علم و تکنولوژی

دیدار ماه و مشتری به وقت بامداد فردا

اما قبل از طلوع مشتری، این ستاره مشتری است که از غروب به بعد بر آسمان تسلط دارد و بالاتر از هر چیز دیگری به جز ماه خواهد درخشید.

مشتری، معروف به پادشاه سیارات، امشب (یکشنبه، 14 آگوست) در حدود ساعت 21:45 به وقت شرقی (06:15 صبح دوشنبه به وقت ایران) در آسمان طلوع خواهد کرد و ماه کمی پس از ساعت 22:30 به وقت شرقی طلوع خواهد کرد. زمان (07:00 صبح به وقت ایران) ماه غول پیکری را که در شرف سقوط است، می بیند که 3 روز پس از کامل شدن، تنها در زاویه 5 درجه سمت راست مشتری قرار می گیرد.

مشتری و ماه در پایان شب به وقت محلی قابل مشاهده خواهند بود و درست قبل از ساعت 4:00 صبح به وقت شرقی به سمت جنوب حرکت می کنند.

علاوه بر این، جهت این دو با عبور از نصف النهار جنوبی در ساعات اولیه به میزان قابل توجهی تغییر خواهد کرد و مشتری بر فراز ماه خواهد درخشید. همچنین در این زمان به نظر می رسد که به هم نزدیکتر باشند و فاصله بین آنها دو تا سه درجه کاهش می یابد.

ماه و مشتری فردا صبح به هم می رسند

رقص قمر مشتری

چهار قمر اصلی مشتری که 412 سال پیش توسط گالیله کشف شد را فراموش نکنید. آنها یک لذت دائمی برای منجمان آماتور هستند و می توان آنها را در تلسکوپ ها و حتی دوربین های دوچشمی دید. آنها آنقدر سریع به دور مشتری می چرخند که ظاهرشان ساعت به ساعت و شب به شب تغییر می کند.

به عنوان مثال، اگر یکشنبه شب دوربین خود را روی مشتری تنظیم کنید، قمر Io را در یک طرف مشتری و دو قمر آن، گانیمد و کالیستو را در سمت دیگر خواهید دید. همچنین روز دوشنبه در ساعت 23:28 EST، چهارمین قمر مشتری، اروپا، از پشت قرص مشتری بیرون می‌آید و به گانیمد و کالیستو می‌پیوندد.

سپس، روز دوشنبه در ساعت 2:15 بامداد به وقت شرقی، آیو با قرار گرفتن در زیر سایه مشتری کم‌نور می‌شود. اندکی پس از آن، آیو از پشت مشتری عبور می کند، اما بیش از سه ساعت بعد دوباره ظاهر می شود. آنهایی که در ایالت های مرکزی و غربی ایالات متحده هستند، جایی که آسمان هنوز تاریک خواهد بود، می توانند هر چهار قمر مشتری را در یک طرف سیاره ببینند.

ماه و مشتری فردا صبح به هم می رسند

اهمیت اندازه و فاصله

وقتی عصر یکشنبه به ماه و مشتری نگاه می کنید، سعی کنید تفاوت اندازه و فاصله بین آنها را متوجه شوید. البته ماه 9 قدر روشنتر از مشتری است.

اما ماه از مشتری کوچکتر است. درست است که قطر 3474 کیلومتری ماه در مقایسه با قطر 142984 کیلومتری مشتری چیزی نیست، اما چیزی که ماه را بزرگتر و درخشان تر می کند فاصله آن از زمین است. ماه یکشنبه شب 373600 کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت، اما مشتری 1681 برابر دورتر و در فاصله 628.5 میلیون کیلومتری خواهد بود.

این واقعیت که ماه از مشتری به ما نزدیکتر است به این معنی است که ماه سریعتر از مشتری در آسمان حرکت می کند. بنابراین، به همین دلیل است که وقتی آنها قبل از طلوع آفتاب در آسمان جنوبی طلوع می کنند، ماه به مشتری نزدیکتر از زمانی که چندین ساعت زودتر در شرق طلوع می کند ظاهر می شود.

46

دکمه بازگشت به بالا