علم و تکنولوژی

درمان کرونا با داروی چشم

تکنونامه/ خراسان رضوی یک تیم تحقیقاتی گیاهی به رهبری دانشگاه کالیفرنیا، ایالات متحده دریافتند که داروی vertporfin، دارویی که قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای بیماری های چشم تایید شده بود، تکثیر SARS-CoV-2، ویروسی که باعث کووید-19 می شود را متوقف کرد. .

به گزارش مدیکال اکسپرس، بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی مهم در انسان توسط واکنش‌های زنجیره‌ای پیچیده به نام مسیرهای سیگنالینگ کنترل می‌شوند، که در آن پروتئین‌های خاصی به عنوان مولکول‌های پیام‌رسان عمل می‌کنند و سیگنال‌دهی پروتئین‌های دیگر را تقویت یا مهار می‌کنند.

مطالعات آزمایشگاهی فعلی مسیر سیگنالینگ راینو را به عنوان یک هدف بالقوه برای درمان کرونا شناسایی کرده است.

در تحقیقات اخیر بر روی ویروس زیکا، که می تواند باعث کوچک شدن مغز در کودکان شود، محققان مسیرهای سیگنال دهی کرگدن را که اندازه اندام را کنترل می کنند، بررسی کردند. اکنون با توجه به اینکه به نظر می رسد این مسیر اثر ضد ویروسی نیز دارد، آنها تحقیقات فعلی را برای بررسی SARS-CoV-2 آغاز کردند.

دانشمندان آزمایش‌هایی را با استفاده از نمونه‌های بافت افراد مبتلا به کووید-۱۹ و همچنین سلول‌های قلب و ریه انسان کشت‌شده انجام دادند تا نشان دهند که سلول‌های سالم چقدر به عفونت SARS-CoV-2 واکنش نشان می‌دهند.

آنها تغییراتی را در چندین ژن مربوط به مسیرهای سیگنالی در کرگدن پس از عفونت مشاهده کردند. علاوه بر این، آنها پروتئینی به نام YAP یا پروتئین بله را بررسی کردند که فعالیت آن با فعال شدن مسیر سیگنالینگ راینو مسدود می شود.

در سلول‌های انسانی کشت‌شده، دانشمندان دریافتند که هم سویه اصلی و هم نوع دلتای SARS-CoV-2 مسیر سیگنال دهی کرگدن را در چند روز اول پس از آلودگی فعال می‌کنند.

وقتی آنها این مسیر را بستند و پروتئین YAP را اضافه کردند، ویروس بیشتر از خودش تکثیر شد.

محققان همچنین سلول‌ها را با داروی vertporfin که پروتئین YAP را در یک بیماری چشمی به نام نئوواسکولاریزاسیون مشیمیه سرکوب می‌کند، درمان کردند و سپس آنها را با SARS-CoV-2 آلوده کردند.

در سلول های تیمار شده با ورتپورفین، غلظت ویروس کرونا در مقایسه با بیش از 60000 واحد ویروسی در میلی لیتر در گروه کنترل درمان نشده کمتر از حد قابل تشخیص بود.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که داروی Vertporfin ممکن است کاندیدای درمان کووید-19 باشد و وضعیت آن با تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده می‌تواند راه‌اندازی آزمایش‌های بالینی را برای تایید ایمنی آن آسان‌تر کند. اثربخشی. در برابر ویروس کرونا.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که مسیر کرگدن طی چند روز پس از ابتلا به SARS-CoV-2 فعال می‌شود و این نتایج نشان می‌دهد که می‌توان از درمان با استفاده از این مکانیسم قبل از شروع علائم برای کاهش شدت بیماری استفاده کرد.

نتایج این تحقیق در PLOS Biology منتشر شد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا