علم و تکنولوژی

در امان ماندن از آسیب‌های آلودگی هوا با مصرف برخی مواد غذایی

آلودگی هوا شامل مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، هیدروکربن های نسوخته، ذرات معلق ریز، کنه ترمز، سایر ترکیبات و غیره است.

از جمله گروه های در معرض خطر آلودگی هوا، کودکان، سالمندان، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی هستند. این افراد که گروه های حساس نامیده می شوند، خطرناکتر از دیگران هستند و باید امکانات لازم برای حفظ سلامت آنها فراهم شود. بنابراین آشنایی با انواع خاصی از مواد غذایی برای مقابله با آلودگی و حفظ سلامت اعضای خانواده ضروری است.

به گزارش دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، لازم به ذکر است که آلودگی هوا به سلول های بدن آسیب می زند و اثرات منفی ایجاد می کند.

به گزارش شفاف، به طور معمول سیستم دفاعی بدن از سلول ها در برابر تمامی آسیب های خارجی محافظت می کند، اما عوامل مضر محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش و آلودگی های محیطی، بدن را قادر به مبارزه نمی کند. بنابراین ساختار و عملکرد سلول های بدن توسط عوامل مخربی مانند رادیکال های آزاد از بین می رود. از سوی دیگر، آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که از عمل رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند و از آسیب به سلول های حیاتی بدن جلوگیری می کنند.

مصرف بیشتر آنتی اکسیدان ها پایه ای برای بدن است تا به راحتی از شر رادیکال های آزاد مضر خلاص شود. منابع غذایی آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین های E، C، کاروتنوئیدها، سلنیوم و پلی فنول ها هستند.

ویتامین E:

عملکرد اصلی ویتامین E نقش آنتی اکسیدانی آن است. این ویتامین ها در برابر شرایط پخت مقاوم هستند. روغن غنی ترین منبع این ویتامین ها است که با پختن از بین نمی روند، اما با سرخ کردن از بین می روند. منابع آن روغن سویا، روغن آفتابگردان، جوانه گندم و سایر روغن های گیاهی است. بنابراین سعی کنید از انواع روغن های گیاهی در آشپزی و آشپزی استفاده کنید. ضمن اینکه توصیه می شود روغن ماهی، روغن زیتون و انواع آجیل از منابع خوب این ویتامین هستند، اما نباید در مصرف آنها زیاده روی کرد. زیرا در صورت مصرف بیش از نیاز تولید انرژی می توانند منجر به اضافه وزن یا چاقی شوند.

ویتامین سی:

عملکرد ویتامین C دلیل وجود آنتی اکسیدان ها، افزایش مقاومت در برابر عفونت و افزایش جذب آهن است. این ویتامین در سبزیجات و میوه های تازه یافت می شود. به گرما، نور و محیط قلیایی بسیار حساس است. مهمترین منابع ویتامین C مرکبات، فلفل سبز، کلم بروکلی، گل کلم، کلم، گوجه فرنگی، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کیوی، طالبی، توت فرنگی و سیب زمینی هستند. بهتر است تا حد امکان از میوه ها و سبزیجات خام و تازه استفاده شود تا ویتامین های موجود در آنها حفظ شود. بنابراین مصرف سبزی ها و میوه ها متناسب با فصل و طبق برنامه روزانه ضروری است و برای همه اعضای خانواده باید در شرایط آلودگی به مصرف سبزیجات و میوه های تازه توجه شود. مصرف روزانه سه تا پنج واحد سبزی و دو تا چهار واحد میوه توصیه می شود. هر واحد میوه معادل یک میوه متوسط ​​یا نصف لیوان آب میوه تازه یا یک چهارم میوه خشک است. هر واحد سبزی نیز برابر است با یک فنجان سبزیجات برگدار، مانند کلم سبز یا کلم پیچ، یا نصف فنجان کدو تنبل خرد شده، یا یک گوجه فرنگی یا پیاز متوسط.

بتاکاروتن:

بتاکاروتن یکی از کاروتنوئیدهای مهم و پیش ساز ویتامین A است. که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. سبزیجات و میوه های سبز رنگ زرد و نارنجی مانند هویج، سبزیجات، بروکلی، اسفناج، گوجه فرنگی، سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، طالبی، هلو و زردآلو، موز منبع خوبی از بتاکاروتن هستند. نقش ویتامین A علاوه بر عملکرد اصلی بینایی و پوست، در تقویت سیستم ایمنی نیز نقش دارد. بنابراین از نظر آلودگی هوا، میوه ها و سبزیجات رنگارنگ باید در برنامه غذایی خانوار گنجانده شود.

پکتین:

ماده ای مفید که سرب را به طور کامل از بدن دفع می کند. منبع غنی آن در سیب وجود دارد. سایر منابع غنی از پکتین شامل مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، لیمو و انگور، توت فرنگی، هویج و غلات کامل است. مصرف روزانه میوه ها با پکتین برای کاهش خطر آلودگی هوا مناسب است. بنابراین، باید حداقل یک عدد سیب در طول روز مصرف شود.

سلنیوم:

سلنیوم برای عملکرد آنزیم‌هایی در بدن ضروری است که می‌توانند با محیط بدی که سلول‌های بدن را از بین می‌برد مقابله کنند، این ماده مغذی را می‌توان از طریق منابع غذایی آن که شامل ماهی، گوشت قرمز، غلات، حبوبات، تخم‌مرغ، مرغ است، به دست آورد. . اشباع شده و با تعریف برنامه غذایی سالم به دست می آید.

که در:

میکرو روی یکی از موثرترین مواد در تقویت سیستم ایمنی بدن است. تمام گوشت ها و غلات، به ویژه غلات کامل، منابع غنی روی هستند. مصرف انواع محصولات دریایی، نخود، عدس و جوانه گندم توصیه می شود زیرا منابع خوبی از میکرو روی هستند.

منیزیم:

منیزیم موجود در هوای آلوده باعث کاهش جذب فلزات سنگین مانند کادمیوم و افزایش دفع سرب و در نتیجه کاهش زمان تماس این ترکیبات مضر در بدن می شود. بنابراین، همه باید سبزیجات سبز تیره که سرشار از این ماده مغذی هستند مصرف کنند. منابع غذایی خوب منیزیم شامل انجیر، لیمو، انگور، ذرت زرد، انگور، آناناس، آناناس، پسته، آجیل، دانه ها، سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ، اسفناج، کلم پیچ، کلم، چغندر، غلات کامل و حبوبات مانند سویا و سویا …

ماهی:

مصرف ماهی های چرب غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می تواند در کاهش تنگی نفس و اثرات مضر ترکیبات التهابی مفید باشد. توصیه می شود از ماهی سرخ شده پرهیز شود و در صورت امکان به صورت بخارپز، آب پز یا پخته مصرف شود. افزودن چاشنی های مختلف مانند آبلیمو، آب پرتقال و … به ماهی بخارپز و آب پز یا آب پز طعم آن را بهتر می کند.

شیر و فرآورده های آن:

مصرف روزانه شیر و فرآورده های لبنی به مقدار کافی به چند دلیل اثرات آلودگی هوا بر دستگاه گوارش را کاهش می دهد. شیر به دلیل داشتن فسفر، منیزیم و کلسیم، سموم را خنثی می کند. شیر دفع ادرار و مدفوع و آلودگی را کنترل می کند. زمانی که میزان باکتری های مفید به دلیل ورود سرب و آلودگی به بدن کاهش می یابد، فرآیند دفع مشکل می شود و این مواد در بدن باقی می مانند. .

کلسیم موجود در شیر منجر به کاهش جذب سرب و تمام فلزات سنگین در آلودگی هوا می شود. استفاده از شیر کم چرب از نظر آلودگی هوا توصیه می شود. زیرا مصرف اسیدهای چرب اشباع موجود در لبنیات پرچرب می تواند در کاهش اثربخشی سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد کند و باعث گسترش بیماری های ریوی در هوای آلوده شود. همچنین خوردن حداقل دو لیوان شیر در روز توصیه می شود.

نکات کلی برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب که تلفات آلودگی هوا را کاهش می دهد:

– در طول روز حداقل 400 گرم سبزیجات و میوه های تازه مصرف شود.

– سبزیجات تازه و خام زیاد بخورید. زیرا ویتامین های آن به خصوص ویتامین C بیشتر ذخیره می شود.

– هر روز به اندازه کافی شیر و لبنیات کم چرب مانند ماست و پنیر کم چرب مصرف کنید.

– حداقل 2 بار در هفته ماهی بخورید.

در عین حال مجموعه ای از تنقلات سالم برای کودکان در مهدکودک، مهدکودک و مدرسه شامل میوه، سیب یا لیمو، 200 سی سی شیر و 50 گرم شاخه های بامبو تهیه شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا