عمومی

دهداری دیکتاتور فوتبال نبود/ دیگر اثری از هما باقی نماند

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری آنا، ماجرای صعود و سقوط تدریجی تیم هما در فوتبال ایران شنیده می شود. تیمی بی نظیر که پرویز دهداری را روی نیمکت و با فوجی بازیکنان جوان می دید فوتبال ایران در اوایل دهه 50 را پوشش می داد. محمد فهدری یکی از بازیکنان جوانی است که از جوانان بانک ملی وارد مدرسه هما شد و با راهنمایی استاد پرویز دهداری در فوتبال و تحصیلات عالی رتبه های بالایی کسب کرد. محمد فقیه که مانند افرادی که فوتبال ایران را مطالعه می کنند در دل فوتبال ایران نیست، هما را خاص ترین تیم دهه 50 می داند و معتقد است که اساس این تیم در اواسط دهه 40 با تشکیل تیم ملی پایه گذاری شد. تیم نگهبان او در گفت و گو با همشهری خاطرات جالبی از تشکیل تیم هما و فعالیت زیر نظر مرحوم دهداری می گوید.

فوتبالدوستان قدیمی ایران هما را یکی از تیم های خاص و بی صدا دهه 50 می دانند اما کمتر کسی از تشکیل آن خبر دارد. هما از چه زمانی و چگونه با بازیکنان جوان و جوان تاسیس شد؟

تیم هما از سال 1352 در فوتبال ایران ظاهر شد اما اگر بخواهیم از ریشه این تیم صحبت کنیم باید به 6 یا 7 سال قبل از سال 52 برگردیم، سال 1346 با تلاش پرویز دهداری، تیمی به نام گارد بود. شروع به فعالیت در فوتبال ایران کرد. زمانی که تیم شاهین جایگاه قابل احترامی در فوتبال ایران داشت، تیم های زیادی را به عنوان زیرمجموعه خود در بر می گرفت و یکی از تیم هایی که دهداری پایه و اساس آن را پایه گذاری کرد، گارد بود. جالب است که تیم گارد بعدها که به اوج خود رسید همین روند را ادامه داد و بانک ملی، ایزد مهرآباد و پیام جزو زیرگروه های تیم گارد بودند. این سیستم دو مزیت ویژه دارد. اولا پرویزخان همه بازیکنان جوان را تربیت می کند و دوم اینکه نیازی به خرید بازیکنان گران قیمت از تیم های دیگر نیست. بنابراین بازیکن با قرار گرفتن در این تیم با فلسفه تیم هما کاملا آشنا است.

البته داستان دیگر این است که تیم گارد از تیم پایه شاهین تشکیل شده است. این درست نیست؟

تیم گارد از بازیکنان جوان تیم زیر گروه شاهین تشکیل شد. پرویزخان نیز پس از جدایی از شاهین با این زیر مجموعه باشگاه همکاری کرد و نتیجه آن تشکیل تیم نگهبانی بود.

جانبازان

ظاهراً مرحوم دهداری در انتخاب بازیکنان بسیار وسواس دارد. معیارهای او برای انتخاب بازیکنان چیست؟

فلسفه تیم گارد که بعدها به تیم هما تبدیل شد، همان شعار معروف باشگاه شاهین است که «اخلاق، عبرت و فوتبال» است. بنابراین اخلاق در درجه اول و بعد از آن تربیت و در نهایت سبک بازی و استعداد فوتبال است. در 19 سالگی از جوانان بانک ملی وارد تیم حراست شدم و دیدم پرویز دهداری اخلاق و تربیت را شرط عمل قرار داده است. وقتی یگان نگهبانی تشکیل شد بیشتر بچه ها دانشجو بودند. همچنین زیر نظر پرویز دهداری تحصیلاتم را ادامه دادم و لیسانس مدیریت بازرگانی گرفتم. بازیکنان دیگری مانند سهام میرفخرایی، نعیم صفری، حسن نایب و علی سهری در زمان ورود به سپاه شاگرد بودند و برخی از آنها تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دادند.

گفته می شود از پرویز دهداری هم به دلیل جوان بودن زمین شناسی انتقاد می شود. او چگونه به انتقادات پاسخ داد؟

آرمان های پرویز دهداری همان آرمان هایی است که در مدرسه شاهین دنبال می شود. او به نظم و انضباط بسیار اهمیت می دهد و حاکمی نیست که با آنچه می گوید مخالف باشد. در تیم گارد همه بازیکنان باید زود بخوابند و به تغذیه اهمیت دهند. آن زمان تیم های بزرگ پایتخت مانند تاج و پرسپولیس هفته ای 3 بار تمرین می کردند اما پرویزخان هفته ای 5 بار برای ما تمرین می کند و جمعه ها باید با هم به کوه های اطراف تهران برویم که اینطور است. . نوعی آموزش وحدت. وقتی به کوه رفتیم، حداقل 15 نفر از 22 بازیکن تا پایان دابان با ما ماندند و تعدادی از ما با هم شام خوردیم و تعدادی هم به خانه هم رفتیم و خوابیدیم. اتحاد و همبستگی که خارج از زمین داریم خود را در زمین نشان می دهد. حالا بعد از 50 سال تیم های اروپایی متوجه این مشکلات می شوند و مربیانی مثل فرگوسن زمان خواب و تغذیه بازیکنان خود را بررسی می کنند. ما روی این مشکلات در تیم نگهبان کار کرده ایم. چه فوتبال باشد چه فوتبال نباشد. وقتی تیم هما تشکیل شد همه بازیکنان به بلوغ فکری و فوتبالی رسیده بودند.

در آن زمان بسیاری از بازیکنان جوانی که در تیم گارد و بعدها در هما به ستاره فوتبال ایران تبدیل شدند از تیم های ثروتمند پیشنهاد داشتند اما به مکتب هما وفادار ماندند. یادتان هست کدام بازیکن از کدام تیم پیشنهاد دارد؟

در سال 1356 که تیم شهباز تأسیس شد، بسیاری از فوتبالیست های ایرانی از جمله ناصر حجازی به این تیم پیوستند. در همان زمان چند بازیکن ما از طرف شهباز پیشنهاد شد اما در همان سال هیچکس نرفت و با 50 هزار تومان ماند. در آن زمان تیم شهباز برای یک فصل 200 هزار تومان پرداخت کرد. سهام میرفخرایی یکی از بازیکنان ما با پیشنهاد شهباز است. در سال بعد از پیروزی انقلاب هنوز بازیکنانی مثل حمید علیدوستی داریم که بدون بازی در تیم های استقلال و پرسپولیس راهی اروپا شدند و در فوتبال آلمان بازی کردند. یادم هست آن زمان آقای پورحیدری با رئیس باشگاه هما برای تعیین حمید علیدوستی مذاکره کرد اما علیدوستی هما را انتخاب کرد و به استقلال نرفت.

جانبازان

البته خود پرویز دهداری هم نماد وفاداری است و خیلی از پیشنهادها را رد کرد.

بله، او یک الگوی کامل برای ما است. در همه سفرها با اینکه مربی تیم ملی بود با یک کیف کوچیک می رفت و با همان کوله برمی گشت. وقتی نجابت را در عرصه عمومی رعایت کرد، بازیکنان جوان هم دیدند و یاد گرفتند. داستانی در مورد وفاداری به باشگاه وجود دارد.

پس از گذشت چندین دهه از هما همچنان به عنوان تیمی یکپارچه یاد می شود که به گفته چند رسانه مکتوب در سال های قبل از انقلاب بسکتبال بازی می کرد. آیا این بازی مبتنی بر کار گروهی است؟

این است. ما خیلی تمرین کرده ایم و فهمیده ایم که فوتبال یعنی تکرار و تکرار و تکرار. گاهی یک تمرین ساده را تکرار می کنیم تا ملکه ذهنمان شود. سال های 1354 و 55 اوج فوتبال و بسکتبال هما بود.

از بین جوانانی که با پرویز دهداری در تیم گارد کار کردند و بعد به هما پیوستند، چند نفر فوتبالیست خوبی شدند؟

پرویز دهداری نحوه زندگی در تیم های گارد و هما را به جوانان آموزش می دهد و همچنین مربی فوتبال است. این جوانان بعدها به بازیکنان بزرگی تبدیل شدند تا جایی که حشمت مهاجرانی 7 نفر از آنها را به اردوی تیم ملی دعوت کرد. بازیکنانی مانند سهام میرفخرایی، حسن نایب آقا، مهدی خبیری، علی رضا عزیزی، علی رضا سهری، امان نقدی و ناصر نورایی نیز برای حضور در تیم ملی دعوت شدند.

افول تیم هما یکی از حسرت های هواداران قدیمی فوتبال ایران است. چرا تیمی که نماد وحدت است کم کم از زمین فوتبال ایران محو می شود؟

وقتی در سال 52 از تیم گارد به هما رسیدیم، نتیجه تلاش 7-6 ساله خود را گرفتیم. زمانی که قهرمان جام باشگاه های تهران شدیم وارد لیگ تخت جمشید شدیم و در دور دوم این مسابقات سوم شدیم و در سال 54 قهرمان جام تخت جمشید شدیم و زحمات پرویزخان وقتی به بیماری کلیوی مبتلا شد و به انگلیس رفت ثواب داشت. برای درمان روند درمان او طولانی شد و بازیکنان زیادی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند و اینگونه بود که هما رفته رفته افول کرد. در سال 67 یک نفر وارد باشگاه شد و ما را بیرون کرد و تیم را به دسته سوم رساند اما با رفتن این نفرات دوباره به هما برگشتیم و با مربیگری نعیم صفری تهران را بردیم. تیم خوبی داشتیم تا اینکه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و بر اساس برنامه پخش فوتبال از پایتخت، هما به کرمانشاه منتقل شد و در سال 1387 اثری از هما نمانده بود.

جانبازان

انتهای پیام/4048/

دکمه بازگشت به بالا