علم و تکنولوژی

راه‌اندازی «اتاق تاریک» در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر

مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر اعلام کرد: اتاق تاریک یا اتاق چندحسی از تابستان امسال در مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر تهران فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون با تکمیل آن به طور کامل راه اندازی شده است. تجهیزات و استقبال چشمگیر متقاضیان توانبخشی.

به گزارش تکنونامه، پیمان پیشگاهی در این باره می گوید: در اتاق تاریک مشکلات و ضربه های روحی متمرکز است. اکنون یک کلینیک ویژه در مرکز عمومی تهران بیمارانی را که به آن نیاز دارند به اتاق تاریک یا چندحسی می فرستد. ایجاد امکان این توانبخشی در تهران یک آزمایش است و هم اکنون با استقبال خوب، ایجاد اتاق های چندحسی در مراکز توانبخشی هلال احمر سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته است.

پیشگاهی تصریح کرد: چهار گروه از معلولان می توانند از اتاق تاریک در بهبود وضعیت خود بهره مند شوند. اول اینکه افراد دچار بیماری های مختلفی می شوند که در طی آن حواس مستقیماً آسیب می بیند. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به اوتیسم. نوع دوم بیماری است که اختلالات حسی در آن مؤثر است. به عنوان مثال، اختلالات تعادل می تواند ناشی از مشکلات در گوش میانی باشد.

وی افزود: دسته دیگر کسانی هستند که از مشکلات روانی رنج می برند. مانند سندرم دن، کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری و بیش فعالی و آخرین گروه آنهایی هستند که دارای اختلال در روابط، ارتباط و رفتار اجتماعی هستند. به عنوان مثال کسانی که مشکلات پرخاشگری شدید دارند و می توانند با استفاده از تجهیزات و تکنیک های به کار رفته در این اتاق به آرامش و رهایی از تنش خود کمک کنند.

بر اساس اطلاعات سازمان صلیب سرخ و هلال احمر، مدیر کل توانبخشی این جمعیت تاکید کرد: اگرچه بخش قابل توجهی از بازدیدکنندگان تاریکخانه را کودکان تشکیل می دهند، اما استفاده از این سرویس مرمتی می تواند برای کسانی که به دنبال بهبودی هستند بسیار مفید باشد. مخصوصاً افراد مسن و برای همه بیماران، برای تمام سنین توصیه می شود.

پیشگاهی گفت: ابتدا باید مشخص شود که این بیماری چه مشکلات و چالش هایی را برای آن فرد به وجود آورده است و علت بیماری چیست؟ بنابراین، با مدرن شدن امکانات و تکنیک ها در توانبخشی، امکان درمان جامع، بیمار محور و کل نگر افزایش می یابد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا