علم و تکنولوژی

درمان عارضه قلبی یک نوزاد با سلول‌های بنیادی جفت جنین برای اولین بار

به گزارش شفاف و به نقل از دیلی میل، یک جراح قلب با انجام اولین درمان جهان با استفاده از سلول های بنیادی جفت به پسری فرصتی دوباره برای زندگی داده است.

فینلی پنتری با یک نقص مادرزادی قلب به دنیا آمد، به این معنی که دو شریان اصلی که به ریه‌ها و بدن او خون می‌رسانند در موقعیت نامناسبی قرار دارند. متأسفانه نوزاد از این عارضه رنج می برد و عملکرد قلب او به سرعت بدتر می شد. پزشکان مجبور شدند او را با تکیه بر داروها و دستگاه تنفس مصنوعی برای چند هفته در بخش مراقبت های ویژه نگه دارند.

چهار روزه بود که برای اولین بار تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفت تا شریان اصلی قلبش به حالت طبیعی بازگردد.

پروفسور ماسیمو کاپوتو از موسسه قلب بریستول به مادر فینلی گفت که می تواند از یک “داربست” سلول های بنیادی پیشگام برای ترمیم قلب فرزندش استفاده کند. این روش شامل تزریق سلول های بنیادی از بانک جفت به طور مستقیم به قلب فینلی به امید کمک به بازگشت رگ های خونی آسیب دیده بود.

پس از این درمان، فینلی از دارو و دستگاه تنفس مصنوعی که استفاده می کرد استفاده نکرد و اکنون یک کودک بالغ خوشحال است. او اکنون با خانواده اش در انگلستان به عنوان یک کودک دو ساله خوشحال زندگی می کند که مشتاقانه منتظر کریسمس است.

مادر فینلی می‌گوید: «وقتی فینلی دو ماهه بود تقریباً از دست دادیم. دکتر ما را به اتاق صدا زد و گفت که هر کاری از دستشان بر می آمد انجام داده اند. همان موقع بود که پروفسور ماسیمو نزد ما آمد و توضیح داد که هنوز یک گزینه باقی مانده است که شامل تزریق سلول های بنیادی به قلب فینلی است. او به ما هشدار داد که نمی تواند نتیجه را پیش بینی کند، اما ما مطلقاً چیزی برای از دست دادن نداریم. ما باید سعی کنیم به فینلی فرصتی برای زندگی دوباره بدهیم.

خانواده فینلی تنها دو هفته پس از درمان با سلول های بنیادی متوجه تغییراتی در فینلی شدند و او برای اولین بار در شش ماهگی با دستگاهی که هنوز به او کمک می کند شب ها نفس بکشد به خانه فرستاده شد.

مادر فینلی گفت: «ما نمی توانیم به اندازه کافی از پروفسور ماسیمو تشکر کنیم. من معتقدم اگر درمان نبود، فینلی امروز با ما نبود، با سلول های بنیادی. فینلی بسیار شوخ طبع و بسیار بامزه است. او یک مبارز واقعی است و من همیشه این را به او می گویم.

وی افزود: نمی دانیم آینده چه خواهد بود، اما بسیار خوشحالیم که زندگی فینلی پس از درمان با سلول های بنیادی تغییر کرده است، زیرا او شانسی در زندگی دارد که شاید در غیر این صورت نمی توانست.

نقایص قلبی شایع ترین نوع نقص مادرزادی است، به طوری که روزانه حدود 13 نوزاد مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی در بریتانیا تشخیص داده می شوند.

در حال حاضر، جراحان می توانند برای رفع موقت این مشکل، جراحی قلب باز را روی بسیاری از این کودکان انجام دهند، اما مواد مورد استفاده یا جایگزینی دریچه های قلب کاملاً بیولوژیکی نیستند و نمی توانند با کودک رشد کنند. این بدان معنی است که ممکن است یک کودک مجبور شود چندین بار در دوران کودکی تحت عمل جراحی مشابه قرار گیرد و هر بار او را برای هفته ها در بیمارستان نگه دارد.

درمان تزریق سلول های بنیادی فینلی الهام بخش پروفسور کاپوتو شد تا به اصطلاح پماد سلول های بنیادی تولید کند که می تواند همزمان با رشد قلب کودک رشد کند و نیاز به جراحی های مکرر را از بین ببرد.

پروفسور کاپوتو 750000 پوند از سوی بنیاد قلب بریتانیا برای آماده سازی این پماد برای آزمایش در بیماران اعطا شده است، بنابراین آزمایشات بالینی می تواند در دو سال آینده آغاز شود.

وی گفت: خانواده ها سالهاست که به ما مراجعه می کنند و می پرسند که چرا فرزندشان این همه جراحی قلب انجام داده است. اگرچه هر اقدامی می تواند یک زندگی را نجات دهد، اما می تواند باعث ایجاد استرس باورنکردنی بر کودکان و والدین آنها شود.

وی در پایان گفت: ما معتقدیم که پماد سلول های بنیادی ما پاسخگوی این مشکل خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا