علم و تکنولوژی

دویدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

دویدن یک ورزش محبوب برای بسیاری از افراد است. دویدن نیاز به تجهیزات و امکانات خاصی ندارد و در اکثر زمان ها و مکان ها قابل انجام است.

به گزارش تکنونامه، بررسی ها نشان می دهد که دویدن روزانه تنها به مدت پنج تا 10 دقیقه و با سرعت متوسط ​​می تواند فواید مختلفی داشته باشد.

به نقل از وب ام دی، در ادامه به برخی از فواید و اثرات مثبت و شگفت انگیز دویدن می پردازیم.

* بهبود سلامت قلب

حداقل 10 دقیقه دویدن در روز می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در افرادی که می دوند تقریباً به نصف کاهش می یابد.

* بهبود کیفیت خواب

خواب با کیفیت برای سلامتی افراد ضروری است. بدن شما هنگام خواب خود را ترمیم می کند، به همین دلیل است که با احساس شادابی از خواب بیدار می شوید. با این حال، کارشناسان توصیه می کنند که از دویدن در اواخر روز خودداری کنید.

* بهبود سلامت زانو و کمر

مطالعه ای که بر روی 675 دونده ماراتن انجام شد، نشان داد که میزان التهاب مفاصل (آرتریت) در آنها کمتر از سایرین است. دویدن به کاهش خطر مشکلات کمر در سنین بالا کمک می کند.

* بهبود حافظه

دویدن در کوتاه مدت و بلندمدت تاثیرات مثبتی بر مغز شما دارد. ورزش هوازی ضربان قلب شما را افزایش می دهد و باعث تعریق شما می شود که باعث افزایش اندازه هیپوکامپ، بخشی از مغز که مسئول حافظه و یادگیری است، می شود.

* کاهش سرماخوردگی

ورزش های هوازی، مانند دویدن حداقل پنج روز در هفته، احتمال ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را تا 43 درصد کاهش می دهد.

* اثرات روانی مثبت

دویدن باعث بهبود خلق و خو، تمرکز و کیفیت کلی زندگی می شود.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا