دستگیری حفار غیرمجاز قلعه باستانی دقیانوس در شوط

آثار تاریخی |شوط

به گزارش خبرگزاری تکنونامه از آذربایجان‌غربی، بهروز محبی اظهار کرد: با دریافت گزارش مردمی مبنی بر انجام حفاری غیرمجاز در منزل غیرمسکونی واقع در محدوده قلعه باستانی و ثبتی دقیانوس در حوالی روستای شریف کندی از توابع شهرستان شوط صحت و سقم این گزارش توسط عوامل یگان حفاظت مورد بررسی قرار گرفت.
سرپرست یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی افزود: پس از اطمینان از صحت گزارش، هماهنگی‌های لازم با فرماندهی پاسگاه قره قویون بخش مرگنلر انجام و نیز حکم قضایی از مقام قضایی این شهرستان اخذ شد.
او ادامه داد: با حضور نیروهای انتظامی و یگان حفاظت استان آذربایجان‌غربی در محل مذکور یک نفر حفاز غیرمجاز که از منزلی غیرمسکونی به طرف قلعه تاریخی در حال حفر تونل برای کشف اشیا تاریخی بود را دستگیر و به همراه آلات و ادوات حفاری برای سیر مراحل قانونی به پاسگاه قره قویون تحویل داده شدند.
وی گفت: نقش جلب مشارکت‌های اجتماعی و حساس کردن افکار عمومی نسبت به اهمیت و ارزش آثار تاریخی و فرهنگی یکی از اهداف راهبردی و از اقدامات پیشگیرانه یگان حفاظت استان در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی است.
محبی تصریح کرد: همچنین جلب مشارکت و استفاده از توان و ظرفیت ارگان‌های حاکمیتی و همیار با محوریت حفاظت از آثار تاریخی نیز از دیگر اهداف یگان حفاظت استان در این راستا بوده و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با ارگان‌های انتظامی و همیار برای این منظور به انجام رسیده است.

46

دکمه بازگشت به بالا