عمومی

دیدار رهبران اپوزیسیون ترکیه؛ همبستگی برای شکست اردوغان و احیای نظام پارلمانی

رهبران شش حزب اپوزیسیون ترکیه شنبه شب برای گفتگو درباره استراتژی آینده دولت ترکیه با هدف اصلی پایان دادن به رقابت های انتخاباتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، دیدار کردند.

به گزارش تکنونامه، به نقل از یورونیوز، رهبران این احزاب پس از ضیافت شام بیانیه ای صادر کردند و اعلام کردند که ترکیه این کشور در تاریخ و اداره کشور با “بحران عمیق سیاسی و اقتصادی” مواجه است که اشتباه اصلی است.

رهبران حزب جمهوری خواه (CHP)، حزب دمکرات (İP)، حزب مترقی (SP)، حزب دموکرات ترکیه (DP)، حزب دموکرات و مترقی (DEVA) و حزب آینده (Gelecek Partisi) خواهان بازگشت نظام پارلمانی و لغو پارلمان.

البته این نشست بدون حضور رهبر یا نماینده حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که نماینده اصلی کردها در ترکیه است، برگزار شد.

رجب طیب اردوغان پس از 11 سال نخست وزیری در سال 2014 به عنوان رئیس جمهور ترکیه انتخاب شد.بیت. در آن زمان، این سمت بیشتر تشریفاتی بود، اما او توانست با همه پرسی قانون اساسی ترکیه در آوریل 2017، اداره کشور را به رئیس جمهور تغییر دهد. در سال 2018، اردوغان به عنوان اولین رئیس اجرایی کشور انتخاب شد.

انتخابات بعدی ریاست جمهوری ترکیه بر اساس قانون در ژوئن 2023 برگزار می شود و اردوغان امیدوار است در این انتخابات نیز پیروز شود.

با این حال احزاب اپوزیسیون اردوغان را به دلیل بحران اقتصادی جاری در ترکیه مورد انتقاد قرار داده اند و به دنبال اتحاد برای معرفی یک نامزد واحد برای شکست رئیس جمهور فعلی و رهبر حزب و ایجاد یک نامزد عادل هستند.

لیر ترکیه در سال 2021 به دلیل استراتژی جدید رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای تولید کالاهای ارزان تر و توسعه صادرات، 44 درصد از ارزش خود را از دست خواهد داد.

همزمان با افزایش قیمت‌های عمومی، او دستور کاهش نرخ بهره را صادر کرد که به گفته منتقدان یکی از دلایل اصلی افزایش رسمی تورم در ترکیه به 48.7 درصد در ژانویه بود که بالاترین سطح در 20 سال گذشته بود.

البته اردوغان تلاش کرد تا با افزایش 50 درصدی حداقل دستمزد، قدرت خرید عمومی را افزایش دهد، اما جهش قیمت برخی کالاها و خدمات از جمله انرژی مانع از کاهش فشار تورم بر بخش‌های مختلف مردم ترکیه شد. اعتراضات خیابانی در شهرها

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا