علم و تکنولوژی

دانشمندان در حال زنده کردن ماموت ۵ میلیون ساله هستند!

حیواناتی که از میلیون ها سال پیش روی زمین زندگی می کنند، نقش تعیین کننده ای در ایجاد تعادل در اکوسیستم آن دارند. افزایش جمعیت و تکامل انسان باعث انقراض گروه های بزرگی از حیوانات شد. با این حال، ماموت ها جزو حیواناتی هستند که به طور مستقیم توسط طبیعت منقرض شده اند و انسان ها نقش مهمی در نابودی آنها نداشته اند!

باران های شدید در جو باعث می شود که این موجودات با تغییر گیاهان از بین بروند، تغییرات جوی ناشی از این باران های شدید به طور ناگهانی، فرصت سازگاری و تکامل از این موجودات را می گیرند و باعث نابودی آنها می شوند. در واقع این حیوانات در جست و جوی زیستگاهی مناسب آنقدر دور زمین می چرخند که طبق شواهد تقریباً دو بار دور سیاره سفر می کنند! اما ظاهرا طبیعت تصمیم گرفت این حیوانات را منقرض کند و این کار را بدون هیچ قانون و قانون خاصی انجام داد.

در این زمینه، تلاش انسان برای احیای این گونه باستانی شایسته توجه است. ماموت ها حدود 4000 سال پیش منقرض شدند. با این حال، این حیوانات حدود پنج میلیون سال است که روی زمین زندگی می کنند و تغییرات زیادی را به خود دیده اند. ماموت ها به دلیل حضور طولانی مدتشان در این سیاره تاثیر زیادی بر روی اکوسیستم گذاشته اند و خود نبود آن ها تاثیر منفی بر اکوسیستم گذاشته است.

بازیابی ماموت 5 میلیون ساله؛ کلید گرفتن فیل های مختلط!

پروفسور جورج چرچ از دانشکده پزشکی هاروارد در ده سال گذشته روی احیای حیوانات منقرض شده کار کرده است. او این کار را با استخراج ژن های این حیوانات و قرار دادن آنها در گونه تکامل یافته این حیوانات انجام خواهد داد. همانطور که پروفسور چرچ توضیح می دهد، این فرآیند قبلاً برای احیای سایر گونه های منقرض شده انجام شده است: ما در تلاش هستیم تا ژن های حیوانات باستانی را بازیابی کنیم. این عملیات پیش از این انجام شد و به این ترتیب خاصیت ضد سرماخوردگی به ژن های گونه جدید اضافه شد. برای انجام این کار، لازم است ژن ماموت ها با ژن فیل فعلی ترکیب شود. به طوری که این موجودات می توانند در محیطی بسیار سرد مانند قطب شمال زندگی کنند.

ماموت ها به دلیل ویژگی های بیولوژیکی خود، تنها جانوری هستند که می توانند دمای بسیار پایین را تحمل کنند. تیم تحقیقاتی Dr. اما برای تولید انواع جدیدی از حیوانات و دورگه هایی از حیوانات که تمام خصوصیات فیل و ماموت را داشته باشند و دمای بسیار پایین را تحمل کنند. هدف نهایی این پروژه بازیابی اکوسیستم قطب شمال با معرفی حیوانات جدید به آن است.

ژن‌های ماموت‌های مورد آزمایش از چندین نمونه مختلف نگهداری شده در طبیعت به‌دست آمدند. بهترین نمونه مادری به نام لیوبا است که در سال 2007 در سیبری به صورت یخ زده کشف شد. به گفته کارشناسان، لیوبا بهترین ماموت وحشی است که تا به امروز کشف شده است. با توجه به نتایج آزمایش‌های رادیوکربنی، سن این ماموت حدود 42 هزار سال گفته می‌شود و دلیل مرگ آن نیز مانند بسیاری از همنوعانش، ناسازگاری محیط زندگی آن است.

یک ماموت 5 میلیون ساله را زنده کنید

آنچه اکنون اکوسیستم به آن نیاز دارد رشد گونه های طبیعی برای جبران تغییرات ناشی از تغییرات آب و هوایی است. برخی از منتقدان بر این باورند که دانشمندان باید به جای تولید هیبرید، روی نجات گونه های در حال انقراض تمرکز کنند. با این حال، اصلاح ژنتیکی گونه های جانوری فعلی منجر به اثرات مشابه خواهد شد!

بر خلاف انتظار بسیاری از ما، به دلیل تغییرات آب و هوایی، فیل ها اکنون یک گونه کاملاً در معرض خطر انقراض هستند. با این حال، با ترکیب ژن‌های این حیوانات با ژن‌های ماموت‌ها، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که به گونه‌ای که انعطاف‌پذیرتر از فیل‌ها است دسترسی خواهیم داشت که به این زودی‌ها منقرض نمی‌شوند!

جورج چرچ در این زمینه افزود: همه گونه های فیل اکنون در آستانه انقراض هستند. با بازگرداندن ماموت های 5 میلیون ساله به زندگی، هدف ما این است که فیل ها را قادر به زندگی در قطب شمال کنیم. به این ترتیب این حیوانات از دست انسان که منشا نابودی و انقراض حیوانات است در امان خواهند بود.

تا به امروز 15 میلیون دلار جمع آوری و به انجام آزمایشات مربوط به این فرآیند یکپارچه سازی ژن اختصاص یافته است. همچنین، شرکت Colossal که متخصص در زیست شناسی و ژنتیک است، از نزدیک با تیم Dr. کلیسا برای امکان ویرایش ژن برای فیل ها با کمک این فرآیند می توان ژن های گونه های زنده مختلف را دستکاری و مهندسی کرد.

فرآیند ویرایش ژن چگونه کار می کند؟

ممکن است تعجب کنید که مهندسی ژنتیک چگونه ممکن است. در عمل، این روند آنقدرها که به نظر می رسد پیچیده نیست. در این فرآیند، هسته های یک گونه حذف شده و با هسته های گونه دیگر جایگزین می شوند. به این ترتیب قابلیت تغییر خصوصیات بیولوژیکی گونه اصلی فراهم خواهد شد.

بر این اساس روند احیای رودخانه 5 میلیون ساله لان چانگ به شرح زیر خواهد بود:

  • ژنوم استخراج شده از ماموت منجمد با ژنوم فیل آسیایی برای شناسایی ژن های خاص ماموت مقایسه شد.
  • سلول‌های پوست فیل‌های آسیایی برای حمل ژن‌های ماموت اصلاح شدند.
  • تخم ها در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادی ساخته می شوند. سپس هسته آن با هسته یک سلول پوست حاوی DNA ماموت جایگزین می شود.
  • با تحریک تخمک فرآیند تقسیم سلولی آن آغاز می شود و در مرحله بعد رحم یا رحم مصنوعی فیل برای لقاح انتخاب می شود.

اگرچه این فرآیند در ظاهر ساده به نظر می رسد. اما اجرای آن در عمل بسیار دشوار است. پروفسور چرچ ضمن مقایسه این پروژه با ظهور نیل آرمسترانگ در ماه افزود: هم پروژه زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله و هم فرود آرمسترانگ روی ماه پروژه های بلندپروازانه و مهندسی است که به صورت گروهی انجام می شود. و هستند. یک دستاورد بزرگ که قابل شمارش است

یک ماموت 5 میلیون ساله را زنده کنید

پیش‌بینی می‌شود ظرف شش سال آینده، اولین نمونه‌های این گونه هیبریدی در سطح زمین پیدا شود. وجود این موجودات برای ایجاد تنوع زیستی در این سیاره کاملا ضروری است. این مشکل مهمتر از جاهای دیگر در سیبری است، جایی که بقایای ماموت ها در حدود 400000 سال پیش پیدا شده است.

فرآیند اصلاح ژنتیکی مورد استفاده برای احیای ماموت 5 میلیون ساله می تواند در آینده روی حیوانات دیگر نیز استفاده شود. بنابراین، این آزمایش و نتایج آن برای آینده این تحقیق بسیار مهم خواهد بود. در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج این آزمایش، می توان امیدوار بود که با سرمایه گذاری بیشتر، شاهد احیای حیوانات منقرض شده بیشتری، برای تقویت اکوسیستم مناطق مختلف جهان باشیم.

227227

دکمه بازگشت به بالا