علم و تکنولوژی

راه‌های درمان پوکی استخوان

آفتاب‌‌نیوز :

پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که به‌واسطه کمبود کلسیم و ویتامین D بروز پیدا می‌کند و بیشتر در سنین بالا خود را نشان می‌دهد.

درمان پوکی استخوان شامل مجموعه‌ای از یک رژیم متعادل سرشار از کلسیم و ویتامین دی، ورزش منظم و دارو است.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند تا برای این‌که افراد با افزایش وزن و سن استخوان‌های قوی و متراکم داشته باشند روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند. برای خانم‌های بالای ۵۰ سال و همچنین مردان بالای ۷۰ سال این میزان مصرف به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز افزایش یابد.

لازم به ذکر است مصرف بیش از اندازه کلسیم (بالای ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز) در افراد بالای ۵۰ سال دارای اثرات منفی همچون سنگ کلیه و افزایش احتمال بیماری‌های قلبی را در پی دارد.

بنابر توصیه‌های انجام شده میزان مصرف ویتامین دی نیز برای افراد تا پیش از سن ۵۰ سالگی ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد است.

پس از ۵۰ سالگی میزان استفاده از ویتامین دی بین ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ واحد باشد.

منابع غذایی دارای کلسیم مناسب عبارتند از: محصولات لبنی مانند شیر کم چرب و بدون چربی، ماست و پنیر، سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم و بامیه، ماهی‌هایی همچون ساردین و قزل آلا، مواردی همچون آب پرتقال و جو دوسر جز منابع غنی دارای کلسیم است.

منابع غذایی غنی دارای ویتامین دی نیز شامل جگر گاو، پنیر و زرده تخم مرغ است.

علاوه بر مواد غذایی فعالیت‌های سنگین و قدرتی بدنی نیز می‌تواند به تقویت استخوان‌ها کمک کند. متخصصان پیشنهاد می‌کنند در سنین جوانی برنامه ورزشی منظم را در پیش بگیرید.

البته افرادی‌که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید از فعالیت‌های بدنی سنگین پرهیز کنند و برای ورزش کردن حتماً باید با یک متخصص توانبخشی مشورت کنند.

کارگروه خبری مطالب علمی پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا