کارشناسان ، استفاده گسترده از متادون مبتنی بر متالورژی با کشف فعالیت ماده سفید برای درمان سرطان سر و گردن ، کلیه ، کلیه ، مثانه و ریه آغاز می شود. اما ، با وجود موفقیت بالینی ، استفاده از آن عوارض جانبی جدی مانند نارسایی کلیه و عصب ، کاهش شنوایی و حالت تهوع دارد. همچنین در برابر برخی از غدد مانند سرطان پستان و روده بزرگ بی اثر است و برخی از سرطان ها در برابر دارو مقاوم هستند. به همین دلیل و از نظر عوارض جانبی که در ترکیبات ضد سرطانی مبتنی بر پلاتین مشاهده می شود ، تلاش می شود تا ترکیبات یا به اصطلاح مجتمع هایی تولید شود که عوارض جانبی کمتری دارند و برای سلول های سرطانی سمی تر هستند.

در همین راستا ، مطالعه ای توسط گروهی از محققان در کشورمان انجام شده است که سعی در استفاده از اثرات ضد سرطانی فلزات پالادیوم و پلاتین برای درمان جذام دارند.

این تحقیق که توسط محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی در ایران ، دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است ، شامل دو مجتمع ، پلاتین و پالادیوم است که دارای خواص ضد سرطانی در خون انسان به نام K562 است. این ترکیبات با آلبومین سرم سرم انسانی مورد مطالعه قرار گرفت.

نتایج تجربی نشان می دهد که مجموعه فلز پلاتین از میزان اتصال بالاتر و پروتئین بالاتری نسبت به مجتمع های پالادیوم برخوردار است.

محبوبه اسلامی مقدم ، محقق مؤسسه توسعه فرآیند شیمیایی انستیتو مهندسان شیمی و ایران و دو همکار دیگر در این تحقیق گفت: وی ادامه داد: این ترکیب به دلیل کمبود آب در بدن نیز در بدن پایدارتر است.

به گفته محققان ، “انتقال داروهای فوق در بدن توسط مولکول پروتئین آلبومین سرم انجام می شود.” “پیوند داروها با این پروتئین مهم و تغییر ساختار آن یکی از دلایل احتمالی است و به همین دلیل سعی می کنیم داروهای مختلفی را مورد مطالعه قرار دهیم.”

در این مطالعه نقش غلظتهای مختلف مجتمع های پلاتینیوم و پالادیوم نیز مورد بررسی قرار گرفت تا پزشکان بتوانند دید بهتری در مورد نحوه استفاده از این داروها داشته باشند.

مطالعات منتشر شده در ژورنال شیمی و مهندسی شیمی ایران نشان می دهد مواد نگهدارنده ساخته شده با مواد شیمیایی سفید کننده ، اگرچه بسیار سمی هستند ، اما هنوز گزینه های بهتری برای درمان سرطان هستند.

شایان ذکر است که انتشارات فوق به مؤسسه تحقیقاتی توسعه صنایع شیمیایی ایران ، یکی از واحدهای تحقیقاتی تحت عنوان جهاد دانشگاهی تعلق دارد.

پایان متن

دکمه بازگشت به بالا